Önümüzdeki 50 yılda tarım nasıl değişecek?

1 1.513

Önümüzdeki 50 yılda tarım nasıl değişecek? 2070’te tarımın nasıl görüneceği, temelde ekilebilir arazinin boyutu ve konumu ile ilgilidir.

İnsan nüfusunun artmasıyla birlikte, insan davranışları neticesinde artan kirlilik nedeniyle ani iklim değişikliği ve okyanus asitlenmesi tehdidimize nasıl tepki verdiği gibi çok fazla spekülasyon içeren bir soru.

Önümüzdeki 50 yılda tarım nasıl değişecek?

Dünyanın azalan ekilebilir alanlarının yarım yüzyıl içinde artan nüfusa nasıl tepki vereceğini bilmenin kesin, doğru ve öngörücü yolu yoktur. Nüfusun 1970’ten bu yana iki katına çıktığı geçmişe dayalı olarak dikkate alınması gereken çok genel bazı hususlar vardır.

Önümüzdeki 50 yılda tarım nasıl değişecek?
Hassas tarımın etkisi olur mu? Tarım nasıl değişecek?

Yalnızca 20. yüzyılda, dünyadaki nüfus 1,65 milyardan 6 milyara yükseldi. 1970 yılında, dünyada şu anki sayısının yaklaşık yarısı kadardı. Düşen büyüme oranları nedeniyle, tekrar ikiye katlanması 200 yıldan fazla sürecek.

Dünya Nüfus Saati: 7,8 Milyar Kişi (2020) – Worldometer

Soruyu en iyi şekilde cevaplamak için, gıda ürünlerini yetiştirmek, evcilleştirilmiş hayvanları otlatmak ve orman ürünlerinin üretimi için ayrılan arazi arasında bir ayrım olduğunu unutmayalım. Günümüzde pek çok tahıl hayvancılıkta, alkol imalatında veya daha kötüsü tatlandırıcı olarak mısır şurubu (iyi beslenen popülasyonlarda diyabeti teşvik ediyor) yapımında kullanılıyor.

Önümüzdeki 50 yılda tarım nasıl değişecek?
Dünya nüfusu 1800-2100 yılları. Tarım nasıl değişecek?

Dünya Bankası, 1961’den beri tarımsal arazi alanı eğilimlerini tahmin ediyor.

Tarım arazisi (arazi alanının yüzdesi)

Bu bize gelecek yılların neler getirebileceğine dair bazı ipuçları verebilir.

Ancak çoğu, insanların ne yediğini ve içtiğini tanımlayan kültürel ve sosyal faktörlere bağlıdır. Örneğin elli yıl önce pek çok insan evde hazırlanan yiyecekleri yedi. Evler daha az yer kaplıyor ve kişi başına tüketilen yakıt daha azdı. Kişi başına düşen ekilebilir arazi bugünkü koşullara göre daha fazlaydı. Günümüzde gelişmiş ülkeler arasında bile, kişi başına düşen hektarın – tarıma uygun arazinin – yarısından azı bulunmaktadır. Bu kişi başına yaklaşık bir futbol sahasıdır. Bu insanların otuz yıl içinde yiyecek tüketimini günde 3000 kalori artırması bekleniyor.

Önümüzdeki 50 yılda tarım nasıl değişecek?

http://www.fao.org/3/i2280e/i2280e06.pdf

Gelecek, şu anda seyahat ettiğimiz tarım yolunda bu iki çatalın bir karışımı boyunca hareket edecek.

Yollardan biri, üretkenliği beslemek, canlandırmak ve rutin olarak yeniden beslemek için yerel koşullar tarafından bilgilendirilen ve geliştirilen agroekolojidir.

Karşı yol ise sanayi sonrası, yüksek teknoloji ve enerji gerektiren yoğun mahsuldür.

Genetik mühendisliğin gelecekteki çiftçilik ve tüketim uygulamaları üzerinde pek çok öngörülemeyen etkisi olacaktır; dünya sağlığı, yetersiz beslenmenin kapsamı ve tekrarlayan hastalık modelleri (enfeksiyonların epidemiyolojisi ve anti-biyotiklere direnç) gibi…

Dünya Arazisinin Ne Kadarı Tarıma Uygun?

İyi ve fazla yiyenler ile yetersiz beslenenler, yetersiz beslenenler ve açlıktan ölenler arasında kalıcı bir ayrım olacaktır. Siyasi değişiklikler tüm insanları beslememize izin verecek kapsamlı sosyal düzenlemeler yapmadıkça, büyüyen bir orta sınıf yakıt, giyim ve barınma taleplerini daha da artırdıkça zengin ve fakir arasındaki mutfak ayrımı genişleyecektir.

Dünyadaki yaşanabilir toprakların yaklaşık yarısı tarım için kullanılmaktadır.

Önümüzdeki 50 yılda tarım nasıl değişecek?
Dikey tarım? Tarım nasıl değişecek?

Arazi kullanımı

Dolayısıyla, gelecekte yapacağımız seçimler, geçmiş deneyime dayalı olarak bu olasılıkların dikkate alınmasını da içermelidir.

Su kıtlığı, ürün yetiştirmek için damla sulamanın daha geniş kullanımını ve sürmeden yapılan uygulamaları teşvik edecektir.

Daha yerel olarak yetiştirilen ve tüketilen yiyecekler, nakliye maliyetleri, ucuz yakıt eksikliği, nakliye ve işçilik sıkıntıları nedeniyle yaygınlaşacaktır.

Daha sıcak, daha aşırılıklar ve daha az güvenilir iklim, aşırı nemli alanları ve kuraklığa daha yatkın alanları, mahsulleri daha dayanıklı tahıl mahsullerine kaydırmaya neden olabilir.

Gıda israfını azaltmaya yönelik uyumlu bir çaba, daha fazla yeniden kullanımı, geri dönüşümü yaygın hale getirebilir ve böylece beslenme dağıtım endüstrilerimizin verimliliğini artırabilir ve böylece kirlilik azalabilir.

Sulama, toprağın tuz içeriğini artırarak yarı kurak ve kurak bölgelerde, üretimi yaygın olan mahsullerin azalmasına yol açan birçok rezervuarı silip süpürecektir.

Kirlenmiş suyun geri kazanılması ve yeniden kullanım için temizlenmesi gerekmedikçe, kültür balıkçılığı ve deniz kültürü nedeniyle okyanus kirliliği artabilir.

Biyoyakıtların endüstriyel üretimi ve baklagiller, et, balık ve kümes hayvanı için genetiği değiştirilmiş protein ikameleri, yakıtların maliyeti arttıkça ve ekilebilir arazinin kapsamı azaldıkça daha fazla kullanılabilir hale gelebilir.

Bu yazıya eklemek istediklerinizi yorum kısmına yazarak, yazıyı güncellememe yardımcı olabilirsiniz.

Şimdi sizi bir kaç etkileyici video ile  baş başa bırakıyorum. İyi seyirler…

 

Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.

1 Yorum
  1. Neval yorumladı

    O resimdeki zeytin tarlası resmi mersin mutta mı çekilmiş bir anda anımsattı. Makaleniz güzel.

    Ben 2 yıl romanyada kaldım orada bile tr den öok öok ilerdeler tarım teknolojileri açısından.

Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.