12 yılda bir görülen mucize bitki: Kurinji

Görsel: theindia
0 1.437

Neelakurinji ya da kurinji (Strobilanthes kunthianus), dünyanın başka hiç bir yerinde yetişmeyen, sadece Güney Hindistan’ın bazı kıyı ormanlarında yetişebilen nadir morumsu mavi renkte bir çiçek türüdür. ‘Mavi Çiçek’ anlamına gelen bu esrarengiz bitki geçtiğimiz 100 yılda sadece 9 defa çiçek açtı.

Monokarpik bir bitki olduğu için her çiçek açtığında bir kez üreyebiliyor ve sonra ölüyor. Yeni tohumların çiçek açması içinse 12 yıl gibi uzun bir süre gerekiyor. Genellikle eylül ayından ekim ayı gibi çiçek açan bu bitki en son 2018’de çiçek açtı. Yani kurinjinin tekrar çiçek açışını görmek isteyenlerin sabırla 2030 yılını beklemesi gerekiyor.

Strobilanthes cuspidatus gibi diğer Kurinji türleri, yedi yılda bir kez çiçek açar ve sonra ölür. Daha sonra tohumları filizlenir ve yaşam ve ölüm döngüsüne devam eder.

Tamil nadu’da yaşayan Paliyan aşiret halkı, yaşlarını hesaplamak için referans olarak kullandı.

Tanım

Kurinji 1300 ile 2400 metre yükseklikte yetişmektedir. Bitki genellikle 30 ile 60 cm yüksekliğindedir. Bununla birlikte, uygun koşullar altında 180 cm’den daha fazla büyüyebilirler.

Kurinji bitkisi, 19. yüzyılda ilk olarak Christian Gottfried Daniel Nees von Esenbeck tarafından bilimsel olarak tanımlanan Strobilanthes cinsine aittir. Cinsinin en az 46’sı Hindistan’da bulunan yaklaşık 250 türe sahiptir. Bu türlerin çoğu, bir yıllıktan 16 yıla kadar çiçeklenme döngülerine sahip olağandışı bir çiçeklenme davranışı sergiler.

Strobilanthes kunthianus gibi uzun aralıklarla çiçek açan bitkiler, plietesials (müthiş çiçeklenme, direk tohumlama) olarak bilinir.

Bazı Strobilanthes türleri, “bitki popülasyonu tarafından uzun aralıklarla tohumun senkron üretimi” olarak tanımlanabilen, mastik olarak adlandırılan kütle tohumlama fenomeninin örnekleridir.

Kurinji Çiçeğinin Önemi

Bölgede bulunan yerel halk, arıların kurinjiden aldıkları nektarları bala dönüştürmeleri ile bu nadir balı kalp tıkanıklığını gidermek için kullanıyorlar. Elbette bu bala ulaşmak hiç de kolay değil. Balı toplaması için sadece kabilelerin izni var. Bu nedenle bala ulaşmak neredeyse imkansız.

Çiçek açmış bir kuriji fotoğrafını masaüstü görseli yapmak isterseniz buraya tıklayıp indirebilirsiniz.

Çeviri ve Derleme: Popüler Tarım | Bilim Haberleri


Kaynak: Wikizero

 

Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.