Tarım 4.0 nedir? Tarıma ne gibi yenilikler getirecek?

Tarım 4.0 nedir? Tarıma ne gibi yenilikler getirecek?
3 7.475

Mekanizasyon, kimya ve biyoteknolojiden sonra, tarım dijital tarımla bir başka devrimden geçiyor; tarım 4.0. Bununla birlikte, sadece bir değil, birçok dijital tarım vardır: Yeni teknolojilerin kullanımını paylaşırken, amaçları ve araçlarında farklılıklar gösterir. Bu teknolojiler çiftçilere, danışmanlara ve araştırmacılara daha fazla özerklik kazandırarak (dış girdilere daha az bağımlı) ve daha ekonomik hale getirerek (maliyetleri düşürerek) daha esnek tarım ekosistemi geliştirmelerine yardımcı olabilir.

DİJİTAL ÇİFTLİK ÇEŞİTLİLİĞİ

Tarım 4.0, farklı ihtiyaçları karşılamak için çeşitli uygulamaları bir araya getirir.

Akıllı tarım, çoğunlukla İnternet teknolojisini kullanır. Ekipmana veya alana yerleştirilen çeşitli sensörler, kullanıcılar için (tarımsal tedarik uzmanları, çiftçiler, danışmanlar, araştırmacılar vb.) bir bilgi sisteminin oluşturulmasına izin veren bir platforma (bulut tabanlı) veri sağlar [1]. Örnekler, yerel imha için hedeflenecek yabani otları tespit etmek için yapay zeka kullanan makinelere gömülü sensörlerdir.

Aynı teknolojiye dayanarak, iklim açısından akıllı tarım, iklim değişikliğinin zorluklarını göz önünde bulundurarak daha sürdürülebilir bir tarımı mümkün kılmaya çalışmaktadır. Üç ana hedefi belirleyin: “artan gelirleri, gıda güvenliğini ve gelişimini desteklemek için tarımsal verimliliği artırmak; ikincisi, (çiftlikten millete) çoklu seviyelerde adaptif kapasitenin arttırılması; ve üçüncüsü, sera gazı emisyonlarını azaltmak ve karbon lavabolarını artırmak. ”[2].

Tarım 4.0 nedir? Tarıma ne gibi yenilikler getirecek?

Coğrafi bilgi sistemleri (CBS), GPS teknolojisinin önemli derecede kullanımıyla karakterize edilen başka bir tarım 4.0 şeklidir. İkincisi, teknik işlemler sırasında artan hassasiyet için arazilerin haritalanmasına izin verir [3]. Örneğin, bir grafiğin azot gereksinimlerinin haritalanması, girdilerin sadece çizim seviyesinde değil, aynı zamanda uydu tarafından tanımlanan farklı bölgeler için uyarlanmasını sağlar.

Diğer ilginç bir alan ortak tarım ya da karşılıklı tarımsal yardımdır. Bu terim, çiftçilerin aracı olmadan ticari ilişkiler için bağlantı kurmasına (ekipman kiralama, yem satışı vb.) veya bilgi ve tecrübe paylaşmaya yardımcı olacak dijital platformlar kullanan şirketler tarafından geliştirilmiştir.

Bu birkaç örnekte, tarım 4.0, verimlilik, sürdürülebilirlik, yeterlilik veya sosyo-ekonomik konuların ihtiyaçlarını karşılar gibi görünmektedir.

ÇİFTLİK ESNEKLİĞİNİ GELİŞTİRME

Tarım 4.0, ihtiyaç duyulan girdi miktarını (gübreler ve bitki sağlığı ürünleri) azaltır ve aynı zamanda daha fazla hassasiyet sayesinde mekanizasyon yüklerini azaltmak için hareketi optimize eder. Bu teknolojiler, çiftlik gelirinin düşüş eğilimi gösterdiği, ortalama nüfusun geliri altında olduğu ve yüksek oranda bağımlı olduğu bir zamanda çiftlikleri daha ekonomik hale getirerek çiftlik maliyetlerini azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Çiftçi ayrıca, saha araştırmalarına ve özel platformlardaki verilerin bir kısmına erişime izin veren araçlar sayesinde karar verme özerkliği kazanır. Herhangi bir yeni teknoloji gibi, tarım 4.0 kullanıcıları arasında da birçok soru ortaya çıkarıyor. Bu, farklı ağlar tarafından işletilen gruplardaki çiftçiler arasında bilgi alışverişini ve paylaşımını teşvik eder: ziraat odaları, tarım kredi kooperatifleri, il ve ilçe tarım ve orman müdürlükleri, dernekler, birlikler, üretici kooperatifleri v.b.

Kısaca, yeni teknolojilerin tarımsal danışmanlığın yerini alması değil, yeni araçlar sağlaması amaçlanmıştır.

Çeşitli platformların birlikte çalışabilirliği veya toplanan verilerin mülkiyeti hakkındaki kısa vadeli endişeler gibi bazı zorluklar olsa da, tarım 4.0 umut verici bir araçtır. Daha sürdürülebilir ve esnek bir tarıma ulaşmak amacıyla çiftçiler, danışmanlar, teknik ve araştırma kuruluşları tarafından sağlanan teknolojik çözümün analizini ve hassasiyetini iyileştirebilir.

Tarım 4.0 nedir? Tarıma ne gibi yenilikler getirecek?

Akıllı Tarımın Getireceği Sonuçlar

Günümüzde uygulanan ileri teknoloji akıllı tarım (tarım 4.0) sistemleriyle gelecekte; bulut bağlantılı ve kameralı drone yardımıyla çiftliğimizi görüntüleme, dijital sensörlerle nem, sıcaklık, pH gibi ögeleri kontrol edebilme, su ve elektrik gibi girdilerimizin israfını önleme, başta yeraltı suları olmak üzere diğer su kütlelerin deki kirliliğinin azaltılması gibi imkanlara sahip olacağız. Bunun yanı sıra çiftçiler, tarım 4.0 ile gerçek zamanlı olarak verim değerlendirmesi yaparak kaynaklarını ayrıntılı bir şekilde analiz edebileceklerdir. Tarım 4.0 ile ucuz ve kolay toprak analizi, çiftliği cep telefonu vasıtasıyla görme ve yönetme, insansız traktörler, yeşil enerji, ürünlerin istenilen kalite, tat ve aromada hasat edilebilmesi tarım sektöründe yer alan tüm şirketlerin ana amaçları arasındadır ya da olmak zorundadır. Her geçen gün gelişen teknoloji sayesinde daha kaliteli ve verimli tarım yapılabilecektir.

Tarımın Geleceği Hakkında Sizin Düşünceleriniz Nelerdir? Sizce ülkemiz Tarım 4.0’ı yani bir nevi 4. sanayi devrimini yakalayabilir mi? Lütfen düşüncelerinizi yorum kısmına yazınız.

Tarım 4.0 ve avantajları ile ilgili videoyu izleyebilirsiniz.

 


Kaynakça:

[1] Tonk Ke, F., 2013. Smart Agriculture Based on Cloud Computing and IOT. Journal of Convergence Information Technology (JCIT). 8. 2.

[2] Campbell, B. M., Thornton, P., Zougmoré, R., Van Asten, P., & Lipper, L. 2014. Sustainable intensification: What is its role in climate smart agriculture? Current Opinion in Environmental Sustainability, 8, 39-43.

[3] Dekhinat, S. Sahli, M. 2009. Les SIG comme outils d’aide à la décision dans le domaine agricole. [GIS as tools for decision support in agriculture] In SIG 2009. ESRI Francophone Conference. 30 September and 1st October 2009. Versailles.

[4] Farmleap. Not dated. Co-farming as a collaborative economy to advance agriculture. Farmleap.

[5] Commission des comptes de la nation. [National Accounts Commission]. 2017. Les résultats économiques des exploitations agricoles en 2016 [The economic performance of farms in 2016.] Service de la statistique et de la prospective [Statistics and Forecasting Service]. Ministère de l’agriculture et de l’alimentation [Ministry of Agriculture and Food]. Online: link.

Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.

3 Yorum
 1. Yücel Yüzlu yorumladı

  Ülkenin geleceği Tarımda. Tarımin geleceği genclerde. Gençlerimizi tarimsal uretime yonlenditmeliyiz
  Gencler yetisir Ülke gelisir.
  Bu durumu iyi bilen bir ögretmen grubu olarak bir proje hazirladik.
  Projemiz : Sanayi devrimi 4.0 yolculugunda genclerle ( 10- 17 yas ) bitki yetistiriciligi.

  1. Levent KIRCA yorumladı

   Sayın hocam, öğrencileriniz çok şanslı 🙂
   Proje gerçekleştirildi mi? TÜBİTAK 4004 projesi mi verdiniz?
   Proje içeriği ile ilgili bir web siteniz varsa paylaşır mısınız?

   1. Yücel YÜZLÜ yorumladı

    Hocam merhabalar. Bahsettiğimiz proje şu an uygulanmaktadır. Bartın Bilim Eğitimi Derneği olarak projemizi hazırladık ve İç İşleri Bakanlığına sunduk. ( PRODES ) Projemiz desteklenmeye değer görüldü. 100 metrekare seramızda topraksız tarım bağlamında projemi uygulamaktayız. Öğrencilerimizle birlikte ; Nem , sıcaklık, ph , EC ve diğer ölçümleri çalışmaktayız. Seramızda şu an marul yetiştiriyoruz.

    Dernek web adresimiz:
    www. babed.net
    İnstegram
    @barbilegitim
    Facebook
    @barbilder

Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.