John Deere Yapaz Zekaya Sahip Traktörler Üzerine Yoğunlaştı

Görsel: Blue River Technology
0 722

John Deere tarımsal alanlarda makineler için öğrenme araçları üreten Kaliforniya’da ki bir startup olan Blue River Technology şirketini satın alıyor.

Blue River Technology, sensörler sayesinde pülverizatörlerin yabancı otları tanıyıp algılamasına ve pestisitler ile ilaçlama yapılmasına yardımcı olan araçlar geliştirmektedir.

Satın alma işleminin değeri tam 305 milyon dolar. Şirket kendi kendine gidebilen ve ilaçlama, gübreleme gibi kültürel mücadeleleri yapabilecek otonom bir makine için uzunca bir zamandır çalışmalar yapıyor. Blue River şirketini bünyelerine kattıklarında ise yapılacak ARGE çalışmaları ile geliştirilecek traktörler satın alan çiftçiler tarlalarını tarayarak ürünlerini değerlendirebilecek ve yabancı otlardan kurtulabilecek.

Blue River şirketi “bak ve püskürt” adını verdiği teknoloji sayesinde, püskürtücüler üzerine sabitlenmiş ve bitkileri tanımlamak için sensörleri bulunan, yapay zekaya sahip, öğrenme becerisi olan bir dizi kamera kullanıyor. Bu kamera tarlada yabancı ot görürse pestisit ile ilaçlama yapıyor ancak yetiştirilen ürünü gördüğünde ise bitkilere gübre püskürtüyor. Tüm bu parametreler çiftçi tarafından özelleştirilebilir hale getirilmiş. Blue River şirketi, püskürtülen kimyasalların hacminin % 90’a kadar tasarruf sağlayabileceğini ve işçilik maliyetlerini düşürdüğünü iddia ediyor.

Aşağıdaki videodan teknolojinin demosunu izleyebilirsiniz.

Blue River Technologies şirketinin satın alınması, tarımsal otomasyona olan ilginin arttığının bir göstergesidir ancak aynı zamanda tarım endüstrisinin de ne kadar karmaşık ve otomatikleştirilmesi zor olduğunun da iyi bir örneğidir.

KrogerFeedback Digital Coupon to win free Digital Points

John Deere, Google ve Tesla’nın beğenisine sunulmadan önce otonom traktör üzerinde çalışıyor, ancak bugüne kadarki en gelişmiş araçlar bile bugün yalnızca navigasyona hizmeti sunuyor.
Kabinde hala bir insana ihtiyaçları var. Zira tarım (otomasyonun hedeflediği birçok meslek gibi), her çeşit değişkenle ve yalnızca insanların üstesinden gelebilecek beklenmedik işlerle dolu bir meslektir. Bu mesleğin bazı yönlerini otomatikleştirebilirsiniz, ancak yalnızca bir robot çiftçiyi tarlanızda bırakıp, gün boyunca evde kalamazsınız.

Blue River Technology şirketi, geleneksel tarım ile gelecekte tamamen otomatik hale getirilmiş çiftçilik arasındaki boşluğu dolduran şirketlerden biridir. Şirket çiftçilerin işini elinden almayı değil aksine işlerini daha da kolaylaştırmayı düşündüklerini söylüyor. Şirket teknolojisi ile, yeni gübrelerin yıllar önce olduğu gibi daha verimli bir şekilde püskürtülmesini sağlar. Bugünün farkı ise, yeniliğin kimyasal değil, dijital olmasıdır.

Kaynak: www.etarim.net

Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.