Modifiye bakteriler, amonyak içerikli ticari gübrelerin yerini alabilir

0 518

Amonyak, günümüzde ticari gübrelerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu gübrelerin aşırı kullanımı yeraltı suları, dereler gibi su yollarını kirletebilmektedir. Ancak yeni araştırmalar, mühendislik ürünü modifiye bakterilerin bir gün bu tür gübrelerin yerini alabileceğini gösteriyor.

Washington Eyalet Üniversitesi’ndeki bilim insanı olarak görev yapan Florence Mus ve arkadaşları, Azotobacter vinelandii adlı toprakta yaşayan bir bakterinin yeni suşlarını genetik olarak tasarladılar. Bakterilerin ortamdaki nitrojen gazını amonyağa dönüştürdüğü zaten biliniyor olsa da, yeni suşlar, çevresel koşullardan bağımsız olarak sürekli olarak çok daha yüksek konsantrasyonlarda amonyak üretebilir ve salgılayabilir.

Laboratuvar testlerinde, modifiye edilmiş A. vinelandii, pirinç bitkilerinin yetiştiği toprağa eklendiğinde, bitkilerin bakteriler tarafından üretilen amonyağı aldığı gözlemlendi.

Araştırmacılar şimdi farklı oranlarda amonyak üreten ek A. vinelandii türleri geliştirmek için çalışmalar yürütüyorlar. Daha sonra, bitkilerin amonyak gereksinimlerine bağlı olarak belirli mahsul türleri üzerinde belirli türler kullanılabilir.

Bu şekilde bitkilerin tüm amonyağı tüketmeleri sağlanacak, böylece topraktan dışarı çıkıp yakındaki su yollarına girecek fazla bir şey kalmayacaktı. Ek olarak, çiftçiler ihtiyaç duymadıkları ekstra gübreyi kullanmak için para ödemeyeceklerdi.

Mus, “Bu biyo-gübrelerin çiftçilik için başarılı bir şekilde yaygın olarak benimsenmesi, kirliliği azaltacak, topraktaki azot döngüsünü yönetmenin sürdürülebilir yollarını sağlayacak, üretim maliyetlerini düşürecek ve çiftçiler için kar marjlarını artıracak ve toprak verimliliğini artırarak sürdürülebilir gıda üretimini artıracaktır” dedi.

Applied and Environmental Microbiology dergisinde yakın zamanda bu çalışmayla ilgili bir makale yayınlandı.

Kaynak: Engineered Bacterial Strains Could Fertilize Crops, Reduce Waterways Pollution

Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.