Bir İlk Daha: Ay Toprağında Bitki Yetiştirildi

0 913

Bir ilke imza atılarak ay toprağında bitki yetiştirildi. Bitkilerin diğer dünyalarda insan yaşam desteğini ne ölçüde artırabileceği, bitkilerin yerinde kaynakları kullanarak dünya dışı ortamlarda gelişme yeteneğine bağlıdır. Apollo 11, 12 ve 17’den örnekler kullanarak, karasal bitki Arabidopsis thaliana‘nın çeşitli ay regolitlerinde çimlendirildi. Ancak, araştırıcılar elde edilen sonuçlar doğrultusunda büyümenin zorlu olduğunu dile getirdiler; “Bitkilerinin gelişimi yavaştı ve birçoğu şiddetli stres morfolojileri gösterdi. Ayrıca, ay topraklarında yetişen tüm bitkiler, tuz, metal ve reaktif oksijen türlerine karşı bitki reaksiyonlarına benzer şekilde, iyonik stresleri gösteren genleri farklı şekilde ifade etti. Bu nedenle, in situ ay regolitleri, ay habitatlarında bitki üretimi için faydalı olabilse de, iyi huylu substratlar değildir. Ay istasyonlarında yaşam desteği için ay regolitinin verimli kullanımını en iyi şekilde sağlamak için bitkiler ve ay regoliti arasındaki etkileşimin daha fazla açıklığa kavuşturulması ve muhtemelen hafifletilmesi gerekecektir.”

Bir Adım Daha: Ay Toprağında İlk Kez Bitki Yetiştirildi

Bilim insanları, tarihte ilk kez Ay toprağında başarılı bir şekilde bitki yetiştirdi. Kullanılan topraklar, 1960 – 1970 arasında gerçekleşen üç Apollo görevinde elde edilen topraklardı.
İnsanlığın uzayda kolonileşmeye başlaması için temeller hızla atılmaya devam ederken bugün, bu konuda yardımcı olabilecek son derece önemli bir gelişme yaşandı. NASA’nın Apollo görevleri sırasında Ay’a giden ve toprak örneği alan astronotların Dünya’ya getirdiği Ay toprağı, bitkilere yaşam kaynağı olmayı başardı.

Florida Üniversitesi’nden uzay biyoloğu ve genetikçi Anna Lisa Paul liderliğinde 2021 yılında başlayan çalışmalar başarılı oldu. Bilim insanları, milyarlarca yıldır hiçbir hayata yer vermeyen Ay toprağında küçük bitkiler yetiştirmeyi başardı. Araştırma, gelecekte astronotların Ay’da kendi sera çiftçiliğini yapabileceklerine işaret oldu.

Toprağa bitkiler için besin eklendi:

Nature’da yayımlanan çalışmaya göre çalışmada kullanılan topraklar, Apollo 11, Apollo 12 ve Apollo 17 görevlerinde elde edilen topraklardı. Bilim insanları, bu toprakların Dünya’mızdaki topraklardan farklı olarak hiçbir mineral veya iyona sahip olmaması nedeniyle toprağa besin ve su eklemesi yaptı.

Bir Adım Daha: Ay Toprağında İlk Kez Bitki Yetiştirildi
Soldan sağa Anna-Lisa Paul, Rob Ferl

 

Yapılan ekimin ardından fare kulağı teresi bitkisi (arabidopsis thalian), Ay toprağında başarılı bir şekilde yeşillendi. Öte yandan çalışmada elde edilen sonuçlar, Ay toprağında bitki yetiştirmenin oldukça zorlu olduğunu da gösterdi. Ay toprağındaki bitkilerin gelişiminin yavaş olduğu, birçoğunun stres morfolojileri gösterdiği aktarıldı. Bununla birlikte yetiştirilen tüm bitkilerde Dünya toprağındaki bitkilerin tuz, metal ve reaktif oksijenlere karşı gösterdikleri reaksiyona benzer iyonik stresler görüldü.

Çalışmada dair videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Makale Erişim: https://doi.org/10.1038/s42003-022-03334-8

Kaynak: https://www.webtekno.com/ay-topraginda-bitki-yetistirildi-h123699.html

Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.