2021 ve sonrası için çığır açan 8 tarım teknolojisi

0 11.859

Tarım teknolojisi ve beraberinde getirdiği yenilikler tüm dünyada tarımın çehresini değiştirdi. Çiftçilik, sosyal ağlardan tutunda kendi kendine giden araçlar gibi en son teknolojilere kadar dijitalleşiyor. Bu da, paydaşlara etkili tarım metotları için birçok yenilikçi çözüm anlamına geliyor.

Tarımda sürdürülebilirliği sağlamak, devlet kurumları ve uluslararası kuruluşlar tarafından odak noktası haline geldi ya da gelmeye başladı. Sürdürülebilir çiftçilik uygulamaları, mahsul yönetimi, haşere kontrolü, kalite kontrolü ve entegre hastalık yönetimi için yeni teknolojilerin benimsenmesini sağlar. Yeni tarım teknolojileri çiftçilerin mevcut ve gelecekteki nesillerin yeryüzünde ihtiyaçlarını tehlikeye atmadan büyümeye olanak sağlar.

2021 ve sonrası için çığır açan 8 tarım teknolojisi

Bunun ışığında, 2020 ve sonrası için çığır açan tarım teknolojilerinden bazılarına göz atalım.

2020 ve sonrası için çığır açan 8 tarım teknolojisi
Tarım teknolojisi ve geleceği

1. Akıllı Tarım Otomasyonu

Genellikle “akıllı çiftçilik” ile bağlantılı olan çiftlik otomasyonu, mahsullerin ve çiftlik hayvanlarının üretim döngüsünü otomatikleştirerek çiftlikleri daha verimli hale getiren bir teknolojidir. Robotik, insansız hava araçları ve bilgisayarla görme yazılımı gibi teknolojiler modern tarımı tamamen değiştirdi. Ayrıca, çiftlikler tarafından kullanılan başlıca teknolojiler arasında hasat otomasyonu, otonom traktörler, tohumlama ve ayıklama ve dronlar bulunur. Çiftlik otomasyon teknolojisi, küresel nüfus, çiftlik işgücü kıtlığı ve değişen tüketici tercihleri ​​gibi önemli sorunları ele alır. Ayrıca, tarım robotları için küresel pazarın 2024 yılına kadar 10,1 milyar dolara yükseleceği tahmin ediliyor.

2021 ve sonrası için çığır açan 8 tarım teknolojisi
Akıllı tarım otomasyonu

2. Toprak DNA Testi

Çiftçiler, DNA haritalama teknolojisi sayesinde, toprak sağlığı ölçümlerini analiz etmek ve topraklarına daha iyi bakmak için mikrobiyomları ve organik maddeleri kullanabilirler. Bir tarım teknolojisi (AgTech) şirketi olan Pattern, ekin hasarını tahmin etmek ve önlemek için bir tarlada bulunan böcekleri, nematodları, bakterileri, virüsleri ve diğer patojenleri tanımlamak için toprak DNA testini kullanır. Dahası, DNA testleri, toprak sağlığı analitiği için kullanılabilecek çok sayıda veri üretir. Bu nedenle, çiftçilere tarım arazileri hakkında daha fazla şeffaflık sağlar.

2021 ve sonrası için çığır açan 8 tarım teknolojisi
Toprak DNA testi, toprak sağlığı hakkında daha fazla bilgi verir.

3. Hassas Tarım

Yeni hassas tarım şirketleri tarafından geliştirilen teknolojiler, çiftçilerin nem seviyelerini, haşere stresini, toprak koşullarını ve mikro iklimleri kontrol ederek verimi en üst düzeye çıkarmalarına yardımcı oluyor. Hassas tarım, çiftçilerin verimliliği artırmasına ve maliyetleri yönetmesine de olanak tanır. Ayrıca, Grand View Research, Inc. tarafından hazırlanan bir rapor, hassas tarım pazarının 2025 yılına kadar 43,4 milyar dolara ulaşacağını tahmin ediyor.

2021 ve sonrası için çığır açan 8 tarım teknolojisi
Tarım teknolojisi dediğimizde akla gelen hassas tarım, çiftlikte iyi ve etkili bir yönetim gerçekleştirmeye imkan verir.

4. Akıllı Sensörler

Bu başlık, tarım alanında dünyadaki en başarılı tarım teknolojilerinden biridir. Çiftçilikte sensörler için çeşitli yeni ve yenilikçi uygulamalar bulunmaktadır. Sensörler uygun maliyetli ve tarım için faydalıdır. Uzak sensörler, uydular ve İHA’lar, tüm bir alan üzerinde 24 saat bilgi toplayabilir. Bitki sağlığını, toprak durumunu, sıcaklığı, nemi vb.  durumları izlerler. Dahası, sensörler kuru alanları ve besin eksikliği olan alanları tespit etmek için dronlar aracılığıyla bir tarım alanını gökyüzünden tarayabilir. Ayrıca çiftçiler, tahılların nem seviyelerini izlemek için akıllı sensör teknolojilerini kullanabilir. Tüm bunlar, çiftçilerin verim artışına katkıda bulunabilecek, kendi tarım arazileri hakkında eşi görülmemiş düzeylerde veri toplamasına olanak tanır.

2021 ve sonrası için çığır açan 8 tarım teknolojisi
Akıllı sensörler tarımsal faaliyetlerin neredeyse tamamında kullanılabilir hale geliyor.

5. Yapay Zeka ile Donatılmış Otonom Traktörler

Kendi kendine çalışan bir traktör veya ekim makinesi gibi otomatik tarım ekipmanları, zaman kısıtlamaları ve iş gücü kıtlığı için çözümler sağlar. Bu otomatik makineler, daha kısa sürede daha yüksek verim elde etmek için 24 saat çalışabilir. GPS ile, sürücüsüz traktörleri rotada tutmak ve rotadan çıktıklarında onları kapatmak için coğrafi sınırlar etkinleştirilir. Bu nedenle, doğru otomatik ekipmanla çiftçiler, operasyonlarını birkaç bin dönümden 10 bin dönüme kadar ölçeklendirebilirler.

6. Lazer Korkuluklar

Sığırcık, karatavuk ve karga gibi zararlılar, hasadın son 48 saatinde mahsulün %75’ine kadarını yok edebilir ve bu da büyük bir gelir kaybına yol açar. Geleneksel korkuluklar veya propan topları bu sorunla mücadelede maalesef etkili olamadı. Bu nedenle, Rhode Island Üniversitesi bu kuşları uzak tutmak için lazer korkuluklar icat etti. Bu yenilik, güneşte insanlar tarafından görülemeyen yeşil lazer aydınlatmayı yansıtır. Ancak kuşlar yeşil renge duyarlıdır. Otomatik lazerler, tarla ya da bahçe kenarına konumlandırılarak çalıştırılır. Lazer korkuluklar 180 m yüksekliğe kadar ulaşabilir ve mahsulünüzü izinsiz almaya kalkışan kuşları korkutur. Dahası, çevreye zararı daha azdır. Birçok haşere kontrol şirketi bu teknolojiyi benimsemiştir. Ayrıca, cihazın mahsul kayıplarını %90’a kadar önleyebileceğini iddia ediyorlar.

7. Hasat Kalite Vizyonu – (Harvest Quality Vision – HQV)

HQV meyve ve sebzelerin hasat sürecini kolaylaştıran son tarım teknolojilerinden biridir. HQV, mahsulün kalitesini ve miktarını yakalamak ve belirlemek için bilgisayarlı tarayıcılar kullanır. Yazılım, mahsullerde hastalık, kusur ve verim kaybı olduğunda uyarılar oluşturur, böylece hasat sürecinde düzeltici önlemler alınabilir. Dahası, HQV, çiftçilerin daha tutarlı ve daha yüksek kalitede ürünler üretmesine yardımcı olur.

2021 ve sonrası için çığır açan 8 tarım teknolojisi

8. Dikey Tarım

En eski ve en çok aranan tarım teknolojilerinden/yeniliklerinden biri ‘Dikey Tarım‘dır. Gökdelen, kullanılmış depo veya nakliye konteyneri gibi dikey istiflenmiş katmanlar halinde yapılan üretimdir. Ayrıca, bu tür çiftçilik, çevresel faktörleri kontrol etmek için iç mekan çiftçilik tekniklerini ve kontrollü çevre tarım (CEA) teknolojisini kullanır. 2020’de dikey tarım, gelişimde bir sonraki aşamaya geçti. Bu, geleneksel çiftçilik yöntemlerine kıyasla bitki yetiştirmek için gereken arazi miktarını azaltmıştır. Ayrıca LED’ler bitkilere ışık sağlar ve diğer yapay aydınlatma mekanizmalarından daha verimlidir. Bağlamsal olarak, birçok yeni şirket ve küçük işletme dikey çiftçiliğin geliştirilmesine yardımcı olmaktadır.

2020 ve sonrası için çığır açan 8 tarım teknolojisi
Dikey tarım

Son Olarak

Bahsetmeye değer diğer yenilikçi sistemler, Nanofarming, FarmBot, Paperpot Transplantter, Meyve / Sebze Kalıpları, Çalı Düzeltici, Arı Vektörleme, Minikromozom Teknolojisi ve Sıfır-yerçekimi Bitki Yetiştirme Teknolojisidir (LYFE). Nitekim, tarım teknolojisine yapılan yatırımda %40’tan fazla hızlanan büyüme görüldü. Tarım teknolojisindeki yenilikler, çiftçilere mahsul kalite kontrolü, haşere yönetimi ve hatta daha yüksek gelir elde etmek için mevcut uygulamalarının optimizasyonu üzerinde daha iyi yönetim sağlıyor. Bu yeni teknolojiler, üretkenliği ve arazi yönetimini yeni boyutlara taşıma potansiyeline sahiptir. Ayrıca tarım teknolojileri, çiftçilerin yeni yatırımlar hakkında akıllı kararlar almasını sağlayacaktır. 2021’de ve önümüzdeki yıllarda tarım teknolojileri, çiftçilerin ve arazi sahiplerinin arazilerini anlamaları ve doğru araçları seçmeleri için daha iyi yollar tasarlayacak.

Kaynak: Popüler Tarım

Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.