Dünyayı neyin sömürdüğü ile ilgili yeni bulgular keşfedildi

Dünyanın Bitki Örtüsündeki Değişimi Göstermek İçin 18 Bin Yıllık Zaman Çizelgesi Oluşturdu

Dünyayı neyin sömürdüğü ile ilgili yeni bulgular keşfedildi
0 742

Bilim insanları, içinde yaşadığımız küçük mavi noktayı ağır ağır neyin sömürdüğü hakkındaki araştırmaları sırasında çok ilginç bulgular keşfettiler. Yüzlerce fosil üzerinde yapılan araştırmalara göre bu sömürünün nedeni, “insanoğlunun bu soluk mavi noktayı harap etmesi”. Peki insanoğlu bu günbegün sürüklendiği bu felaketten nasıl korunabilir ya da tersine çevirebilir?

Gezegeni fosil yakıt ve kirlilik gibi şeylerle ne kadar dramatik bir şekilde zorladığımızı ortaya çıkarmak için çok sayıda araştırma yapılmış olsa da, yeni araştırmalar daha yeni alışkanlıklarımızın sorunun sadece bir kısmı olduğunu gösteriyor. Görünüşe göre insanlar 4.600 yıla kadar ve belki daha da uzun süredir Dünya’yı ciddi şekilde strese sokuyorlar. Science dergisinde yayınlanan çalışma, Dünya bitki örtüsündeki dramatik değişiklikleri insanoğlunun tarımı keşfettiği zaman ile ilişkilendiriyor. Bu da şu soruyu akla getiriyor “Tarım, bizim için hediye mi yoksa felaket mi?

Muhtemelen hayatınız bir kısmında mutlaka en az bir kez, insanlığın Dünya’yı nasıl yok ettiği hakkında bir haber duymuş ya da okumuşsunuzdur. Elbette sonunda sorunun bir parçası olduğunuz gerçeğini de kabul etmişsinizdir. Dünya bir uçuruma doğru gidiyor ve gezegenimizi inceleyen çok zeki insanların büyük bir çoğunluğu, bunun bir şeyleri karıştırmayı bırakamadığımız için olduğunu söylüyor. Okyanusları plastikle dolduruyoruz, evlerimizi sıcak tutmak ve arabalarımızı hareket ettirmek için eski dinozorları yakıyoruz ve tüm kıtaların manzarasını değiştiriyoruz, bu arada tüm bunları yaparken eylemlerimizin bir sonucu yokmuş gibi davranıyoruz 🙁

Dünya’nın yok oluşu:

Dünyayı neyin sömürdüğü ile ilgili yeni bulgular keşfedildi

Araştırmacılar, 18.000 yıl öncesine uzanan bir çeşit zaman çizelgesi çizmek için yüzlerce polen fosili kaydı kullandılar. Tüm verilerin grafiğini çizdikten sonra, Dünya bitki örtüsünün değişme hızında ciddi bir değişim olduğu ortaya çıktı.

Buzul çağı sonrası Dünya’da neler oldu?

Dünyayı neyin sömürdüğü ile ilgili yeni bulgular keşfedildi

Geç Holosen‘de başlayan bitki örtüsü değişikliklerindeki artış, en son buzul çağının sonunda küresel bitki örtüsündeki değişikliklerden bile daha çarpıcıydı. Geç Holosen, aynı zamanda, artan popülasyonları iyi beslenip hayatta tutmak için insanların büyük ölçüde tarıma güvenmeye başladığı dönemdir.

Araştırmacılar, “1181 polen fosili dizisinin ve yeni geliştirilen istatistiksel yöntemlerin bir derlemesini kullanarak, 4.6 ile 2.9 bin yıl önce başlayan vejetasyon kompozisyon değişim oranlarında, hem büyüklük hem de kapsam olarak son 18.000 yılda küresel olarak görülmemiş, dünya çapında bir hızlanma tespit edildi”ğini söylüyor. “Geç Holosen değişim oranları, tüm kıtalar için yer değiştirme oranlarına eşit veya bu oranları aşıyor, bu da karasal ekosistemler üzerindeki insan etkilerinin ölçeğinin, son bozulmanın iklim kaynaklı dönüşümlerini bile aştığını gösteriyor.”

Bulgular hem ilginç hem de rahatsız edici. İnsanları ve iklim değişikliğini çevreleyen anlatılar, uzun zamandır fosil yakıt kullanımı ve kirliliğe odaklanıyor. Araştırmacıların verdiği bilgilere göre insanlık Dünya’yı fosil yakıtlar ve denizlere plastik atmaktan çok daha önce bozmaya başladı. Ancak eğer bu yaptıklarımızı kontrol altında tutabilseydik belki de o “bardağı taşıran son damla” hiç olmayacak ve her şeyi düzeltebilmek için şansımız olacaktı. Şimdiyse insanlığın kendisine ve gezenimize yapabileceği en büyük iyilik bir an önce plastikleri ve diğer organik olmayan maddeleri doğaya bırakmaktan vazgeçmesi ve temiz enerji kaynaklarına yönelmesi gibi görünüyor.

Çeviri ve Derleme: Popüler Tarım

Kaynak: Humans suck even worse than we thought, study finds. Erişim Tarihi: 22.05.2021

Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.