Rizom nedir? Tanım ve Örnekler

Çuha çiçeği rizomları göndererek yayılır. / Getty Images
0 9.630

Rizom nedir? Rizom, boğumlardan kökler ve sürgünler gönderen yatay bir yeraltı bitki gövdesidir. Bazı bitkilerde tek gövde rizomdur. Diğerlerinde ana gövde budur. Bitkiler, besin maddelerini depolamak ve vejetatif çoğaltma için rizomları kullanır.

Rizomlu Bitki Örnekleri

Bitkilerin çok çeşitli rizomları vardır. Rizomatöz otlar arasında bambu, pampa otu, tırtıl otu ve Bermuda otu bulunur. Çiçekli bitkiler arasında süsen, cannas, vadi zambağı ve sempodial orkideler bulunur. Yenilebilir bitkiler arasında kuşkonmaz, şerbetçiotu, ravent, zencefil, zerdeçal ve nilüfer bulunur. Kavak ağaçları rizomlar yoluyla yayılır. Bir kavağın ağaçları farklı görünse de, hepsi yeraltına bağlıdır ve dünyadaki en büyük organizmalar olarak kabul edilebilir. Rizom kullanan diğer bitkiler arasında zehirli meşe, zehirli sarmaşık, sinekkapan bitkisi ve eğrelti otları bulunur.

Rizom nedir? Tanım ve Örnekler
Eğrelti otlarının yayılmasının bir yolu rizomlardır. mariaflaya / Getty Images

Rizom Stolon’a Karşı

Rizomlar genellikle stolonlarla karıştırılır. Stolon bir gövdeden filizlenir, boğumlar arasında uzun boşluklara sahiptir ve sonunda sürgünler üretir. Stolonlu bir bitkinin tanıdık bir örneği, bir çilek bitkisidir. Çilekler genellikle stolonlarını yerden uzatır. Stolonun sonundaki bitkiler büyüdükçe, yerçekimi onları aşağı çeker. Yere yaklaştıkça kökler büyür ve yeni bitkiye bağlanır. Rizomların boğumlar arasında daha az mesafesi vardır ve yeni sürgünler ve kökler uzunlukları boyunca herhangi bir yerde büyüyebilir.

Rizom ve Kökler

Köksaplara bazen sürünen rootstalk denir (rootstalk, üzerinde sürgünler ve altında kökler bulunan yatay bir bitki sapıdır ve üreme yapısı görevi görür. köksap, anaç. sap, gövde – bir bitkiyi veya mantarı veya bir bitki bölümünü veya bitki organını destekleyen ince veya uzun bir yapıdır). “Rizom” kelimesi, “kök yığını” anlamına gelen Yunanca kelimeden gelmektedir. Yine de rizomlar, kökler değil saplardır. Bir rizom ile bir kök arasındaki temel fark, bir kökün boğumu veya yaprağı olmamasıdır. Kökler bitkileri toprağa bağlamak, besin maddelerini depolamak, su ve besinleri emmek için işlev görür.

Köklerin aksine rizomlar, suyu ve besinleri bitkinin diğer kısımlarına taşır. Kökler gibi, rizomlar ve stolonlar da bazen yiyecek depolar. Rizomların veya stolonların kalınlaşmış kısımları kök yumruları oluşturur. Patates ve yer elması yenilebilir gövde yumrularıdır. Siklamen ve yumrulu begonyalar gövde yumrularından büyür. Aksine, kök yumruları kökün kalınlaşmış kısımlarıdır. Tatlı patatesler, dahlias ve cassavas kök yumrularından büyür. Gövde yumruları genellikle kışın ölür ve ilkbaharda yeniden meydana gelirken, kök yumruları ise iki yılda bir oluşur.

Rizom nedir? Tanım ve Örnekler
Yamlar rizomlardan meydana gelen gövde yumruları iken tatlı patatesler kök yumrularıdır.

Rizom, Bitki Soğanı ve Soğan Arasındaki Fark nedir?

Gövde ve kök yumruları, bitki soğanları ve soğanlar, topluca jeofitler olarak adlandırılan yer altı depolama birimleridir. Ama birbirlerinden farklıdırlar:

Rizom : Rizomlar yeraltı gövdeleridir. Gövde yumruları üretebilirler.
Bitki soğanı : Düzleştirilmiş yuvarlak gövdelerdir. Köklerin çıktığı bir bazal plakaları var. Yapraklar diğer uçtan çıkar. Bitki soğanları, bitki büyüdükçe tükenen yiyecekleri depolar. Orijinal soğan büzülür ve bir sonraki sezon için yenisi üretilir. Frezya ve çiğdem bitki soğanlarından büyür.
Soğan : Soğanlar, kökler için bir taban plakası ve yaprak üreten sivri uçlu bir katmanla kaplanmıştır. Orijinal soğanın etrafında yeni soğanlar oluşabilir. Soğan örnekleri arasında soğan, lale ve nergis bulunur.

Rizomlarla Çoğalan Bitkiler nelerdir?

Rizomatöz bir bitkinin tohum veya spor yerine rizomlar kullanarak çoğaltılması genellikle daha kolaydır. Bir rizom parçalara ayrılabilir ve her bölüm, en az bir boğuma sahipse yeni bir bitkiye yol açabilir. Bununla birlikte, depolanan rizomlar, mantar ve bakteri enfeksiyonları nedeniyle çürümeye yatkındır. Ticari olarak rizomlar, doku kültürü kullanılarak çoğaltılabilirler. Geleneksel çiftçiler için, dayanıklı olmayan rizomlar kazılıp ilkbaharda yeniden dikilmek üzere kışın saklanabilir. Rizomların çoğalmasına, bitki hormonları olan jasmonik asit ve etilen yardımcı olur. Olgunlaşan elmalarda ve muzlarda etilen bulunduğu için temin etmek kolaydır.

Temel Çıkarımlar: Rizom nedir?

  • Rizom, yeraltında yatay olarak büyüyen bir bitki sapı türüdür.
  • Rizomlar, boğumlardan kökler ve sürgünler gönderir.
  • Rizomlar, bir bitkinin eşeysiz olarak çoğalmasına izin verir. Ebeveyne özdeş yeni bitkiler, boğum içeren bir rizom bölümünden büyütülebilir.
  • Bazı otlar, zambaklar, orkideler, eğrelti otları ve ağaçlar dahil olmak üzere birçok farklı bitki türü rizomları kullanır. Yenilebilir rizomlara zencefil ve zerdeçal dahildir.

Kaynaklar

  1. Fox, Mark, Linda E. Tackaberry, Pascal Drouin, Yves Bergeron, Robert L. Bradley, Hughes B. Massicotte, and Han Chen (2013). “Microbial community structure of soils under four productivity classes of aspen forests in Northern British Columbia.” Ecoscience 20(3):264–275. doi:10.2980/20-3-3611
  2. Nayak, Sanghamitra; Naik, Pradeep Kumar (2006). “Factors effecting in vitro microrhizome formation and growth in Curcuma longa L. and improved field performance of micropropagated plants.” Science Asia. 32: 31–37. doi:10.2306/scienceasia1513-1874.2006.32.031
  3. Rayirath, Usha P.; et al. (2011). “Role of ethylene and jasmonic acid on rhizome induction and growth in rhubarb (Rheum rhabarbarum L.).” Plant Cell Tissue Organ Culture. 105 (2): 253–263. doi:10.1007/s11240-010-9861-y
  4. Stern, Kingsley R. (2002). Introductory Plant Biology (10th ed.). McGraw Hill. ISBN 0-07-290941-2.
Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.