İnsan Cesetlerinin Yakınında Büyüyen Bitkiler Garip Bir Şey Yapıyorlar

"Bu, bitkilere insan ayrışmasının göstergeleri olarak bakmamızı sağladı."

0 994

Amazon yağmur ormanı gibi devasa bir doğal ekosistemde insan kalıntılarını nasıl bulursunuz? Trends in Plant Science dergisinde yayınlanan yeni bir makaleye göre, ağaç ve çalı örtüleri, arama kurtarma ekiplerine insan cesetlerini (kalıntılarını) bulmaları için yol gösterebilir .

Araştırmacılar, insan kalıntıları ayrışırken, çevredeki toprağı, kökleri ve yaprakları değiştirerek “kadavra ayrıştırma adaları” yaratıyorlar. Hatta bu değişiklikler “uzaktan tespit edilebiliyor”.

Tennessee Üniversitesi’nde bitki bilimleri alanında görev yapan Profesör Neal Stewart Junior, “Daha küçük, açık arazilerde ayak izleri kayıp birini bulmak için etkili olabilir, ancak Amazon gibi dünyanın daha ormanlık veya acımasız bölgelerinde bu hiç mümkün olmayacaktır” dedi. “Bu, bitkilere insan ayrışmasının göstergeleri olarak bakmamıza neden oldu ve bu da daha hızlı ve muhtemelen daha güvenli vücut iyileşmesine yol açabilir.

Araştırmacılar, yeni ceset keşif tekniklerini Tennessee Üniversitesi’ndeki Antropoloji Araştırma Tesisi’nde test etmeyi planlıyorlar.

Stewart, “Adaların en bariz sonucu, özellikle de ayrışmanın çok hızlı gerçekleştiği yaz aylarında toprağa büyük miktarda nitrojen salınması olacaktır” dedi. “Bitkilerin nitrojen akışına ne kadar hızlı tepki verdiğine bağlı olarak, yaprak renginde ve yansımasında değişikliklere neden olabilir.

İnsan Cesetlerinin Yakınında Büyüyen Bitkiler Garip Bir Şey Yapıyorlar

Önemli bir sorun var

Ormanda ölen tek memeliler insanlar değil. Bu, ekibin, örneğin ölü bir geyikten farklı olan bu metabolik süreçleri tespit etmek için insana özgü bir yol bulması gerektiği anlamına geliyor.

Bir düşünce olarak, eğer kaybolan belirli bir kişi olsaydı, diyelim ki aşırı sigara içen biri olsaydı, bir tür benzersiz bitki tepkisini tetikleyebilecek kimyasal bir profile sahip olabilirlerdi” diye önerdi Stewart. “Gerçi bu aşamada bu fikir hâlâ çok zor.

Stewart ve ekibi, araştırmalarının insan bedenlerini – ve muhtemelen yakındaki kurtulanları – büyük ormanlık fikirlerle kurtarmayı çok daha verimli hale getireceğini umuyor.

Belirli emisyonları aramak için dronları konuşlandırmayı düşünmeye başladığınızda, artık sinyalleri daha çok bir kontrol motoru ışığı gibi düşünebiliriz” diye açıkladı. “Birinin kaybolmuş olabileceği bir yere hızla uçabilir ve onlarca hatta yüzlerce kilometrekareden fazla veri toplayabilirsek, o zaman bir arama ekibine gönderilecek en iyi noktaları biliriz.

Çeviri ve Derleme: Levent KIRCA

Kaynak: https://futurism.com/plants-trees-cadaver-search-rescue

Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.