Marmara ve Karadeniz’in popüler balık türleri yok oluyor

0 828

Bluefin tuna, swordfish and Atlantic mackerel, the Marmara and the Black Sea in Turkey collar commercially extinct or been destroyed fish species include.

British Columbia University, Mersea Marine Conservation Consultancy, Turkey Central Fisheries Research Institute and Istanbul University Marine Science and Management Institute of the Sea Around conducted by researchers with Us initiative in a new study, 17 in Turkey’s Black Sea foot noncommercial and 17 It was reported that 34 commercial fish species were destroyed and extinct in the Marmara Sea, while 41 fish species, 19 of which were non-commercial and 22 of which were commercial, were destroyed tellthebell.

Popular fish species of Marmara and Black Sea are disappearing

“For example, bluefin tuna migration to the Black Sea was stopped in 1985, after the entire spawning group was caught in the Marmara Sea for export to Japan at high prices in just one day,” said Aylin Ulman, the lead author of the study. “Bluefin tuna catches were last reported in 2007 in the Sea of ​​Marmara, and only 33 tons were caught in 2001 at the peak of fishing, from 929 tons.”

What Does the Previous Data Say?

Researchers Turkey Statistical Institute (TSI) in or peer collected by the publication, gray literature, anecdotal information referred to in the 1967-2016 period of the fishing data by reviewing the fishermen and the Black Sea utilizing traditional ecological knowledge from experts and initial timeline of the fish species disappeared from the Marmara Sea created.

Popular fish species of Marmara and Black Sea are disappearing

If a species existed in data from 1967 but no longer existed in 2016, it was identified as an eradication. Commercial extinction, on the other hand, was defined as the reduction of catches by more than 80% of their original value over a 50-year period. This means that the species stopped supporting economically viable fishing on their own.

Popular fish species of Marmara and Black Sea are disappearing

Ulman, “Aşırı avlanma, bu deniz ekosistemleri üzerindeki baskın stres unsuru oldu ve ekolojik bağlantıların kaybolmasına neden oldu” dedi. “Bununla birlikte, burada gösterilen biyolojik çeşitlilik kaybının ölçeği, bu ekosistemlerin temellerini attı ve birçok göçmen türün artık Karadeniz’e bağlı olmaması nedeniyle bağlantılarını azalttı. Böylece, mavi yüzgeçli orkinoslar avlandıktan ve göçünü durdurduktan sonra, birkaç on yıldır görülmeyen porbeagle köpekbalıkları gibi diğer türler üzerinde bir domino etkisi yarattı. Benzer şekilde, 1980 yılına kadar, avları olan mavi yüzgeçli orkinosla birlikte büyük beyaz köpekbalıkları yakalandı. Mavi yüzgeçli orkinosun 1980’lerde Marmara Denizi’nden neslinin tükenmesi, bu köpekbalığının da yerel olarak neslinin tükendiği varsayılıyor.

Araştırma, bir yönetim planının olmayışının, Karadeniz ekosisteminin ciddi şekilde bozulmasına katkıda bulunduğunu ve benzer bir kaderin Marmara Denizi’ni beklediğini, çünkü her ikisinin de yakından bağlantılı olduğunu göstermektedir.

Balık türleri nin yok oluşunu durdurmak mümkün mü?

Çalışmanın ortak yazarı ve Sea Around Us girişiminin baş araştırmacısı Daniel Pauly, “Türlerin aşırı avlanma ve ekolojik yok oluşu, genellikle ekosistemlerin çöküşünden önce gelir, çünkü gıda ağlarının basitleştirilmesiyle dayanıklılık azaldı” diyor. Okyanuslar ve Balıkçılık. “Yok edilmiş ve ticari olarak nesli tükenmiş türlerin ezici sayısı, ekosistem rehabilitasyonu için bir çağrı olmalıdır. Geri kalan popülasyonlar çok küçük olduğundan yeniden inşa potansiyeli sınırlı olduğu için geri kazanmanın mümkün olduğu açık değil, ancak yine de bir girişimde bulunulması gerekiyor.

Pauly’nin görüşüne göre, Karadeniz’i Marmara Denizi’ne bağlayan İstanbul Boğazı ve Marmara Denizi’ni Ege ve Akdeniz’e bağlayan Çanakkale Boğazı’nın endüstriyel balıkçılığa karşı korunması, olduğu gibi etkili bir ön koruma hedefi olabilir. Bu iki denizin işlevini yerine getirmesinde büyük önem taşımaktadır.

Yazarlar, çalışmalarını Karadeniz ve Marmara Denizi’ndeki birçok kayıp türün anısına ve düzinelerce başka türün onlara katılmasını önlemek için bir uyarı çağrısı olarak adadılar.

Frontiers in Marine Science dergisinde “Türkiye’nin Kayıp Balıkları: Kaybolan Türlerin Yakın Tarihi ve Türkiye Marmara ve Karadeniz için Ticari Balıkçılık Yokoluşları” başlıklı makale yayınlandı.

Çeviri ve Derleme: Levent KIRCA

Source: https://phys.org/news/2020-08-popular-fish-species-turkey-marmara.html

Further Reading:  Aylin Ulman et al. The Lost Fish of Turkey: A Recent History of Disappeared Species and Commercial Fishery Extinctions for the Turkish Marmara and Black Seas, Frontiers in Marine Science  (2020). DOI: 10.3389 / fmars.2020.00650

Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.