Popüler Tarım
"Saban Kılıçtan Üstündür"

Marmara ve Karadeniz’in popüler balık türleri yok oluyor

0 475

Mavi yüzgeçli orkinos, kılıç balığı ve Atlantik uskumru, Marmara ve Karadeniz’in Türkiye yakasında ticari olarak soyu tükenmiş veya yok edilmiş balık türleri arasındadır.

British Columbia Üniversitesi, Mersea Deniz Koruma Danışmanlığı, Türkiye Merkez Balıkçılık Araştırma Enstitüsü ve İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Yönetimi Enstitüsü’nde Sea Around Us girişimi ile araştırmacılar tarafından yapılan yeni bir çalışmada, Karadeniz’in Türkiye ayağında 17’si ticari olmayan ve 17’si ticari olan toplam 34 balık türünün, Marmara Denizi’nde ise 19’u ticari olmayan ve 22’si ticari olan toplam 41 balık türünün yok edildiği, tükendiği bildirildi.

Marmara ve Karadeniz'in popüler balık türleri yok oluyor

Araştırmanın baş yazarı Aylin Ulman, “Örneğin mavi yüzgeçli orkinosların Karadeniz’e göç etmesi, tüm yumurtlama grubunun sadece bir günde yüksek fiyatlarla Japonya’ya ihraç edilmek üzere Marmara Denizi’nde yakalanmasının ardından 1985 yılında durduruldu” dedi. “Marmara Denizi’nde en son 2007’de mavi yüzgeçli orkinos avları rapor edildi ve 2001’de balıkçılığın zirvesinde yakalanan 929 tondan sadece 33 ton oldu.”

Önceki Veriler Ne Diyor?

Araştırmacılar, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından toplanan veya hakemli yayınlarda, gri literatürde, anekdot bilgilerinde atıfta bulunulan 1967-2016 dönemine ait balıkçılık verilerini gözden geçirerek balıkçılar ve uzmanlardan gelen geleneksel ekolojik bilgilerden yararlanarak Karadeniz ve Marmara Denizi’nden kaybolan balık türlerinin ilk zaman çizelgesini oluşturdu.

Marmara ve Karadeniz'in popüler balık türleri yok oluyor

Bir tür 1967’deki verilerde mevcutsa ancak 2016’da artık mevcut değilse, bu bir yok etme olarak tanımlandı. Öte yandan ticari neslinin tükenmesi, 50 yıllık dönemde av miktarının orijinal değerlerinin %80’inden daha fazla azalması olarak tanımlandı. Bu, türlerin ekonomik olarak uygun balıkçılığı kendi başlarına desteklemeyi bıraktığı anlamına gelir.

Marmara ve Karadeniz'in popüler balık türleri yok oluyor

Ulman, “Aşırı avlanma, bu deniz ekosistemleri üzerindeki baskın stres unsuru oldu ve ekolojik bağlantıların kaybolmasına neden oldu” dedi. “Bununla birlikte, burada gösterilen biyolojik çeşitlilik kaybının ölçeği, bu ekosistemlerin temellerini attı ve birçok göçmen türün artık Karadeniz’e bağlı olmaması nedeniyle bağlantılarını azalttı. Böylece, mavi yüzgeçli orkinoslar avlandıktan ve göçünü durdurduktan sonra, birkaç on yıldır görülmeyen porbeagle köpekbalıkları gibi diğer türler üzerinde bir domino etkisi yarattı. Benzer şekilde, 1980 yılına kadar, avları olan mavi yüzgeçli orkinosla birlikte büyük beyaz köpekbalıkları yakalandı. Mavi yüzgeçli orkinosun 1980’lerde Marmara Denizi’nden neslinin tükenmesi, bu köpekbalığının da yerel olarak neslinin tükendiği varsayılıyor.

Araştırma, bir yönetim planının olmayışının, Karadeniz ekosisteminin ciddi şekilde bozulmasına katkıda bulunduğunu ve benzer bir kaderin Marmara Denizi’ni beklediğini, çünkü her ikisinin de yakından bağlantılı olduğunu göstermektedir.

Balık türleri nin yok oluşunu durdurmak mümkün mü?

Çalışmanın ortak yazarı ve Sea Around Us girişiminin baş araştırmacısı Daniel Pauly, “Türlerin aşırı avlanma ve ekolojik yok oluşu, genellikle ekosistemlerin çöküşünden önce gelir, çünkü gıda ağlarının basitleştirilmesiyle dayanıklılık azaldı” diyor. Okyanuslar ve Balıkçılık. “Yok edilmiş ve ticari olarak nesli tükenmiş türlerin ezici sayısı, ekosistem rehabilitasyonu için bir çağrı olmalıdır. Geri kalan popülasyonlar çok küçük olduğundan yeniden inşa potansiyeli sınırlı olduğu için geri kazanmanın mümkün olduğu açık değil, ancak yine de bir girişimde bulunulması gerekiyor.

Pauly’nin görüşüne göre, Karadeniz’i Marmara Denizi’ne bağlayan İstanbul Boğazı ve Marmara Denizi’ni Ege ve Akdeniz’e bağlayan Çanakkale Boğazı’nın endüstriyel balıkçılığa karşı korunması, olduğu gibi etkili bir ön koruma hedefi olabilir. Bu iki denizin işlevini yerine getirmesinde büyük önem taşımaktadır.

Yazarlar, çalışmalarını Karadeniz ve Marmara Denizi’ndeki birçok kayıp türün anısına ve düzinelerce başka türün onlara katılmasını önlemek için bir uyarı çağrısı olarak adadılar.

Frontiers in Marine Science dergisinde “Türkiye’nin Kayıp Balıkları: Kaybolan Türlerin Yakın Tarihi ve Türkiye Marmara ve Karadeniz için Ticari Balıkçılık Yokoluşları” başlıklı makale yayınlandı.

Çeviri ve Derleme: Levent KIRCA

Kaynak: https://phys.org/news/2020-08-popular-fish-species-turkey-marmara.html

İleri Okuma: Aylin Ulman et al. The Lost Fish of Turkey: A Recent History of Disappeared Species and Commercial Fishery Extinctions for the Turkish Marmara and Black Seas, Frontiers in Marine Science (2020). DOI: 10.3389/fmars.2020.00650

Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Çerez uygulama politikamızı kabul etmiş olucaksınız, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et Devamını oku