Kentte hayvancılık mümkün mü?

Avrupa şehirlerinde artık park ve bahçelerde de hayvancılık yapılıyor

0 602

Kentte hayvancılık mümkün mü? Günümüzde yaşanan çevre sorunları ile birlikte hayvancılık olgusu da tartışma konusu haline gelmiştir. Dünya nüfusunun artması ile birlikte artan et ihtiyacı da hayvancılığın günümüzde tartışılma sebeplerinden biridir. Geçmiş yıllarda tarımsal üretim sonucu elde edilen saman ve hali hazırda otlatmaya uygun meralar sayesinde çevre açısından sorun oluşturmayan hayvancılık günümüzde artan et ihtiyacına cevap vermek için daha yoğunlaştırılmış yöntemlere başvurmaktadır. Artan et talebi karşılamaya çalışan et ve süt üretimi yapan şirketler üretimini artırmak için mera ve saman dışı yem bitkilerine yönelmiştir fakat durum bu noktada çevre için sorun haline gelmektedir. Tüm dünyada ekili arazilerin %70’i hayvan yemi yetiştirmek için ayrılmıştır. Bu durum doğanın tarımsal üretim sonucu kirlenmesi ve su kaynaklarının boşa harcanması anlamına gelmektedir. Unutulmamalıdır ki Türkiye’de hayvancılık yapanların da en çok yakındığı konu yem fiyatlarıdır. Türkiye’de yem maliyetlerinin fazla olması durumu hayvancılıktaki temel sorunlardan biridir.

Sığır, koyun ve keçi gibi hayvanlar insanların yiyemediği kalın kabuklu bitkileri yiyebilmektedir.  Bu durum insanların tarım artıklarını hayvancılık yolu ile kullanabilmesi anlamına gelmektedir. Artan hayvansal gıda ihtiyacı ile birlikte hayvanlara yem bitkisi verilmesi ise çevre açısından iyi sonuçlar doğurmamaktadır. Buna karşın Türkiye’de meraların azalması ve son zamanda saman ithali gibi haberlerin ortaya çıkması farklı arayışların aranmasını gerektirmektedir.

İtalya’da parklar koyun ve keçiler ile temizleniyor

İtalya’nın başkenti Roma’da ise hayvancılık konusunda farklı bir uygulama söz konusudur. 2018 yılında Roma belediyesi şehirdeki parkların temizlenmesi için koyun ve keçileri kullanmaya başlamıştır. Daha öncesinde Berlin ve Paris gibi diğer Avrupa şehirlerinde örnekleri bulunan bu uygulamayla birlikte çim biçme makinesi yerine koyun keçi kullanmak Avrupa içinde yaygınlaşan bir hayvancılık biçimi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durum park ve bahçelerin daha az emek ile temizlenmesinin yanında kentte hayvancılık yapılabileceğini göstermektedir. Şehirde bu şekilde yapılan hayvancılık gıda üretiminin şehre taşınmasının yanında çevre ile uyumlu hayvancılığın yapılabileceğini de göstermektedir. Projeye muhalif kesim tarafından kene gibi böceklerin insan ile temasını kolaylaştıracağı söylense de İtalya’daki ziraatçılar birliği ve çevreci gruplar bu projeyi desteklemektedir.

Kaynakça

Et tüketirken dünyayı da tüketiyoruz – Git – Erişim Tarihi: 21.05.2020

Tarımsal arazilerin yüzde 70’i hayvancılık için kullanılıyor – Git – Erişim Tarihi: 21.05.2020

Roma’nın parklarını koyunlar ve keçiler temizleyecek – Git – Erişim Tarihi: 21.05.2020

Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.