Amazon ormanları bir sonraki koronavirüs kaynağı olabilir mi?

Brezilya'daki Amazon yağmur ormanları. (Leonardo Carrato / Bloomberg)
0 846

Bir sonraki koronavirüs benzeri bir salgının kaynağı Amazon Ormanları olabilir. Brezilyalı ekolog David Lapola, hayvanların yaşam alanlarına yapılan insan saldırısının yaygın bir ormansızlaşma nedeniyle yükseldiğini söylüyor.

Araştırmacılar, bir zamanlar vahşi alanların kentleşmeye açılmasının, hayvanlardan insanlara geçen zoonotik hastalıkların ortaya çıkmasına katkıda bulunduğunun altını çiziyor.

Bu, bilim insanlarının Çin’in hızla kentleşen Hubei eyaletinde, muhtemelen üçüncü bir tür aracılığıyla insanlara geçmeden önce yarasalardan geldiğine inandıkları yeni koronavirüsü de içeriyor.

İnsan faaliyetinin tropik ormanların gelecekteki ekosistemlerini nasıl yeniden şekillendireceğini inceleyen Lapola, Amazon’da aynı süreçlerin devam ettiğini söylüyor.

AFP’ye verdiği demeçte şu ifadeyle aslında gelecekteki tehlikenin farkına varmamızı belirtiyor, “Amazon ormanları devasa bir virüs rezervuarıdır, şansımızı denemesek iyi olur.

Dünyanın en büyük yağmur ormanı endişe verici bir oranda kayboluyor.

Amazon ormanları bir sonraki koronavirüs kaynağı olabilir mi?

Geçen yıl, Brezilya Amazonunda ki ormansızlaşma yüzde 85 oranında arttı. Bu oran yaklaşık olarak Lübnan büyüklüğünde, yani 10.000 kilometrekareden de fazla.

Eğilim bu yıl da devam ediyor. Brezilya Ulusal Uzay Araştırma Enstitüsü’nün (INPE) uydu görüntülerine dayanan verilere göre, Ocak-Nisan ayları arasında yılın ilk dört ayı için yeni bir rekor kırarak yağmur ormanından 1.202 kilometrekarelik alan silindi.

Amazon ormanları bir sonraki koronavirüs kaynağı olabilir mi? Amazon ormanları bir sonraki koronavirüs kaynağı olabilir mi? Amazon ormanları bir sonraki koronavirüs kaynağı olabilir mi?

Almanya’daki Max Planck Enstitüsü’nden dünya sistemi modellemesinde doktora yapan ve Brezilya’daki Campinas Üniversitesi’nde çalışan Lapola, bu sadece gezegen için değil, insan sağlığı için de kötü bir haber.

Ekolojik dengesizlik yarattığınızda… o zaman bir virüs hayvanlardan insanlara sıçrayabilir” dedi.

HIV, Ebola, Dang Humması

Benzer desenler HIV, Ebola ve Dang Humması ile de görülebilir. Ekolojik dengesizlikler nedeniyle ortaya çıkan veya büyük ölçekte yayılan tüm virüsler gibi.

Şimdiye kadar, bu tür salgınların çoğu, büyük ölçüde yarasa türleriyle bağlantılı olan Güney Asya ve Afrika’da yoğunlaşmıştır.

Ancak Amazon’un muazzam biyolojik çeşitliliği bölgeyi “dünyanın en büyük koronavirüs havuzu” haline getirebilir.

Amazon’u şu anda yaptığımız gibi mantıksız bir şekilde kullanmamak için bir neden daha var. Yani yasadışı çiftçiler, madenciler ve tomrukçular tarafından ormansızlaşmadaki artıştan endişe duymak için bir neden daha.”

Uydu görüntüleri gezegenimizdeki korkunç yıkımın derecesini gösteriyor – BBC

Amazon ormanlarının tek koruyucusu binlerce yıldır bölgede yaşayan ve artık günden güne daha da savunmasız hale gelen yerel kabileler. Bölgede illegal biçimde açılan madenlere, tarım alanlarına ve çiftliklere yönelik önleyici müdahaleler yapan kabilelere yönelik desteğin ve ayrılan yardımın azalıyor olması da, Amazonların daha kolay yok edilmesine sebep oluyor.

Lapola, “Bir sonraki yönetim altında, gezegenin en büyük biyolojik hazinesinin ne olabileceğini korumaya daha fazla dikkat edeceğimizi umuyoruz.

Diyerek şöyle devam etti: “Toplumumuz ve yağmur ormanı arasındaki ilişkiyi yeniden yaratmamız gerekiyor.

Aksi takdirde, dünya daha fazla salgınla karşı karşıya kalabilir. Bu tahmin etmesi çok zor olan karmaşık bir süreç.

Amazon ormansızlaşması iklimi nasıl bir ‘devrilme noktasına’ itebilir?

Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.