Amazon ocak ayı içerisinde ormansızlaşma rekoru kırdı

Mato Grosso Eyaleti İletişim Departmanı tarafından yayınlanan bir bildiri resmi 29 Ağustos 2019'da Brezilya'nın Mato Grosso eyaletindeki Colniza belediyesindeki Amazon havzasında ormansızlaşma gösteriyor.
2 790

Yayınlanan resmi verilere göre, Brezilya’daki Amazon yağmur ormanlarında ormansızlaşma Ocak ayında bir önceki yıla göre iki kattan fazla arttı.

280 kilometrekareden (110 mil kare) fazla, yüzde 108 artışla ormansızlaştı. Brezilya Ulusal Uzay Araştırmaları Enstitüsü’ne (INPE) göre, bu tür verilerin toplanmaya başladığı 2015 yılından bu yana 2020 Ocak ayı ağaçların en fazla kesildiği ve ormansızlaşmanın en fazla olduğu ay oldu.

Veriler, INPE’nin ormansızlaşmayı gerçek zamanlı olarak izleyen uydu tabanlı DETER sistemi tarafından toplandı.

Önceki Veriler Kötünün İyisiymiş

Buna karşılık, Ocak 2019’da 136 kilometre kare, 2018’de 183 kilometre kare ve 2017’de 58 kilometre karelik alandaki ağaçlar kesilerek ormansızlaştırılmıştı.

Ocak ayı ortasında yayınlanan INPE verileri, kuzey Brezilya bulunan Amazon’daki ormansızlaşmanın 2019’da yüzde 85 arttığını gösteriyor. 2018’de ormansızlaşan 4.946 kilometrekareye karşılık ağaçların kesildiği alan, en az beş yıldaki en yüksek sayı olan 9.166 kilometrekareyi buldu.

Keskin artış, Amazon’un engin zenginliklerini kullanma konusunda kısıtlamaları kolaylaştıran bir iklim değişikliği şüphecisi olan Başkan Jair Bolsonaro’nun ofisinde ilk yılla örtüştü.

Amazon ocak ayı içerisinde ormansızlaşma rekoru kırdı

Bolsonaro, dünyayı şok eden orman yangınlarının yeniden canlanmasını en aza indirmeye çalıştığı Ağustos ayında manşetlere çıktı.

2 Ağustos’ta INPE o zamanki başkanı Ricardo Galvao, Bolsonaro’nun yönetimi tarafından görevden alındı ​​ve bu da onu ormansızlaşmanın boyutunu abartmakla suçladı.

Bolsonaro Amazon yağmur ormanları için yerli toprakları madencilik, çiftçilik ve hidroelektrik enerji projelerine açacak kapsamlı bir plan yaptı.

Birçok STK bunun ormansızlaşmayı daha da artıracağını söyledi.

Henüz Kongre tarafından onaylanmamış olan yasa tasarısı, aşırı sağ lider için bir “rüya”, çevreciler ve kabile liderleri için bir “kabus” durumunda.

Çeviri ve Derleme: Popüler Tarım | Bilim Haberleri


Amazon deforestation for January hits record

Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.

2 Yorum
  1. eritim yorumladı

    Dünyanın sanayileşme süreciyle birlikte zenginlik geçici olarak artsa da doğal kaynaklar hızla tüketiliyor. Dünyanın akciğerleri olarak bilinen yağmur ormanlarının tahrip edilmesi de bunun bir sonucu. Bu tür ihtiyaçlar doğal değil endüstriyel kaynaklardan karşılanmalı.

  2. Sema yorumladı

    İnsanlık ne zaman akıllanacak. Neden kendi ayağına sıkmaktan vazgeçmiyor.

Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.