Somali’de, biyopestisitler ile benzersiz bir çekirge mücadelesi

Somali'de, biyokontrol ile benzersiz bir çekirge mücadelesi
0 1.099

Muazzam çekirge sürüleri tarafından istila edilen birkaç Afrika ülkesinden biri olan Somali, çekirge mücadelesi için eşi benzeri görülmemiş çapta biyopestisit kullanarak kontrol etmeyi planlıyor.

Fransız Çöl Araştırmaları Uluslararası Tarım Araştırma Merkezi’nde çekirge kontrolü üzerine çalışan emekli bir entomolog olan Michel Lecoq, “Çöl çekirgelerinin istilasını kontrol etmek için büyük ölçekli kullanım bu alanda ilk olacak” diyor. “Başarılı olursa, ileriye doğru büyük bir adım olacak.

FAO çekirge mücadelesi için endişeli

Bulunduğumuz zaman dilimi çok önemlidir, çünkü yeni nesil çekirge yeni olgunlaşmaktadır ve Mart sonunda ekilen mahsulleri tahrip edebilir. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) acil durum direktörü Dominique Burgeon, Pazartesi günü New York’ta düzenlenen bir brifingde, “Hareket etmek için kısa bir fırsat penceremiz var” dedi.

Çekirge mücadelesi için korkutan rakamlar

Son aylarda, Afrika Boynuzu, yem bitkileri ve mera tüketen çöl çekirgeleri tarafından işgal edildi. Kenya için bu durum son 70 yıldaki en kötü istiladır. Sayılarının 100 milyar ile 200 milyar arasında olan çekirge sürüsünün 2400 kilometrekarelik bir alana yayıldığı tahmin ediliyor. FAO, bu hafta bir kez daha, etkilenen bölgedeki yaklaşık 10 milyon insanın son sel ve kuraklık nedeniyle zaten gıda kıtlığı ile karşı karşıya olduğu için böceklerin ciddi bir insani risk oluşturduğu konusunda uyardı. Birleşmiş Milletler İnsani İşler Genel Sekreteri ve Acil Yardım Koordinatörü Mark Lowcock, brifingde “Başka bir büyük şoku kaldıramayız” dedi. “Zaman bitiyor.

Somali'de, biyokontrol ile benzersiz bir çekirge mücadelesi
Somali’de, biyokontrol ile benzersiz bir çekirge mücadelesi

Ülkeyi çekirge dışında vuran doğal afetlerde var

Çeşitli faktörler büyük salgına neden oldu. Mayıs 2018’de bir kasırga, Umman, Yemen ve Suudi Arabistan’ı vurdu. Olağandışı yağışlardan sonra, bitki örtüsü gelişti ve iyi beslenen çekirgeler, 6 ay boyunca nüfuslarını 400 kat artırdı. Normalde, çöl tekrar kuruduktan sonra bitkiler öldüğünde popülasyonlar küçülür ve zamanında kontrol çabaları popülasyonların patlamasını önleyebilir.

Bununla birlikte, Ekim 2018’de ikinci bir kasırga sorunu yaşandı ve çekirge nüfusu artmaya devam etti – Mart 2019’a kadar tahmini 8000 kat. Çekirgeler, 50 yıl içinde böcekleri görmeyen bölgeyi geçerek güney İran’a yöneldi ve doğuya Hindistan ve Pakistan’a taşındı. Geçen yaz, birçoğu iç rüzgarın pestisitlerin püskürtülmesini engellediği Yemen’e güneye doğru rüzgarlarla uçtu. Sürüler Ekim 2019’da Etiyopya ve Somali’ye taşındı.

Sorunu birleştirerek, Aralık 2019’da başka bir kasırga beklenmedik bir şekilde Afrika Boynuzu’na vurdu ve daha fazla üremeye neden oldu. O ayın sonunda ise Kenya’ya büyüyen sürüler girmiş oldu. Son birkaç gün içinde Uganda ve Tanzanya’ya ulaştılar.

Somali'de, biyokontrol ile benzersiz bir çekirge mücadelesi
Somali’de, biyokontrol ile benzersiz bir çekirge mücadelesi

Büyük çekirge sürüsü ile mücadele etmek zordur ve uçaklardan püskürtülen hızlı etkili kimyasal böcek ilaçları gerektirir. Etiyopya ve Kenya şu anda bu kimyasalları püskürtüyor. Pestisitler 1 gün içinde parçalansa da, köylüler hayvanlarını geçici olarak taşımaları konusunda uyarılmalıdır.

Geniş otlatma alanlarına sahip Somali’de FAO bunun yerine ülkenin biyopestisit kullanmasına yardımcı oluyor. Bahsi geçen biyopestisit sadece ilgili çekirgeleri öldüren bir toksin üreten Metarhizium acridum mantarının sporlarından oluşurlar. Afrika’daki son büyük çekirge salgınından bu yana, 2003-05’te araştırmacılar biyopestisiti daha ucuz, daha etkili, çölde daha uzun ömürlü ve depolamayı daha kolay hale getirdiler.

Bununla birlikte, kimyasallarla karşılaştırıldığında, biyopestisit çekirgeleri öldürmek için daha uzun sürer, bu nedenle genç çekirgelerin besleme bantları uçmaya başlamadan önce daha yararlıdır.

Bu tür biyopestisitler daha önce birkaç ülkede çekirge saldırılarını önlemek için kullanılmıştır. Çin Tarım Üniversitesi’nden Long Zhang, son 3 yılda Çin’in yılda 48.000 hektardan fazla biyopestisit uyguladığını söylüyor. Ana zorluklar, genç çekirge gruplarını bulmak ve onlara yeterli biyopestisit ile vurmaktır. “Doz çok düşükse, çekirgeleri öldürmek uzun zaman alacaktır” diyor.

Çin’deki araştırmacılar daha fazla virülans için suşları seçiyorlar, ancak yine de çekirgelerin kimyasal böcek ilaçlarından birkaç günden daha uzun süre maruz kalmasını istiyorlar.

Somali'de, biyokontrol ile benzersiz bir çekirge mücadelesi
Somali’de, biyokontrol ile benzersiz bir çekirge mücadelesi

Çekirge mücadelesi için finansman olan FAO yardım çağrısında bulundu

Geçen hafta, Cressman ve FAO’dan yetkililer Somali’de hükümetle planlarını tartışmak için bir araya geldiler. Çekirgeleri bulmak ve biyopestisiti püskürtmek için FAO, salgınları kontrol etmede deneyimli Batı Afrika ülkelerinden teknik danışmanlar alıyor. Ayrıca sırt çantalı püskürtücüler ve araçlara ve uçaklara monte edilebilecek daha büyük ekipman da getirecekler. FAO, yaklaşık 80.000 hektarı tedavi etmek için yeterli olan 4 ton Metarhizium biyopestisidi sipariş etti. Finansman esas olarak FAO’nun acil durum rezervlerinden geldi ve acilen daha fazla nakit gerekmektedir. Bağışçılar şu ana kadar ihtiyaç duyulan 76 milyon $ ‘ın yaklaşık % 28’ini gerçekleştirdiler.

Bu durumun kontrol altına alınmasını diliyoruz. Konuyla ilgili video aşağıdan izleyebilirsiniz.

Kaynak: Popüler Tarım | Bilim Haberleri

Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.