E-Posta gönderebilen ıspanakları duydunuz mu?

Yazıyı okumadan önce bir ıspanağın eposta göndermesinin ne işe yarayabileceğini düşünür müsünüz?

E-Posta gönderebilen ıspanakları duydunuz mu?
0 662

Her ne kadar bilim kurgu filmlerinden fırlamış bir bilgi gibi gelse de Amerikalı bilim insanları gerçekten de e-posta gönderebilen ıspanaklar yetiştirmeye başladı.

Nature Materials dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre , MIT mühendisleri ıspanak bitkilerindeki kök sistemleri sayesinde iklimimizdeki büyük değişiklikleri tespit etmek için yeni bir yöntem geliştirdi.

Nanoteknoloji sayesinde, ABD’deki MIT mühendisleri ıspanağı, patlayıcı maddeleri tespit edebilen sensörlere dönüştürdüler. Bu ıspanaklar bulunduğu çevrede mayın gibi patlayıcılar tespit ederek yapraklarından sinyaller yaymaya başlıyor ve bu sinyaller bir e-posta’ya dönüştürülüyor

Ispanak kökleri, kara mayınları gibi patlayıcılarda sıklıkla bulunan bir bileşik olan nitroaromatiklerin varlığını tespit ettiğinde, bitki yapraklarındaki karbon nanotüpler bir sinyal yaymaya başlıyor. Bu sinyal daha sonra bir kızılötesi kamera tarafından okunuyor ve bilim insanlarına otomatik bir e-posta uyarısı gönderiliyor.

Bu deney, tesislere elektronik bileşenler ve sistemler mühendisliğini içeren daha geniş bir araştırma alanının parçasıdır. Teknoloji, “bitki nanobiyonikleri” olarak bilinir ve etkin bir şekilde bitkilere yeni yetenekler verme sürecidir.

Araştırmayı yöneten Profesör Michael Strano, “Bitkiler çok iyi analitik kimyagerlerdir” diyor. “Toprakta geniş bir kök ağına sahipler, sürekli olarak yeraltı sularını örnekliyorlar ve bu suyun yapraklara kadar taşınmasını kendi kendine sağlamanın bir yolunu buluyorlar.

Bu, bitki / insan iletişim engelini nasıl aştığımızın yeni bir gösterimi,” diye ekliyor.

e-posta gönderebilen ıspanaklar, ilerleyen dönemlerde ekolojik araştırmalar için kullanılabilecek

Bu deneyin amacı patlayıcıları tespit etmek olsa da, Strano ve diğer bilim insanları, bu yeni iletişim tekniğinin araştırmacıları kirlilik ve diğer çevre koşulları hakkında uyarmak için kullanılabileceğine inanıyor.

Araştırmayı yöneten profesör Michael Strano, araştırmanın başlarında bitkilerin patlayıcıları tespit edebilmesi için nanopartikül adı verilen toz parçaları kullanmaya başladığını dile getirdi. Strano, bitkilerin fotosentez yapma becerilerini değiştirerek bu yaprakların yanmaya ve patlamaya sebebiyet veren nitrik oksidi tespit etmesini sağladı.

Strano, “Bitkiler çevresel olarak çok duyarlıdır. Bitkiler kuraklık yaşanacağını bizden önce tahmin edebiliyorlar. Toprak yapısındaki ve su potansiyelindeki küçük değişiklikleri tespit edebiliyorlar. Eğer bu kimyasal sinyallerden faydalanabilirsek, bitkilerin bize anlatacağı çok fazla şey var.

Ispanaklar, aynı zamanda daha verimli bir katalizör görevi görebiliyor

Genellikle elektrikli otomobil ve akıllı telefonlarda kullanılan metal-hava piller, lityum iyon pillere göre daha verimli ve çevre dostu bir enerji kaynağı olarak görülüyor. Amerikalı bilim insanları, ıspanağı nano karbona yapraklara dönüştürdüklerinde, metal hava pillerini ve yakıt hücrelerini daha verimli hale getirmeye yardımcı olmak için bir katalizör görevi görebileceğini keşfettiler.

Makaleyi yöneten Profesör Shouzhong Zou, “Bu çalışma, doğal kaynaklardan oksijen azaltma reaksiyonu için sürdürülebilir katalizörlerin yapılabileceğini gösteriyor” diyor.

Zou, “Test ettiğimiz yöntem, yenilenebilir bir biyokütle olan ıspanaktan son derece aktif, karbon bazlı katalizörler üretebilir” diye ekliyor. “Aslında, hem aktivite hem de stabilite açısından ticari platin katalizörlerinden daha iyi performans gösterdiğine inanıyoruz.


Kaynak: https://www.euronews.com/living/2021/02/01/scientists-have-taught-spinach-to-send-emails-and-it-could-warn-us-about-climate-change [Erişim: 03.02.2021]

Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.