İklim değişikliği etkileri azaltılırsa ülkelerin refahı atar mı?

credit: pexels
2 946

29 Nisan’da İklim Değişikliği ile ilgili yayınlanan bulgular, sera gazı emisyonlarının azaltılmasının düşük gelirli ülkelerde uzun vadeli ekonomik faydalara sahip olabileceğini göstermektedir.

Uluslararası Gıda Politikası Araştırma Enstitüsü (IFPRI) tarafından yürütülen yeni bir çalışma, aşırı hava olaylarının ciddiyetini ve sayısını azaltmanın yanı sıra, etkin iklim değişikliği azaltma çabalarının fosil yakıt fiyatlarının daha düşük olacağını gösteriyor (1).

Mozambik, Zimbabve ve Malavi’deki siklonların neden olduğu son yıkım, aşırı hava olaylarının halihazırda savunmasız ekonomilere nasıl zarar verebileceğini gösteriyor. Fırtınalar yaklaşık 3 milyon kişiyi etkiledi ve mevcut gıda güvenliği krizini kötüleştirdi.

İklim Değişikliğinin Etkisini Azaltmak Mümkün mü?

İklim değişikliğinin etkisinin artması, başarılı azaltma stratejileri uygulanmadıkça, aşırı fırtına olaylarının, sıcak dalgaların ve taşkınların yoğunluğunu ve sıklığını kötüleştirmesi muhtemeldir.

Uluslararası araştırma ekibi, iklim değişikliği, azaltma politikaları ve GDP (Gross Domestic Product) arasındaki etkileşimi analiz etmek için biyofiziksel ve ekonomik modeller kullandı. Etkin küresel azaltma politikalarının uzun vadede iki temel yararı olacağını öne sürüyorlar: aşırı hava olaylarının sıklığını azaltmak ve fosil yakıt fiyatlarını azaltmak.

Özellikle araştırmacılar, sera gazı emisyonlarını azaltmak için küresel ve sürdürülebilir çabaların önümüzdeki 20 yılda Malavi, Mozambik ve Zambiya ekonomilerini, 2050’den sonra daha da büyük faydalar sağlayacağını öne sürüyorlar.

Şu anda, fosil yakıt kullanımının doğrudan faydaları ülkeler arasında eşit olarak dağılmamakta, daha fakir ülkeler çoğunlukla kaybedilmektedir. Başka bir deyişle, zengin ülkelerde enerji tüketiminin yol açtığı küresel ısınma, gelişmekte olan ülkelere zarar vermektedir.

İklim Değişikliği Gelişmekte Olan Ülkeleri Daha Çok Etkileyebilir

Sonuç olarak, Ulusal Bilim Akademisi Bildirilerinde yayınlanan bir başka makaleye göre, sera gazı emisyonları küresel eşitsizliği arttırmaktadır (2). Bununla birlikte düşük gelirli birçok ülke, küresel ölçekte emisyonları başarıyla azaltmadığı sürece iklim değişikliğinin sonuçlarını taşımayı sürdürecektir.

Yeni bildiriye göre, sera gazı emisyonlarını azaltmaya yönelik etkili politikalar, ülkelere zarar veren ve ekonomik büyümeyi engelleyen aşırı hava olaylarının olasılığını azaltacaktır.

Ayrıca, yazarlar iklim değişikliği azaltma politikalarının, fiyatlarda önemli bir düşüşe yol açan fosil yakıtlara olan talebi azaltacağını öne sürüyorlar. Daha fakir ülkeler ağırlıklı olarak petrol ithalatçısı oldukları için, ilk “geçiş dönemi” boyunca ilk fiyat indirimlerinden ekonomik olarak fayda sağlayacaklardır.

Araştırmacılar küresel iklim değişikliğini azaltımının ancak bu ülkeler daha düşük sera gazı emisyonlarına hızlı bir şekilde geçerse etkili olacağını belirtti. Ayrıca, öngörülen faydalar ancak daha zengin ülkeler petrol tüketimini azaltmaya istekli olduğunda ortaya çıkacaktır.

Araştırmacılar, her iki olasılığında Malavi, Mozambik ve Zambiya’da ortalama yüzde 2-6 puan arasında GDP kazancına eşit olacağını tahmin ediyor. Ayrıca, öngörülerin gerçekleşmesi durumunda, düşünülen ekonomik faydaların 2050’den daha önce gerçekleşebileceğini öne sürüyorlar.

Çeviri ve Derleme: Popüler Tarım | Bilim Haberleri


(1) Arndt, C. et al. Climate change and developing country growth: the cases of Malawi, Mozambique, and Zambia. Climatic Change (2019). DOI: 10.1007/s10584-019-02428-3

(2) Diffenbaugh, N.S. and Burke, M. Global warming has increased global economic inequality. Proceedings of the National Academy of Sciences (2019). DOI: 10.1073/pnas.1816020116

Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.

2 Yorum
 1. Ayşegül yorumladı

  Fosil yakıtlarının fiyatını düşürmek ya da artırmak yerine kullanımını tamamen bıraksak nasıl olur? Bence bilim insanlarını bunu araştırsınlar. Mesela, fosil yakıt ve kömür kullanımının azalması durumunda dünya ne kadar sürede kendini toparlar?

  Bence birazda durum bizden kaynaklanıyor sanırım. Her şeyin en son çıkanını isteme arzumuz, meyve sebzenin göze en hoş gelenini alma şabalarımız üreticiyi sürekli daha iyi zorluyor. Bizler kusursuz elma aramasak üretici daha az ilaç ve gübre kullanarak hem karını artıracak hem çevreyi korumuş olacak hem de bizim sağlımız daha az risk altında olacak.

  Dünya sürekli dönmeye devam ediyor tıpkı başımız gibi…

  1. Ekrem yorumladı

   Merhaba Ayşegül hanım, özellikle ikinci paragraftaki yazdıklarınıza katılıyorum ancak artık CRISPR var.

Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.