Popüler Tarım
"Saban Kılıçtan Üstündür"

İklim değişikliği gıdaların besleyici özelliğini azaltıyor mu?

Gıdalar samana mı dönüşüyor!

Buğdaydan pirince kadar bir çok hayati gıda bitkileri, yükselen karbon seviyeleri nedeniyle daha az besleyici olma riski altındadır.
0 650

İklim değişikliği ile yükselen karbon emisyonları, buğdaydan pirince kadar yaşamsal gıda ürünlerini daha az besleyici hale getirebilir ve dünyadaki yüz milyonlarca yoksul insanın sağlığını daha da tehlikeli hale sokabilir.

Nature Climate Change dergisinde yapılan bir araştırmada, İklim değişikliği ile yüksek karbondioksit seviyesine sahip açık alanlarda yetiştirilen bazı ürünler, gaz seviyesinin daha az olduğu bölgelerde yetiştirilenler ile kıyaslandığında, yüzde 17’ye kadar daha düşük protein, demir ve çinko düzeylerine sahip olduğu bildirilmektedir.

Büyük ölçüde fosil yakıt kullanımından kaynaklanan küresel karbondioksit emisyonları rekor seviyelerdedir ve ülkelerin yıkıcı etkilerden kaçınmak için en çok azaltmaya çalıştıkları küresel ortalama sıcaklık artışının da temel sebebidir.

İklim Değişikliği Gıdaların Besleyici Özelliğini Azaltıyor mu?
Küresel karbon emisyonları rekor seviyelerde. -Görsel: Nature Climate Change

Yaklaşık 200 ülke, iki yıl önce Paris’te emisyonları azaltmak için bir anlaşmaya vardı.

Araştırmada, 2050 yılına gelindiğinde, yaklaşık 300 milyon insanın yeterince çinko veya proteinden yoksun olabileceği ve 1.4 milyar kadın ve çocuğun demir eksikliği ile bağlantılı olduğu, bunların hepsinin de karbon salımlarıyla bağlantılı olduğu ve hastalık ve erken ölüm riskini körüklediği görülmüştür.

Karbon emisyonları ve küresel ısınma, kuraklık ve seller gibi aşırı hava koşulları da gıda üretimini aksatırken, bu bulgular araştırma yazarı Matthew Smith’e göre, insanların diyetlerinde doğrudan ve çoğunlukla görünmez bir etki yarattığı konusunda uyarıda bulunuyor.

Bağlantının arkasındaki temel teori, karbondioksidin bitkileri daha hızlı büyüttüğünü ve bu nedenle daha az mikro besin ürettiğini belirtti.

Yüzyılın ortalarına gelindiğinde, daha az besinli gıda yetiştirme riski en yüksek olan alanlar, buğday ve pirinç gibi karbon etkilerine karşı en savunmasız olan tahıllara dayalı dünyanın en fakir ülkelerinden olan Hindistan, Afrika, Orta Doğu ve Güneydoğu Asya’dır.

Besin Elementlerinin Eksiliği

Smith, çinko eksiklikleri, özellikle de çocuklarda, bağışıklık sisteminin zayıf olmasına, sıtma ve solunum yolu enfeksiyonlarının artmasına ve en kötüsü de ölüme karşı daha duyarlı olmalarına neden olabilir.

Demir eksikliği, anne ve yenidoğan ölümlerinin oranını artırmakta ve bilişsel yetenekleri düşürmekte, protein eksikliği ise bodurluğa, aşırı zayıflığa ve düşük doğum ağırlığına neden olduğunu belirtti.

New York Üniversitesi’nde beslenme, gıda çalışmaları ve halk sağlığı profesörü Marion Nestle, Thomson Reuters Vakfı’na “İklim değişikliği sağlık açısından iyi değildir” dedi.

“Bu konu, karbon emisyonlarını azaltmak için gerçekten bir şeyler yapılması gerektiğine dair iyi bir kanıt.”

Uluslararası Enerji Ajansı’na göre, küresel enerji ile ilgili karbon salımları geçen yıl, yüksek enerji talebi ve enerji verimliliği iyileştirmelerinin yavaşlaması nedeniyle üç yıl düz kaldıktan sonra rekor seviyede 32.5 gigaton seviyesine yükseldi.

1985 – 2002 arası yetişen sebze ve meyvelerde vitamin, mineral kayıplarını gösteren tablo.

İklim Değişikliği Gıdaların Besleyici Özelliğini Azaltıyor mu?
1985 – 2002 arası yetişen sebze ve meyvelerde vitamin, mineral kayıpları.

Çeviri ve Derleme: Popüler Tarım | Bilim

Kaynak: https://www.weforum.org/agenda/2018/08/rising-carbon-levels-threaten-diets-of-hundreds-of-millions-of-poor – 30.08.2018

Pingback: Get Write my essay for me service online

Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.