Araştırma: Korona-virüsün Çoğalmasını Engelleyebilecek Gıdalar

Muscadine üzümlerindeki kimyasal bileşikler, önemli bir SARS-CoV-2 proteazı etkili bir şekilde inhibe eder. Kredi: De-Yu Xie, NC Eyalet Üniversitesi
0 784

North’taki bitki biyologları tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, Korona-virüsün çoğalmasını engelleyebilecek gıdalar; yeşil çay, muscadine üzümleri ve bitter çikolata gibi yiyecek veya içeceklerde bulunan kimyasal bileşikler, SARS-CoV-2 virüsündeki belirli bir enzime veya proteaza bağlanabilir ve işlevini engelleyebilir.

NC State’te bitki ve mikrobiyal biyoloji profesörü ve çalışmanın ilgili yazarı De-Yu Xie, proteazların hücrelerin ve virüslerin sağlığı ve yaşayabilirliği için önemli olduğunu söylüyor. Proteazlar inhibe edilirse hücreler (örneğin replikasyon gibi) birçok önemli işlevi yerine getiremez.

Xie, “Laboratuvarımızın odak noktalarından biri, besinlerde veya şifalı bitkilerde bir virüsün insan hücrelerine nasıl bağlandığını veya bir virüsün insan hücrelerinde yayılmasını engelleyen nutrasötikler bulmaktır.

Çalışmada, NC Eyalet araştırmacıları , SARS-CoV-2 virüsündeki “ana proteazın” (Mpro ), halihazırda güçlü anti-enflamatuar ve antioksidan özellikleri ile bilinen bilinen bir dizi farklı bitki kimyasal bileşiğiyle karşılaşıldığında nasıl tepki verdiğini gösteren hem bilgisayar simülasyonları hem de laboratuvar çalışmaları gerçekleştirdiler. 

Xie, “Mpro in SARS-CoV-2, virüsün kendini kopyalaması ve bir araya getirmesi için gereklidir. Bu proteazı engelleyebilir veya devre dışı bırakabilirsek, virüs ölür.

Araştırma: Korona-virüsün Çoğalmasını Engelleyebilecek Gıdalar
Yeşil çay, önemli bir SARS-CoV-2 enzimini etkin bir şekilde bloke eden kimyasal bileşiklere sahiptir. Kredi: De-Yu Xie, NC Eyalet Üniversitesi.

Korona-virüsün çoğalmasını engelleyebilecek gıdalar ile ilgili araştırma sonucu

Bilgisayar simülasyonları, incelenen yeşil çay, iki çeşit muscadine üzüm, kakao tozu ve bitter çikolatadan elde edilen kimyasal bileşiklerin M pro‘nun farklı kısımlarına bağlanabildiğini gösterdi.

Xie, “Mpro, kimyasal bileşikler tarafından “doldurulmuş bir cep” gibi bir bölüme sahip” dedi. “Bu cep doldurulduğunda, proteaz önemli işlevini kaybetti.

NC Eyalet Doktora Yue Zhu tarafından tamamlanan in vitro laboratuvar deneyleri, Xie’nin laboratuvarındaki denemelerle benzer sonuçlar gösterdi. Yeşil çay ve muscadine üzümlerindeki kimyasal bileşikler, M pro‘nun işlevini engellemede çok başarılıydı; kakao tozu ve bitter çikolatadaki kimyasal bileşikler, Mpro aktivitesini yarı yarıya düşürdü.

Korona-virüsün Çoğalması İçin Gereken SARS-CoV-2 Enzimini Engelleyebilecek Gıdalar

Xie, “Yeşil çayın, M pro‘nun cebinde farklı bölgelere bağlanan ve işlevini engellemek için ezici olan test edilmiş beş kimyasal bileşiği var” dedi. “Muscadine üzümleri, kabuklarında ve tohumlarında bu engelleyici kimyasalları içerir. Bitkiler bu bileşikleri kendilerini korumak için kullanırlar, bu nedenle bitki yapraklarının ve kabuklarının bu faydalı bileşikleri içermesi şaşırtıcı değildir.

ABD Tarım Bakanlığı tarafından desteklenen bu araştırmanın makalesi, Frontiers in Plant Science’ yayınlandı.

Referans: “Docking Characterization and in vitro Inhibitory Activity of Flavan-3-ols and Dimeric Proanthocyanidins Against the Main Protease Activity of SARS-Cov-2″ by Yue Zhu and De-Yu Xie, 30 November 2020, Frontiers in Plant Science.
DOI: 10.3389/fpls.2020.601316

Çeviri ve Derleme: Popüler Tarım | Bilim 

Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.