Pirinç Genetik Mirası: Çok Babası Var Ama Sadece İki Annesi Var

0 441

Binlerce çeşitle pirinç genetik mirası üzerine araştırma yapan araştırmacılar, küresel gıda güvenliği konusunu ele almaya yardımcı olabilecek bir keşif olan yalnızca iki farklı anne soyu belirlediler.

Queensland Üniversitesi bilim adamları 3000’den fazla pirinç genotipi üzerinde çalıştılar ve çeşitliliğin tüm pirinç çeşitlerinde tanımlanan iki maternal genom aracılığıyla miras alındığını buldular.

Baş araştırmacı UQ’dan Profesör Robert Henry, bulgunun pirincin çevreye nasıl adapte olduğunu anlamada önemli olduğunu söyledi.

Profesör Henry, “Yaklaşık bir milyon yıl önce doğada farklılaşan yabani bitkilerin iki ayrı evcilleştirilmesi olduğunu düşünüyoruz ve son 7000 bin yılda pirincin insan evcilleştirilmesi gerçekleşti” dedi.

Genetik Miras: Pirincin Çok Babası Var Ama Sadece İki Annesi Var
Profesör Robert Henry, kuzey Avustralya’da yabani pirinç örnekleri topluyor. Kredi: (c) Queensland Üniversitesi

Pirinç Genetik Mirası: Türlerin Birleşimi

İki evcilleştirilmiş tür, Asya’daki yerel yabani pirinçlerle iç içe geçti.

Yabani pirinç, yakınlara ekilen evcilleştirilmiş pirinçleri tozlaştırdı ve evcilleştirilmiş çeşidin tohumları daha sonra yerel yabani çeşitlerin genetiğini birleştirdi.

Anne soyu tohum yoluyla korunur ve pirinç çiftçilerinin tarladan tohum toplamaya devam etmeleri nedeniyle yerel çeşitlerin yerel yabani pirinçlere çok benzediğini belirledik.

Profesör Henry, bulgunun pirincin evcilleştirilmesi ve gıda güvenliğini ele almak için iklim değişikliğine uyum sağlama konusunda etkileri olduğunu söyledi.

Pirinç mahsullerini iyileştirmek için vahşi doğadaki çeşitliliği nasıl daha fazla yakalamaya ve evcilleştirilmiş gen havuzuna getirmeye çalışabileceğimize dair bize ipuçları veriyor” dedi.

Pirinç performansı açısından maternal genotipin önemini anlama ihtiyacına da işaret ediyor çünkü daha önce çok farklı iki maternal fonksiyonel tip olduğunu anlamadık.

Pirincin Önemi

Pirinç, dünya nüfusunun yarısından fazlasının temel besin maddesidir ve yılda 630 milyon tondan fazla üretilen dünya çapındaki üçüncü en büyük tarımsal üründür.

Profesör Henry, “Şimdi, pirinç verilerini daha detaylı analiz etmenin bir yolunu denemek ve bulmak için matematikçilerle devam eden bir işbirliğimiz var, birçok farklı alt grup arasındaki ilişkilere bakmak istiyoruz” dedi.

Bu, Basmatiler ve Japonicas’ın gerçekte nasıl ilişki kurduklarını ve çeşitli Indica ris türlerini incelemeyi içerir.

Referans: “Two divergent chloroplast genome sequence clades captured in the domesticated rice gene pool may have significance for rice production” by Ali Mohammad Moner, Agnelo Furtado and Robert J. Henry, 14 October 2020, BMC Plant Biology. DOI: 10.1186/s12870-020-02689-6

Çeviri ve Derleme: Popüler Tarım | Bilim

Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.