Tanıdık olan ama görünce şaşıracağınız 15 bitki

Tanıdık olan ama görünce şaşıracağınız 15 bitki
0 850

Tanıdık olan ama görünce şaşıracağınız 15 bitki; her gün bir şekilde en az birini tükettiğimiz, bahçe ya da tarladaki hali hayal ettiğimizden çok daha farklı olan pirinçten susama, kakaodan zencefil ve hatta kinoaya kadar birçok ürünün yetişme evrelerinde nasıl göründüğünü merak ediyorsanız bu listeye göz atmanızda fayda var.

İçinde bulunduğumuz yüzyılda hepimiz süpermarketlerden alış veriş yapmaya o kadar alıştık ki aslında bir çoğumuz günlük tükettiğimiz bitkileri doğada görse tanıyamaz. Gelin lafı daha fazla uzatmadan, görünce şaşıracağınız 15 bitki listemize göz atalım.

 1. Pirinç: 10-12 santigrat derecede büyüyen pirinç, dünya nüfusunun yarısından fazlasını beslemekte ve aslında 7.000’den fazla varyetesi bulunmaktadır. Bu sayıya yabani pirinç dahil değildir.Pirinç: 10-12 santigrat derecede büyüyen pirinç, dünya nüfusunun yarısından fazlasını beslemekte ve aslında 7.000'den fazla varyetesi bulunmaktadır. Bu sayıya yabani pirinç dahil değildir.

 2. Limon Otu: Aslında “Cymbopogon” olarak adlandırılan, ancak kokusu nedeniyle “limon otu” olarak bilinen bu bitki çeşitli çaylar, çorbalar, soslar, et, balık ve köriler hazırlanırken kullanılır.Limon Otu: Aslında “Cymbopogon” olarak adlandırılan, ancak kokusu nedeniyle “limon otu” olarak bilinen bu bitki çeşitli çaylar, çorbalar, soslar, et, balık ve köriler hazırlanırken kullanılır.

 3. Susam: İkinci adı benne olan bu bitki peri masalı olan Ali Bana ve Kırk Haramiler’de sihirli bir ifade olan “Açıl Susam Açıl!” olarak kullanılmıştır. Günlük yaşantımızda simit, poğaça, ekmek gibi gıdaların olmazsa olmazı olan susam, tahinin de ana maddesidir. Susam: İkinci adı benne olan bu bitki peri masalı olan Ali Bana ve Kırk Haramiler'de sihirli bir ifade olan "Açıl Susam Açıl!" olarak kullanılmıştır. Günlük yaşantımızda simit, poğaça, ekmek gibi gıdaların olmazsa olmazı olan susam, tahinin de ana maddesidir. 

 4. Kurt Üzümü (Goji Berry): Latince adı Lycium barbarum olan, wolfberry olarak da bilinen bu bitki pazarlamacılar sayesinde son zamanlarda süper yiyecek olarak etiketlendikleri için inanılmaz derecede faydalı ve vazgeçilmez olarak kabul edildi. Çalı formunda olan bu bitki 3,5 m kadar uzayabilir ve tüm bitki dikenlerle kaplıdır.

  Kurt Üzümü (Goji Berry): Latince adı Lycium barbarum olan, wolfberry olarak da bilinen bu bitki pazarlamacılar sayesinde son zamanlarda süper yiyecek olarak etiketlendikleri için inanılmaz derecede faydalı ve vazgeçilmez olarak kabul edildi. Çalı formunda olan bu bitki 3,5 m kadar uzayabilir ve tüm bitki dikenlerle kaplıdır.

 5. Bergamot: Birbirinden tamamen farklı 3 bitkiyi anlatmak için kullanılan ‘bergamot’un; narenciye olan bergamot, monarda olarak da bilinen bergamot ve bir armut türü olan bergamot hallerini aşağıdan inceleyebilirsiniz.Bergamot: Birbirinden tamamen farklı 3 bitkiyi anlatmak için kullanılan 'bergamot'un; narenciye olan bergamot, monarda olarak da bilinen bergamot ve bir armut türü olan bergamot hallerini aşağıdan inceleyebilirsiniz.

 6. Kakao: Gençlik kısırlığı (dikildiği andan meyve verinceye kadar geçen süre) 3-4 yıl süren kakao ağacının yıllık mahsulünden (yaklaşık 30 meyve) 4 adet 100 gramlık çikolata hazırlanabilmektedir. Kakao: Gençlik kısırlığı (dikildiği andan meyve verinceye kadar geçen süre) 3-4 yıl süren kakao ağacının yıllık mahsulünden (yaklaşık 30 meyve) 4 adet 100 gramlık çikolata hazırlanabilmektedir. 

 7. Karabuğday: Avrupa ve ABD mağazalarında bulunması zor bir üründür. Çoğu zaman hayvan yemi olarak da kullanılır. Aynı zamanda karabuğday, Polonya, Çin, Kore, Japonya ve Hindistan’da kolayca bulunabilir. Çok faydalı bir sağlık ürünüdür.Karabuğday: Avrupa ve ABD mağazalarında bulunması zor bir üründür. Çoğu zaman hayvan yemi olarak da kullanılır. Aynı zamanda karabuğday, Polonya, Çin, Kore, Japonya ve Hindistan'da kolayca bulunabilir. Çok faydalı bir sağlık ürünüdür.

 8. Brokoli: 1. yüzyılda Romalı bilim insanı ‘Pliny the Elder’ tarafından kutsal bitki olarak isimlendirilen brokoli, vücudumuz için gerekli olan neredeyse tüm vitaminleri içinde barındırıyor. Ayrıca kolesterolü düşürür, güzelliği korur ve hatta kansere karşı korur. Dünya üretiminde Çin ilk sıradadır.Brokoli: 1. yüzyılda Romalı bilim insanı 'Pliny the Elder' tarafından kutsal bitki olarak isimlendirilen brokoli, vücudumuz için gerekli olan neredeyse tüm vitaminleri içinde barındırıyor. Ayrıca kolesterolü düşürür, güzelliği korur ve hatta kansere karşı korur. Dünya üretiminde Çin ilk sıradadır.

 9. Kinoa: Dünyadaki en sağlıklı tahıllardan biridir. İnkalar bu ürünü kutsal saydılar ve “tüm tohumların annesi” olarak adlandırdılar. Kinoanın bileşimi süt ve balığı andırır, ancak pirinç gibi tadı vardır. BM Genel Kurulu 2013’ü Uluslararası Kinoa Yılı ilan etmişti.Quinoa, dünyadaki en sağlıklı tahıllardan biridir. İnkalar bu ürünü kutsal saydılar ve “tüm tohumların annesi” olarak adlandırdılar. Kinoanın bileşimi süt ve balığı andırır, ancak pirinç gibi tadı vardır. BM Genel Kurulu 2013'ü Uluslararası Kinoa Yılı ilan etti.

 10. Vanilya: Dünyanın en pahalı baharatlarından biri olan vanilyanın kabuklarını, Aztekler 14. yüzyılda para olarak kullandılar. Aslında bir orkide türüdür ve kokusu, mutluluk hormonu olarak bilinen serotoninin üretimini artırır. Vanilya: Dünyanın en pahalı baharatlarından biri olan vanilyanın kabuklarını, Aztekler 14. yüzyılda para olarak kullandılar. Aslında bir orkide türüdür ve kokusu, mutluluk hormonu olarak bilinen serotoninin üretimini artırır. 

 11. Zencefil: Zencefil, beyindeki kan dolaşımını iyileştirdiği, kan damarlarını güçlendirdiği ve kan basıncını düşürdüğü için hafızayı ve konsantrasyonu iyileştirmeye yardımcı olur. Bu kökü uzun süre dondurabilirsiniz, yararlı özelliklerini kaybetmez.Zencefil: Zencefil, beyindeki kan dolaşımını iyileştirdiği, kan damarlarını güçlendirdiği ve kan basıncını düşürdüğü için hafızayı ve konsantrasyonu iyileştirmeye yardımcı olur. Bu kökü uzun süre dondurabilirsiniz, yararlı özelliklerini kaybetmez.

 12. Keten tohumu: Süper yiyecekler listesinde yer alan keten tohumu, bakterilere temas ettikleri anda bakterileri öldürür. Bu sebeple de antiseptik olarak kabul edilir. Keten çarşaflarda uyumak, immünoglobulin A seviyesini arttırır.Keten tohumu: Süper yiyecekler listesinde yer alan keten tohumu, bakterilere temas ettikleri anda bakterileri öldürür. Bu sebeple de antiseptik olarak kabul edilir. Keten çarşaflarda uyumak, immünoglobulin A seviyesini arttırır.

 13. Chia tohumu: Latince adı Salvia hispanica olan Chia tohumları, linolenik ve diğer omega-3 ve omega-6 doymamış yağ asitlerinin ana kaynaklarından biridir. Aztekler, bu bitkinin mısır ve fasulye ile birlikte en önemli ürünlerden biri olduğunu düşünüyorlardı.Chia tohumu: Latince adı Salvia hispanica olan Chia tohumları, linolenik ve diğer omega-3 ve omega-6 doymamış yağ asitlerinin ana kaynaklarından biridir. Aztekler, bu bitkinin mısır ve fasulye ile birlikte en önemli ürünlerden biri olduğunu düşünüyorlardı.

 14. Agar-agar: Jelatin için bir sebze ikamesidir. Kırmızı ve kahverengi alglerden elde edilir. Gracilaria, agar üretmek için kullanılan en popüler kırmızı alg türlerinden biridir.Agar-agar: Jelatin için bir sebze ikamesidir. Kırmızı ve kahverengi alglerden elde edilir. Gracilaria, agar üretmek için kullanılan en popüler kırmızı alg türlerinden biridir.

 15. Safran: Safran, dünyadaki en pahalı baharattır. 2 kilo safran elde etmek için yaklaşık 100 bin çiçek toplamak gerekiyor. Yemeklerde ve ilaç yapımında kullanılan bu baharat, uzun süre taze kalabilir. Safran mükemmel bir koruyucudur. Safran ile pişirilen yemekler buzdolabından uzun süre saklanabilir.Safran: Safran, dünyadaki en pahalı baharattır. 2 kilo safran elde etmek için yaklaşık 100 bin çiçek toplamak gerekiyor. Yemeklerde ve ilaç yapımında kullanılan bu baharat, uzun süre taze kalabilir. Safran mükemmel bir koruyucudur. Safran ile pişirilen yemekler buzdolabından uzun süre saklanabilir.

Çeviri ve Derleme: Popüler Tarım | Bilim Haberleri


Kaynak: 16 Popular Products That Grow Differently Than the Way We Imagined

Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.