6 Adımda Hidroponik (Topraksız) Tarım Nedir?

3 79.155

1. Hidroponik – Topraksız Tarım nedir?

6 Madde ile Hidroponik (Topraksız) Tarım Nedir?

Hidroponik tarım, topraksız  bir ortamda bitki yetiştirmekte kullanılan bir yöntemdir. Bitkiler ihtiyaçları olan besin elementlerini toprak yerine bitkinin ihtiyacı olan minerallerin özel olarak hazırlandığı besin solüsyonundan karşılarlar. Bu nedenle, bitkiler toprak ortamda yaptıkları gibi besin maddelerini bulmaya çalışmak yerine, besin elementlerini kolay bir şekilde doğrudan bu solüsyondan alabilirler.

Hidroponik Tarımda, bitkileri ve bitkilerin kök sistemlerini desteklemek için genellikle kum, turba, vermikülit, perlit, hindistan cevizi (cocopeat), kaya yünü veya genleştirilmiş kil agregası gibi yetiştirme ortamları kullanılır. Ancak şu unutulmamalıdır; yetiştirme ortamının kendisi bir besin kaynağı değildir.

2. Neden hidroponik yetiştiricilik?

6 Madde ile Hidroponik (Topraksız) Tarım Nedir?

Hidroponik yetiştiricilik kolaydır, profesyonel seraların yanı sıra balkonunuzda ve terasınızda da yapabileceğiniz bir tarım metodu olmasının yanında sağlıklı bitkiler yetiştirmek açısından da iyi bir yöntemdir. Bir çok faydası bulunmaktadır. Kısaca bir kaçına değinecek olursak;

 • Bitkiler toprakta yetiştirilmelerinin aksine yaklaşık % 50 daha hızlı büyürler, çünkü besin elementlerine ve suya daha kolay ulaşırlar.
 • Kapalı bir alanda 365 gün yetiştiricilik mümkündür.
 • Bitki toprakla bulaşık olmadığı için hastalık ve zararlı riski daha azdır.
 • Besin maddelerine kolay ulaşabildiğinden birbirine girmiş kök yapmazlar, kökler birbirine girmeden büyüyebilirler.
 • Evinizin, ofisinizin ya da restoran gibi bir işletmenizin bahçesi olmasa dahi suni ışık altında bir oda ya da garajda bile yetiştiricilik yapmak mümkündür.
 • Toprakta yetiştiriciliğin aksine çapa yapmak ya da yabancı ot ile savaşmak zorunda kalmazsınız.
 • Bitkiler için seçeceğiniz en iyi ortam ve besin elementleri ile verimi artırmak sizin elinizde olacaktır.

3. Hidroponik tarımın toprağa karşı avantajları nelerdir?

6 Madde ile Hidroponik (Topraksız) Tarım Nedir?

Hidroponik tarım yöntemiyle yetiştirilen bitkiler optimum seviyede besin ve neme sahip olurlar ve bu sebeple de daha hızlı ve sağlıklı yetişirler. Toprakta bulunan yabancı otlar ve zararlı böcekler ile hastalıklar hidroponik tarım da bulunmamaktadır. Bir diğer avantajı, besin elementlerinin bitkinin alabileceği formda ve kolay ulaşabilir olması nedeniyle bitki köklerini çok fazla büyütmemekte ve dolayısıyla kök büyütmeye harcayacağı enerjiyi gövde üstü aksama aktarmaktadır. Son olarak, bu yöntemde bitkilerin kökleri kısa olduğundan karışmamaktadır. Bu da sürekli saksı değiştirme işinin olmadığı anlamına gelir.

4. Hidroponik tarım ile ne tür bitkiler yetiştirebilirim?

6 Madde ile Hidroponik (Topraksız) Tarım Nedir?

Hemen hemen her şey, ancak bazı bitkiler taktir edersiniz ki çok hassastır veya diğerlerine göre daha fazla alana gereksinim duyarlar. Bu sistem ile yaygın olarak yetiştirilen sebzelerden bazıları şunlardır: domates, tatlı biber, salatalık, kabak, sultani bezelye, fasulye, ıspanak, marul, pazı, acı biber, fesleğen ve brokoli. Bunların dışında  tıbbi ve aromatik bitkiler, çiçek ve salon bitkileri yetiştirebilirsiniz.

5. Hidroponik (Topraksız Tarım) sistemde yetiştirilen bitkiler organik olabilir mi?

6 Madde ile Hidroponik (Topraksız) Tarım Nedir?

Evet. Eskiden iki yetiştirme metodunun birbiriyle bağdaşmadığının söylenmiş olmasına rağmen, ortak bir paydaları vardır. Hidroponik yetiştiricilik anında ve %100 bulunması gereken besinlere bağlıdır. Kullanılan tohum, besin organik ise ürün organik olacaktır. Piyasada organik malzemelerden yapılmış olan bir çok hidroponik besin vardır ve bilim ilerledikçe daha da fazla organik seçenek piyasaya sürülmektedir.

6. Hidroponik (Topraksız) Tarımda Kullanılan Besin Çözeltileri Nelerdir?

6 Madde ile Hidroponik (Topraksız) Tarım Nedir?

Besin çözeltileri, topraksız yetiştiricilikte bitkiler için mutlak gerekli olan besin maddelerini bitkinin ihtiyaç duyduğu oranda ve miktarda içeren bu yetiştiricilikte bitkilerin ihtiyaçlarına göre besin maddesinin ayarlanması, topraklı ortama göre daha avantajlıdır.

Topraksız yetiştiricilikte kullanılan materyallerin tamponluk özellikleri yok denecek kadar az olduğundan ortamda pH’nın ani değişmeleri bitkilerin ölmelerine neden olabilir. Bu nedenle çözeltinin hazırlanmasında dikkatli olunmalıdır. Ortam pH’sı sürekli kontrol edilerek bitkinin ihtiyaç duyduğu seviyede ayarlanmalıdır. Ayrıca bitkilerin gelişme periyodu boyunca ortamın EC’si sürekli kontrol edilmelidir. Trasprasyonla su kaybının fazla olduğu sıcak dönemlerde EC kontrolüne daha fazla önem verilmelidir. Besin çözeltilerinin hazırlanmasında kullanılacak olan kimyasal maddelerinin yüzde 100 suda çözünebilir olması ve klor içermemesi gerekmektedir.

BONUS

Aşağıdaki videoları izleyerek konu hakkında daha çok fikre sahip olabilirsiniz. İyi seyirler…

Kaynak: Popüler Tarım | Bilim Sitesi

Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.

3 Yorum
 1. Hasna Edinö yorumladı

  Hidrofonik tarım da Besinlerin be olacağını sötletecektiniz eksik kalmış amatör bir yetiştiriciyim 50-60 TL ye satılıyor o kadar ürün alacağım şüpheli 90 kök var besinin 2/3 gitti yenisini almak lazım nedir beçu A+ B ve sair çözelti? İyi çalışmalar…

 2. Mert genç yorumladı

  Özellikle pandemi döneminde tarımın önemi bir kez daha anlaşılmıştır.
  Açığa ekim ile serada yapılan topraksız tarım arasında 4.5 kat verim farkı oluşur. Ayrıca topraksız tarımda yetişen ürünlerin fiyatı, açığa ekinlen ürünlere göre yer yer 2-2.5 kat farklılık gösterir.
  İşte bu yüzden ülkemizde verimli tarıma geçiş mecburi bir hal almıştır.
  Anahtar teslim sera kurulum firması olarak aklınızdaki soru işaretlerini silmek ve teknik sorulara cevap verebiliriz.
  Resif Sera Teknolojileri
  resifsera.com

 3. resif sera yorumladı

  Resif Sera Teknolojileri A.Ş. olarak ısıtma, soğutma, sulama, çelik konstriksiyon ve iç tefrişatları olmak üzere tüm yeterlilik ve teknik bilgiye sahip personelleri tarafından anahtar teslim sera kurulumunuzu gerçekleştirmekteyiz.

  Yatırımınız öncesinde, topraklı ve topraksız tarım seralarının kurulum ve fizibilite çalışmaları hakkında tarafımızca sunum yapar. Yatırımın geri dönüşü, kilo hesabı, ısınma hesapları ve işletme maliyetleri sunulur. Böylece ne kadar süre içerisinde ne kadar kar edebileceğinizi önceden görmüş olursunuz.

  Kurmayı planladığınız sera ile ilgili olarak anahtar teslim kurulum aşamasında, süreci yatırımcıyı karşılaşacağı risk ve problemler hakkında bilinçlendirerek yürütmekteyiz. Firmamız minimum yatırım ile maksimum kar amaçlamaktadır. Malzeme seçimi ve yerleşim planı hakkında sizlere çözüm üretiyoruz.

Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.