Mars Serası Projesi ile Mars’ta Tarım Yapmak Artık Hayal Değil

DARTMOUTH
0 2.817

Dartmouth Üniversitesi’nden bir öğrenci ekibi, Mars’ta bitki yetiştirmek için kubbe şeklinde fütüristik bir tasarımla NASA’nın 2019 BIG Idea Challenge ödülünü Mars Serası Projesi kazandı.

Tasarladıkları sera, hidroponik tarım ile astronotların ıssız Mars yüzeyinde kendi yiyeceklerini yetiştirmelerini imkan sağlıyor. Serada üretilecek ürünler ile 4 astronot günde 3100 kalori alarak 600 gün boyunca kendi yiyeceklerini üretebilecekler.

Serada besleyici ve enerji veren 8 ürün  ile Mars’ta Tarım Yapmak mümkün hale gelecek. Bu ürünler ise şu şekilde, lahana, soya fasulyesi, tatlı patates, patates, brokoli, çilek, buğday ve yer bademi.

NASA'nın Ödülünü Mars Serası Projesi Kazandı
Mars serasında yetiştirilebilecek ürünler

Sistemde kubbenin altına yerleştirilen besin çözeltisiyle doldurulmuş büyük bir tank sistemi besleyecek ve seradaki bitkilerin fotosentezi için hem güneş ışığından, hem de sisteme yerleştirilen LED’lerden faydalanılacak.

Peki bu Mars Serası nın ağırlı nedir? Bunu Mars’a taşacak bir araç var mı?

Video ve görsellerde her ne kadar büyük görünse de, bu yapının Mars’a gönderilmesi aslında hayal değil. Tasarımı yapan ekibin hesaplamalarına göre tasarlanan sera modeli, yaklaşık 9.130 kg’lık tek bir paket halinde Mars’a gönderilebilir. Bu rakam oldukça büyük görünse de, SpaceX’in yakında Mars’a göndereceği Starship aracının taşıyacağı yükün yalnızca onda biri kadar.

Kendi kendine yetebilecek şekilde tasarlanan sistem için astronotlar çok fazla zaman harcamasına gerek olmayacak çünkü sistem çok az denetime ihtiyaç duyuyor. Bu da astronotların Mars yüzeyinde keşif yapmak için çok fazla zamanı olacakları anlamına geliyor.

Bu ve benzeri tasarımların hayatı geçmesiyle artık astronotların gezen arama sürelerini kısa tutmalarına gerek kalmayacak. Gelecekte astronotların senelerce uzayda kalması artık hayal değil.

Öğrencilerin yaptıkları tasarımı anlattıkları tanıtım videosuna aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Çeviri ve Derleme: Popüler Tarım | Bilim Haberleri


Kaynak

https://phys.org

Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.