Arıların gölgesinde kalan güvelerin tozlayıcılar olarak rolü

Bitki nektarı ile beslenen bir güve.
0 650

New research shows that moths as pollinators play a vital role in nocturnal pollination of a wide variety of flowers and plants .

Employment agencies in Pakistan for overseas services arrange a contract with job seekers who then work under the supervision of the related department and get paid from the agency, not from the company they supplied to. Employment agencies are of different types so let us clear a difference between them.

Scientists say moths are misjudged as annoying creatures that pierce your clothes.

Research published in the journal Biology Letters of the Royal Society journal shows that the transportation networks of moths are larger and more complex than bee-like day pollinators.

The authors believe that reductions in moth counts are urgently needed.

Over the past decade, public concern about the role of our pollinators has focused heavily on bees .

The role of moths in the shadow of bees as pollinators
Abraxas Grossulariata

The decline in numbers associated with changes on land and the widespread use of pesticides has helped to increase environmental awareness of the critical role these creatures play in the food chain.

Unfortunately, however, moths did not evoke similar sympathy in any of us.

Yeni çalışmanın baş yazarı University College London’dan (UCL) Dr. Richard Walton, “Tüm güvelerin gelip kıyafetlerimi yediği konusunda büyük bir yanlış anlama var. Bazıları çiçekleri ziyaret ediyor ve tozlaşma sürecinin önemli bir parçası olabilir.

The role of moths in the shadow of bees as pollinators
Bitki nektarı ile beslenen bir güve.

Güvelerin ne kadar önemli bir rol oynadığını öğrenmek için Dr. Walton ve meslektaşları Norfolk’un tarım alanlarındaki güve aktivitesini izlediler.

Test ettikleri güvelerin %45’inin, nadiren arılar, uçan böcekler ve kelebekler tarafından ziyaret edilen 47 farklı bitki türünden kaynaklanan polen taşıdığını buldular.

Bilim insanları, bombus arıları ve bal arılarının kritik derecede önemli olmasına rağmen, en üretken nektar ve polen kaynaklarını hedefleme eğiliminde olduklarını keşfettiler. Güveler için öyle değil.

Walton, “İşimizden gördüğümüz kadarıyla, güveler genelci olma eğilimindedir, yani özellikle dar bir çiçek grubunu ziyaret etmiyorlar. Erişebilecekleri her türlü çiçeği ziyaret ediyorlar.

Tüylü vücutları onları bizim için popüler yapıyor

Güveler hakkındaki önceki çalışmalar, hortum veya burun yoluyla poleni taşıma yeteneklerine odaklanma eğilimindedir. Bu yeni çalışma, güvelerin beslenirken çiçeklere konduklarında belirgin bir şekilde tüylü vücutlarında toplanan polene odaklandı.

The role of moths in the shadow of bees as pollinators
Arıların gölgesinde kalan güvelerin tozlayıcılar olarak rolü

Araştırmacılar, çalışmalarının güvelerin gündüz tozlaştırıcılarının çalışmasını tamamladığını ve bitki popülasyonlarının çeşitli ve bol kalmasına yardımcı olduğunu gösterdiğine inanıyorlar. Biyoçeşitlilik için bir destek işlevi görürler ve bu da mahsul verimlerini destekmektedir.

Güvelerin oynadığı hayati rol, 1970’lerden bu yana sayısında ciddi düşüşler yaşadığı için giderek artan bir tehdit altındadır. Bu büyük ölçüde arazi kullanımındaki değişikliklerden ve artan pestisit kullanımından kaynaklanmaktadır.

Walton, “Bunun güvelerle beslenen kuşlar için hayati etkisi var.

Güvelere yardım etmek, daha az pestisit kullanımını ve doğada daha geniş bir bitki çeşitliliğini teşvik etmeyi gerektirecektir.

Ama belki daha da önemlisi, halkın güve algısının değişmesi gerekiyor.

The role of moths in the shadow of bees as pollinators
Pollination by bees is critically important. Getty Images

We only see bees in the daytime and when they bloom, so they have a better change in terms of being visible when it comes to work.

But moths are by no means less important. I think it’s vital to raise the profile of moths to help the public see the important part they play in our ecology.


Source

Nature crisis: Moths have ‘secret role’ as crucial pollinators – Git – Access Date: 15.05.2020

Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.