Popüler Tarım
"Saban Kılıçtan Üstündür"

Arıların gölgesinde kalan güvelerin tozlayıcılar olarak rolü

Bitki nektarı ile beslenen bir güve.
0 411

Yeni araştırmalar, güvelerin tozlayıcılar olarak çok çeşitli çiçek ve bitkilerin gece tozlanmasında hayati bir rol oynadıklarını gösteriyor.

Bilim insanları, kıyafetlerinize delikler açan, sinir bozucu yaratıklar olarak görülen güvelerin yanlış değerlendirildiğini söylüyor.

Royal Society journal Biology Letters dergisinde yayınlanan araştırma, güvelerin ulaşım ağlarının arı gibi gündüz tozlaştırıcılardan daha büyük ve daha karmaşık olduğunu gösteriyor.

Yazarlar, güve sayısında düşüşlere acilen ihtiyaç duyulduğuna inanıyorlar.

Son on yılda, tozlayıcılarımızın rolü hakkındaki kamu kaygısı, yoğun bir şekilde arılar üzerine odaklandı.

Arıların gölgesinde kalan güvelerin tozlayıcılar olarak rolü
Abraxas Grossulariata

Karadaki değişikliklerle ve pestisitlerin yaygın kullanımıyla bağlantılı olarak sayılarındaki düşüş, bu canlıların gıda zincirinde oynadığı kritik rol hakkında çevre bilincinin artmasına yardımcı oldu.

Bununla birlikte, maalesef güveler, hiç birimizde benzer sempati uyandırmamıştı.

Yeni çalışmanın baş yazarı University College London’dan (UCL) Dr. Richard Walton, “Tüm güvelerin gelip kıyafetlerimi yediği konusunda büyük bir yanlış anlama var. Bazıları çiçekleri ziyaret ediyor ve tozlaşma sürecinin önemli bir parçası olabilir.

Arıların gölgesinde kalan güvelerin tozlayıcılar olarak rolü
Bitki nektarı ile beslenen bir güve.

Güvelerin ne kadar önemli bir rol oynadığını öğrenmek için Dr. Walton ve meslektaşları Norfolk’un tarım alanlarındaki güve aktivitesini izlediler.

Test ettikleri güvelerin %45’inin, nadiren arılar, uçan böcekler ve kelebekler tarafından ziyaret edilen 47 farklı bitki türünden kaynaklanan polen taşıdığını buldular.

Bilim insanları, bombus arıları ve bal arılarının kritik derecede önemli olmasına rağmen, en üretken nektar ve polen kaynaklarını hedefleme eğiliminde olduklarını keşfettiler. Güveler için öyle değil.

Walton, “İşimizden gördüğümüz kadarıyla, güveler genelci olma eğilimindedir, yani özellikle dar bir çiçek grubunu ziyaret etmiyorlar. Erişebilecekleri her türlü çiçeği ziyaret ediyorlar.

Tüylü vücutları onları bizim için popüler yapıyor

Güveler hakkındaki önceki çalışmalar, hortum veya burun yoluyla poleni taşıma yeteneklerine odaklanma eğilimindedir. Bu yeni çalışma, güvelerin beslenirken çiçeklere konduklarında belirgin bir şekilde tüylü vücutlarında toplanan polene odaklandı.

Arıların gölgesinde kalan güvelerin tozlayıcılar olarak rolü
Arıların gölgesinde kalan güvelerin tozlayıcılar olarak rolü

Araştırmacılar, çalışmalarının güvelerin gündüz tozlaştırıcılarının çalışmasını tamamladığını ve bitki popülasyonlarının çeşitli ve bol kalmasına yardımcı olduğunu gösterdiğine inanıyorlar. Biyoçeşitlilik için bir destek işlevi görürler ve bu da mahsul verimlerini destekmektedir.

Güvelerin oynadığı hayati rol, 1970’lerden bu yana sayısında ciddi düşüşler yaşadığı için giderek artan bir tehdit altındadır. Bu büyük ölçüde arazi kullanımındaki değişikliklerden ve artan pestisit kullanımından kaynaklanmaktadır.

Walton, “Bunun güvelerle beslenen kuşlar için hayati etkisi var.

Güvelere yardım etmek, daha az pestisit kullanımını ve doğada daha geniş bir bitki çeşitliliğini teşvik etmeyi gerektirecektir.

Ama belki daha da önemlisi, halkın güve algısının değişmesi gerekiyor.

Arıların gölgesinde kalan güvelerin tozlayıcılar olarak rolü
Arılar tarafından tozlaşma kritik derecede önemlidir. Getty Images

Arıları sadece gündüz ve çiçekler açtığında görüyoruz, böylece işe gelince görünür olmaları açısından daha iyi bir değişime sahipler.

Ama güveler hiçbir şekilde daha az önemli değil. Bence halkın ekolojimizde oynadıkları önemli kısmı görmelerine yardımcı olmak için güvelerin profilini yükseltmek hayati önem taşıyor.


Kaynak

Nature crisis: Moths have ‘secret role’ as crucial pollinators – Git – Erişim Tarihi: 15.05.2020

Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Çerez uygulama politikamızı kabul etmiş olucaksınız, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et Devamını oku