Bitkilerde Tozlaşma İçin Yeni Tehdit: Işık Kirliliği

0 3.510

Yapay ışık gece böcekler tarafından gerçekleştirilen tozlaşmayı bozar ve böylece bitkideki döllenen çiçek sayısı azalacağından verimin azalmasına neden olur. Gece meydana tozlaşma kaybı, gündüz bitkiyi dolaşan tozlayıcılarla (arı, böcek vb.) telafi edilemez. Gece yapay ışıkların tozlayıcılar üzerindeki olumsuz etkisi, Bern Üniversitesindeki araştırmacılara göre gün ışığındaki tozlayıcıları dahi etkileyebilir.

Best Waxing Salon In Dubai For Face Waxing

Arılar ve diğer günlük polinatörler (tozlayıcılar=böcek, arı, karınca vb.) sayısı, hastalıklar, parazitler, zirai ilaçlar, iklim değişikliği ve devam eden habitat kayıpları nedeniyle dünya çapında azalıyor. Bern Üniversitesi Ekoloji ve Evrim Enstitüsü’nden Eva Knop’un ekibi, gece tozlayıcılarının yapay ışıktan etkilenip verdikleri tozlama hizmetinde aksamalara neden olduğunukanıtladılar. Knop, “Bugüne kadar, dünya çapında bilinen polinatör krizi tartışmasında gece tozlayıcıları büyük oranda ihmal edilmiş” diyor. Bununla birlikte, gece gündüz polinatörleri çoktur ve Bernese Prealps’deki çalışma gösterdiği gibi bitkiler için önemli bir rol oynamaktadır. Knop’un ekibi deneysel olarak sokak lambaları ile aydınlatılan çayırlardaki çiçeğin, çevresinde herhangi bir ışık kaynağı olmayan çiçeklerinkinden daha az tozlayıcılarla yani üçte biri oranında daha az ziyaret edildiğini keşfetti. Bu, meyve salkımı oluşumu ve dolayısıyla bitkilerin üremesi üzerinde bir etkisi vardır. Yapılan bu çalışma “Nature” dergisinde yayınlandı.

Çiçekleri gece tozlayan polinatörlerin sayısının azalması

Son 20 yıldaki ışık emisyonları, özellikle şehir merkezi ve toplu yerleşim bölgelerinde %70 oranında arttı. Knop; “Işık kirliliği yoğun olan bölgelerde ışığa duyarlı böceklerin ortadan kaybolması mümkün olduğu için, çalışmamızı nispeten karanlık bölgelerde yaptık” diye açıklıyor. Araştırmacılar etrafında herhangi bir yapay ışık olamayan deneme alanında, gece boyunca yaklaşık 300 böcek türünün çevresindeki 60 bitkiye ait çiçekleri ziyaret ettiğini rapor etti. İlginçtir ki, deneysel olarak sokak ışıkları ile aydınlatılmış çayırlarda, böceklerin çiçekleri ziyaretleri aydınlanmamış alanlara göre % 62 daha düşüktü. Kullanılan LED lambaları, günümüzde kullanılan sokak lambalarında kullanılan ile aynı.

Bu durumdan gün ışığındaki tozlayıcılar da etkileniyor

Aynı zamanda, gece polenleştiricilerin aynı bitkileri ziyaret ederek dolaylı olarak diürnal tozlayıcıları teşvik ettiğini de gösteriyor. Altta yatan mekanizmalar halen bilinmemektedir – olası bir açıklama, gece polenleştirici sayesinde bitkilerin bir fitness avantajına sahip olabileceği ve bu nedenle diurnal tozlayıcılar için daha fazla beslenme sağlayabileceği olası açıklaması olabilir. Bu nedenle, artan ışık kirliliği nedeniyle gece poleninde bir kayıp dolayısıyla dolaylı olarak diürnal polinatör topluluğu üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir. Knop’a göre, biyolojik çeşitlilik için tozlaşma kayıplarının uzun vadeli sonuçlarının yanı sıra, bunun hala ayrıntılı olarak araştırılması gerekiyor.

Kaynak: Popüler Tarım

Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.