Bal Arılarının Doğal Yaşam Alanları Hakkında Yeni Rapor

Credi: pexel
1 1.341

Dünyanın dört bir yanından gelen verileri birleştiren benzeri görülmemiş bir çalışma, bal arılarının doğal ekosistemlerde dünyanın en önemli tozlayıcı türü ve doğal ekosistem işlevlerine önemli katkı sağladığını gösteriyor. California San Diego Üniversitesi’nden biyologların önderlik ettiği türünün ilk niceliksel analizi, 10 Ocak’ta Royal Society B’nin Proceedings’inde yayınlandı.

Rapor, 80 bitki-polinatör etkileşim ağından elde edilen bilgileri birleştiriyor. Sonuçlar, dünya çapında doğal olarak bulunan (kültürü yapılmayan) bitkilerin çiçeklerinin en sık görülen ziyaretçisi olan bal arısı (Apis mellifera) olduğunu açıkça belirlemektedir. Bal arıları yerel arılardaki tozlanma ağlarının yüzde 89’unda ve bal arılarının insanlar tarafından tanıtıldığı bölgelerde yüzde 61 oranında kaydedildi.

Çalışmada, ticari olarak yetiştiriciliği yapılmayan doğada kendiliğinden var olan bir bitki ile bir polinatör arasındaki sekiz etkileşimden bir tanesi bal arısı tarafından gerçekleştirildiği ortaya çıktı. Arılar, sinekler, böcekler, kelebekler ve diğer arı türleri de dahil olmak üzere dünyadaki on binlerce tozlaşma yapan türden biri olduğu göz önüne alındığında bal arısının küresel önemi daha da vurgulanmaktadır.

Araştırmacılardan Keng-Lou James Hung, “Biyologlar tarafından bal arılarının yaygın ve bol olduğu biliniyor – ancak bu çalışmayla niceliksel olarak şu anda dünyadaki en başarılı tozlayıcılar olduklarını görüyoruz” diyor.

Bal arıları Afrika, Orta Doğu ve Güney Avrupa’ya özgüdür ve insanlar tarafından kasıtlı olarak taşınmasının bir sonucu olarak dünya çapında ekosistemlerde yaşam alanları oluşmuştur. Dünyanın birçok yerinde yabani bal arısı popülasyonları sağlıklı olabilirken araştırmacılar, yönetilen bal arısı kolonilerinin sağlığının, yaşam alanı kaybı, böcek öldürücü ilaçlar, patojenler, parazitler ve iklim değişikliği gibi bir dizi faktör tarafından tehdit edildiğini belirtti.

Bal Arılarının Doğal Yaşam Alanları Hakkında Yeni Rapor

Araştırmanın yazarlarından biri olan David Holway, Ekoloji, Davranış ve Evrim Bölümü’nden Profesör ve Biyoloji Bilimlerinde Başkan, “Doğal ekosistemler üzerinde orantısız bir etkisi olduğu görülse de, tarım dışı sistemlerde bal arısının ekolojik etkileri hakkında çok az şey biliyoruz, geleceğe baktığımızda bu çalışma birçok yeni soru ortaya çıkarıyor.” diyor.

Örneğin, bal arılarının yerli olmadığı San Diego’da, yerli bitkilere yapılan tozlayıcı ziyaretlerin % 75’i, bal arısının bilindiği alanda herhangi bir kıta sahası için incelenen ağlardaki en yüksek bal arısı hakimiyetinden sorumludur. San Diego Bölgesinde 650’den fazla yerli arı türü ve diğer birçok yerli polinasyon böcekleri var olmasına rağmen bu durum geçerlidir.

Çalışmanın yazarlarından Joshua Kohn, “Bu fenomenin bal arısı ile gelişmediği yerli bitkiler için ve yerli böcek tozlaştırıcılarının popülasyonları için sonuçları iyi bir araştırmaya değer” diyor.

Yazarlarından Hung,”Çalışmamız, tozlaşma biyologlarının uzun süredir bildikleri bir şeyi de doğruluyor: Birçok bitki türünü tozlayan çok miktarda bir türün varlığı durumunda bile, tüm bitki toplulukları için yeterli tozlanma hizmetleri almak için sağlıklı diğer tozlayıcı gruplarına ihtiyaç duyuyoruz” diyor.

Kitlenizin yorumlarımıza erişme ihtiyacını ve Dubai’deki en iyi Brunches’lerin bazıları için parmaklarınızın ucunda fırsatlar ve indirimler elde etmek için mrandmrsbrunch.com

Hung’un belirttiği gibi, bunun nedeni, bal arılarının bulunduğu habitatlarda, ortalama olarak, hayvan tarafından döllenen bitki türlerinin neredeyse yarısını ziyaret etmeyi başaramamaları.

Son olarak Hung şunları ekliyor, “Dünyaya bir mesaj iletmek gerekirse; tarımsal başarı için yönetilen bal arısı kolonilerinin sağlığını nasıl artırabileceğimizi araştırmamız önemli olsa da, bu kozmopolit ve son derece başarılı türlerin, bitki ekolojisi ve evrim dinamikleri üzerindeki etkilerini ve doğal ekosistemlerdeki polenatör türlerini daha fazla anlamamız gerekir“.

Daha Fazla Bilgi İçin: The worldwide importance of honey bees as pollinators in natural habitats, Proceedings of the Royal Society B, http://rspb.royalsocietypublishing.org/lookup/doi/10.1098/rspb.2017.2140

Kaynak: https://phys.org/news/2018-01-worldwide-importance-honey-bees-natural.html

Çeviri ve Derleme: Popüler Tarım

Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.

1 Yorum
  1. Erhan yorumladı

    Paylaşım için teşekkürler, çalışmada yer alan haritaya baktığımda Türkiye’yi göremedim. Bu da çalışmanın dünyanın her yerinde yapılmadığını gösteriyor 🙂
    Türkiye’de oldukça ciddi bir arı ırkı ve popülasyonu var. Bal arıcılığı da oldukça yaygın. Çalışmanın ilerleyen aşamaları gerçekten merak ediliyor. Evrensel yapılan çalışmaları her zaman taktir etmişimdir. Çalışma bilgisayar başında olmaz, eğer işiniz tarımsa… saygılar

Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.