Uçan Böcek Sayılarında Yüzde 75 Azalmanın Sebebi Nedir?

0 524

Güneşli güzel bir günün tadını çıkarmaya çalışırken arılar, güveler ve diğer uçan böcekler biraz rahatsızlık verebilir, ancak ekolojik zincirde hala inanılmaz hayati bağlantılarda çok önemli rollere sahipler. Almanya’da yapılan yeni bir araştırma, bilim camiasında panik yarattı ve toplam biyolojik kütlenin yani araştırılan alanda toplam uçan böcekler ömrünün son 27 yılda % 75 oranında düştüğünü ortaya koydu.

PLOS One dergisinde yayınlanan araştırma, Almanya’daki korunan 63 farklı doğa alanındaki uçan böceklerin biyokütlesini izleyerek gerçekleştirildi ve son derece korkunç bir durum ortaya çıktı. Sorunlu eğilimi daha da kötüleştiren şey, araştırmacıların düşüşün tüm habitatlarda evrensel olduğunu ve hava değişimlerinden veya böceklerin ev dediği arazinin tipinden etkilenmediğini fark etmesidir.

Uçan Böcek Sayılarında Yüzde 75 Azalmanın Sebebi Nedir?
Uçan böcekleri yakalamak için kullanılan tülden hazırlanmış tuzak ile böcekler tuzak içinde yönlendirilerek tuzağa asılan kaplar içinde yakalanıyorlar.

Araştırılan alanlardaki böcek popülasyonu hakkında mümkün olan en iyi fikri elde etmek için bilim adamları Malaise tuzakları olarak bilinen şeyi kullandı. Belli bir şekilde örgülü bir çadıra benzeyen tuzaklar huni gibi bir işleve sahip ve böcekler tuzağın duvarı ile çarpıştıkça yukarı doğru uçuyorlar ve ele geçirildikleri yerde bir silindire yönlendiriliyorlar. Bu tür tuzaklar böcek aktivitesinin sürekli izlenmesine ihtiyaç duymadan uzun vadeli gözlemlere izin veriyor.

Uçan Böcek Sayılarında Yüzde 75 Azalmanın Sebebi Nedir?
Malaise adı verilen tuzak

Dünyada nereye bakarsanız, orada böceklerin ekosistemin inanılmaz hayati bir parçası olduğunu görürsünüz. Doğanın kulesindeki ilk tuğlalardan biridir ve bu tuğlalar parçalanmaya başlandığında, üzerlerindeki her şey için kötü şeyler olur ve insanlar da buna dahildir.

Geçtiğimiz son 4-5 yıl içerisinde, neonikotinoid denilen bir kimyasal sınıfının arı ölümleriyle bağlantılı olduğu saptanmıştı. Hemen ardından bu arı ölümlerinin nedenleri raporlar halinde sunulmuş ve bu kimyasal sınıfı Avrupa’da yasaklanmıştır.

Bu yeni çalışmada, herhangi bir başka kaynağa işaret etmediği gibi, geçmiş araştırmalarda arıların azalmasına, özellikle böcek ilacı ve fungisitlerin insanlar tarafından kullanımı üzerinde duruluyor. İnsan yapımı kimyasalların veya diğer insan faktörlerinin böcek popülasyonlarının çok daha büyük bir oranda azalmasına katkıda bulunduğunu artık kesin olarak biliyoruz. Bu çalışma ile bilim insanlarının nedeni tam olarak saptamaları (pestisitlerin yanı sıra iklim değişikliği de olabilir) ve bir çözüm önerisinde bulunmaları son derece önemlidir.

Çünkü rüzgarla tozlanan (Anemophilous) bitkiler için uçan böcekler ve özellikle arı popülasyonları tozlanmanın gerçekleşmesi ve akabinde meyve tutumu için son derece önemlidir.

Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.