Topraksız Patates Tohumluğu

0 1.017

Türkiye’de ilk kez topraksız tarım ile patates tohumluğu üretilmeye başlanıyor. Niğde Patates Araştırma Enstitüsü’nce yürütülen çalışma ile aeroponik sistemle patates tohumluğu yetiştirilecek. Çalışma sayesinde yerli çeşitlerin üreticilere daha hızlı ulaştırılması ve patates tohumluğunda dışa bağımlılığın azaltılması hedefleniyor.

Yurt dışında PeruKoreİspanyaSri LankaHindistan, İran ve Çin‘de, topraksız tarım tekniği ile patates üretildiğini belirten Pırlak, bu yöntemle geleneksel topraklı tarıma göre, 25- 30 kat fazla patates yumrusu elde edilebildiğini söyledi.

Daha Fazla Yumru

Patates Araştırma Enstitüsü Müdürü Uğur Pırlak, sistemle bitki köklerinin kapalı ve havadar bir yerde bulunduğunu belirterek, bu sayede daha fazla yumru elde edildiğine dikkat çekiyor. Geleneksel tekniklerle fide başına 5-6 yumru elde edilebilirken aeroponik sistemle bu rakamın 80-150 yumruya kadar ulaşabildiğini söyleyen Pırlak; “Elde edilen yumrular açık arazide birkaç yıl çoğaltıldıktan sonra tohumluk olarak kullanılabilecek olgunluğa geliyor” diyor.

Bu haber Ağustos 2017 de çıkmış ve İlk paragrafta “Türkiye’de ilk kez” ibaresi kullanılmış. Emin olamamakla birlikte bunun ilk olmadığını bilmenizi isterim. Yanılmıyorsam, topraksız tarım ile tohumluk üretilmesi 2008-2009 yıllarında Doğu Anadolu Tarımsal Araştırma Enstitüsü (DATAE) tarafından yapılmıştı. Lütfen konu ile ilgili araştırmayı sizler yapınız ve yorum konu altında paylaşınız.


Editör: Toprakta üretilen tohumluk patateslerin, hastalık taşıma riskleri bulunmakta, suda üretilen tohumluklar da ise hastalık riski olmamaktadır. Geçmişte tohumluklar da hastalık ortaya çıkabiliyordu belki bu durum ile hastalığı bir miktar geride bırakabiliriz.

Özellikle ithal edilen bazı tohumlarda çıkan hastalıklar nedeniyle üreticiler zor zamanlar geçiriyor ve mağdur oluyorlardı. Aeroponik sistem ile Kontrollü bir ortamda hastalıklardan arınmış, verim oranı çok yüksek tohumluk patatesler üretmek mümkün.

Japonya, Hollanda, İngiltere, Japonya, Belçika gibi gelişmiş ülkelerde tohumluk üretimlerin yüzde 90’ı bu yöntemle yapılıyor. Türkiye’de ise bu yöntem son yıllarda uygulanmaya başlandı. Bu yöntemle iş gücü ve diğer maliyetleri en aza inmektedir. Ayrıca topraksız tohum üretimi ile toprak ve yer altı sularının kirlenmesinin de önüne geçilir. Çünkü su da yetiştirilen tohumluk, toprakta yetiştirilmeye çalışılırsa gübreleme ve ilaçlama gibi kültürel uygulamalarla yeraltı suları ve toprak kirletilir.

Durgun su tekniği ile tohum üretiminin özellikle seralarda ve toprakların sorunlu olduğu yerlerde kullanılmasının çok uygun olmaktadır.

Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.