Elmaların Daha Uzun Süre Taze Kalması İçin Kimyasal İçermeyen Bir Yol Keşfedildi

Spartan elma çeşidi üzerinde mavi küf gelişimi. Credit: UBC Okanagan
0 709

British Columbia Üniversitesinde (UBC) doktora öğrencisi olan Rhiannon Wallace, elmalarda çürümeye neden olan mavi küf hastalığını yapan bir patojeni durdurmak ya da en azından kontrol etmek bir yol geliştirdi. Wallace’ın araştırması, aslen soğuk Saskatchewan topraklarından izole edilen bakterilerin, meyve depolama veya nakliye esnasında küf oluşumunu ve elma çürümesini önlemenin cevabı olabileceğini belirledi.

UBC’de Biyoloji Prof. Louise Nelson ile çalışan Wallace, “Hasat sonrası mantar patojenlerinin çoğunluğu fırsatçı” diyor. “Bir meyve fiziksel olarak hasar görürse depolama sırasında çürümeye bağlı riski artar, bu nedenle hasat ya da işleme sırasında meyve üzerindeki küçük bir leke mantar patojenlerinin saldırısına yol açabilir ve daha sonra küf oluşmasına neden olabilir.

Fungal patojen Penicillium expansum, mavi küf hastalığı olarak da bilinir; her yıl milyonlarca depolanmış elmayı yok eder. Wallace, hasat sonrası çürümenin Kanada gibi gelişmiş ülkelerde ürün kaybının yüzde 20’ye kadar çıkabilmesine karşın, gelişmekte olan ülkelerin ürünün yüzde 50’sini kaybedebileceğini belirtti.

Araştırmalarının amacı, hasat sonrası mavi küf hastalığı nedeniyle kaybedilen ürün miktarını azaltmaktır. Geleneksel olarak, hasat sonrası ürün çürümesi kimyasal fungisitlerle kontrol altına alınır, ancak Wallace, patojen direnci geliştirdiğinden ve kimyasallara yönelik tüketici geri dönüşünün olduğu için bu tür bitki koruma yöntemlerinin daha az etkili olduğunu söylüyor. Wallace ve Nelson tarafından yapılan araştırmalar, fungisitlere karşı daha güvenli ve sürdürülebilir bir alternatif sunmayı amaçlıyor.

Wallace, çözümün Saskatchewan topraklarına özgü belirli bir bakteriye ait olduğunu ileri sürüyor. Pseudomonas fluorescens, çayır köklerinden dolayı soğuk depolamada hayatta kalabilir -ki soğuk depolanan elma gibi ürünlerin üretiminde önemli olan bir özelliktir.

Okanagan’daki British Columbia Ağaç Meyveleri Kooperatifi depolama tesisinde yapılan testler sırasında Wallace, bu bakterilerin depolama sırasında McIntosh ve Spartan elmalarında mavi küf oluşumunu önleyebileceğini belirledi. Ek olarak, bu deneyler sırasında, bakteriler, piyasada bulunan biyolojik kontrol etkeni ve kimyasal bir fungisid ile karşılaştırılan elmalar üzerinde mavi küf hastalığına karşı kontrol sağladı.

Wallace, “Araştırmalarımız hakkında yeni olan şey, test ettiğimiz bakteri izolatlarının elma üzerinde Penicillium expansum (mavi küf hastalığı) engelleme veya öldürme mekanizmaları sergilediğini, fungusitleri ise genellikle yalnızca tek bir modda hareket ettiğini gösterdik” diyor. “Bu bulgular, toprak bakterilerimize karşı mavi küf direnç gelişmesinin muhtemel olmadığını göstermektedir.”

Yapılan çalışmada araştırmacı, Pseudomonas fluorescens‘in test edilen üç izolatının mavi küf kontrolü sağladığı halde, her bir izolatın sağladığı kontrol seviyesinin elma çeşidine göre değiştiğini belirtiyor.

Yapılan bu çalışma journal Postharvest Biology and Technology dergisinde yayınlandı.

Kaynak ve Çeviri: Popüler Tarım

Daha Fazla Bilgi İçin: Rhiannon L. Wallace et al. Postharvest biological control of blue mold of apple by Pseudomonas fluorescens during commercial storage and potential modes of action, Postharvest Biology and Technology (2017). DOI: 10.1016/j.postharvbio.2017.07.003

Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.