Popüler Tarım
Tarım Bilimleri Hakkında İçerikler...

Artık Salonunuzun Duvarında Bitki Yetiştirebilmeniz Mümkün

0 396

Evinizde ya da ofisinizde bitki yetiştirebileceğiniz bir alan sınırlıysa ya da tatile gidince bitkilerinize ne olacak diye düşünüyorsanız bu kit tam size göre. Ayrıca bu kit ile ofisinize ve evinize dekoratif bir hava da katabilirsiniz.

Dikey bahçeler yaratan bir Meksikalı firma olan Vertical Green, evde ya da ofisinizde bitki ve otlarla dolu bir duvar oluşturabilmeniz için kit oluşturmuş. Plug&Plant adı verilen kit, içerisinde tohumlar bulunduran, toprak içermeyen bir ortamda yetiştirmeye hazır, duvara monte edilebilen, modüler bir sistemdir.

Şirket bitki besin ortamı olarak, biyolojik olarak parçalanabilir poliüretan nişasta köpüğünden yaptıkları ve “akıllı biyoköpük” olarak adlandırdıkları ortamı kullanıyorlar. Modül bitki yetiştirebileceğiniz 12 bölmeden oluşuyor.

Bitkilere su sağlamak için bir su deposunun yanında ışık, nem ve sıcaklık sensörleri ile her bölmede olup bitenleri öğrenebilmeniz için Bluetooth aracılığyla akıllı telefonlara bağlanan bir yazılımda mevcut.

Tanka dışarıdan su eklemek dışında tüm sistem oldukça otomatiktir. Ürünün Android veya iOS uygulamasına her bir bölmenin nasıl bir tohum türü olduğu bilgisini girerseniz, her birinin doğru miktarda su aldığından emin olursunuz. Fazla H2O, boruya geri beslenen bir “kanala” doğru akar, bu nedenle ayda bir kez tekrar doldurmanız gerekir. Plug&Plant ile sıcaklık ya da ışığı kontrol etmenin bir yolu yoktur, bu nedenle hangi bitkinin sıcaklık ya da ışık sevip sevmediğini bilmek size kalmış. Bölmelerin bir kısmı arugula, fesleğen, çilek, petunya, kiraz domates, biber ve dereotu içerir.

Bu projenin sayfasında; Kickstarter’da başlangıç kiti 49 $, perakende satış fiyatı ise 20 $. Bu panel, kanal, depo, sensör ve 12 bölme tipini içeriyor ve her şey 2016 Mayıs’ında gönderileceği yazıyor. Bu girişimcilik projesinin son durumu hakkında bir bilgimiz yok ancak, eğer proje hayata geçmediyse de birinin gerçekleştirmesini çok isterim.

Salonunuzda ya da iş yerindeki ofisinizde duvarda tablo gibi duran ve üzerinde roka, maydanoz vb. bitkiler bulunan bir modül… Hiç fena olmaz. Hatta harika olur.

Projeyle ilgili daha fazla bilgi almak için yazı içinde verdiğim bağlantılara gözarabilirsiniz.

Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.