Bitkiler İçin Giyilebilir Cihazlar Üretildi

Bitkiler İçin Giyilebilir Cihazlar Üretildi. Kredi: Liang Dong
0 714

Araştırmacılar, bitkilerin hangi evrelerden geçtiğini, ne gibi tepkiler verdiğini öğrenebilmemiz için sensörlere sahip giyilebilir cihazlar ürettiler.

Giyilebilir cihazlar google glass’dan sonra büyük bir ilerleme gösterdi. Vücudumuza taktığımız cihazlarla çok daha kaliteli bir hayat yaşamaya başladığımız bugünlerde, kalp atış hızınızı öğrenebilir, cildinizdeki alkol moleküllerini analiz ederek ne kadar sarhoş olduğunuzu dahi ölçebilirsiniz. Yetişkinlerin dışında çocuklar için hatta evcil hayvanlar için bile giyilebilir cihazlar var. Peki, sıradaki ne? Giyilebilir teknolojilerin geldiği bu noktada bitkiler içinde bir şeyler var mı? Evet…

Iowa Devlet Üniversitesinde mühendislerden oluşan bir ekip, çiftçilerin ürünlerini test etmeye ve bitkileri hakkında bilgi sahibi olmalarına imkan veren, fotosentetik giyilebilir sensörleri geliştirdi. Tasarımcıları giyilebilir cihaza “bitki dövme sensörleri” adını vermiş. Grafen teknolojisi ile ince ve bant şeklinde yüzeylere yapışmasını sağlayan düşük maliyetli olacak şekilde tasarlanmış.

Araştırmayı yürüten Liang Dong, “Giyilebilir sensör teknolojileri, biyotıp, sağlık bakımı ve ilgili endüstrilerde araştırılmış ve uygulanmıştır, ancak yine de nispeten yeni ve tarımsal alan ve bitkilerle ilgili uygulamalar için neredeyse keşfedilmemiş” diyor. Dijital Eğilimler. “Bantlara dayalı sensörler basitçe bitkilere bağlanabilmekte ve bitkilerden gelen transpirasyon ile ilgili sinyalleri temin edebilmektedirler, bu nedenle herhangi bir karmaşık kurulum prosedürü veya parça gerekli değildir.

Dong ve meslektaşları tarafından grafen teknolojisi ile geliştirilen bant üzerinde, bir bitkinin susuzluğu izlenebilmesinin yanı sıra, iletkenlik değişikliklerini ölçerek yaprakların su buharı bırakmasını izlemek için de kullanılabilir. Teknoloji, bahçeciliğin ötesinde de kullanılabilir. Aralık ayında Advanced Materials Technologies dergisinde yayınlanan bir makalede, araştırmacılar ellerin hareketini izleyebilen akıllı bir eldiven de dahil olmak üzere benzeri teknolojinin gerilim ve basıncı izlemek için diğer giyilebilir sensörlere nasıl uygulanabileceğini gösterdi.

Su, ürün verimliliğinin kilit taşıdır, bu nedenle bitkilerinin düzgün sulanmasını sağlamak isteyen çiftçiler için en büyük endişe kaynağıdır. Kaynağın değeri ve birçok bölgedeki kıtlığı göz önüne alındığında, verimli su kullanımı, işleyen ve sürdürülebilir bir işletme için yaşamsal öneme sahiptir.

Teknoloji üzerine çalışan, bitki bilimi alanında görevli Patrick Schnable, “Su küresel tarımda ciddi derecede sınırlı bir faktör” dedi. Halihazırdaki uygulama, çeşitli kuraklık stresi seviyeleri altında verim testlerini yapmaktır. Bizim ‘bitki dövme sensörlerimiz’ yetiştiricilerimize, büyük ölçekli verim testleri yapmadan önce kuraklık stresi altında daha iyi performans gösterecek melezleri tespit etmelerini sağlayacak.”

Üreticiler bu stresli koşullar altında en iyi performans gösteren bitkileri belirleyerek, iklim değişikliğinin dünyayı değiştirmeye başladığı günümüzde, kuraklığa daha fazla dayanıklı bitkileri seçme şansına sahipler.

Miranda Davidson Studios‘u bir “eşleştirme hizmeti” olarak düşünün, ancak hayalinizdeki romantik partneri bulmak yerine hayalinizdeki oyunculuk ve performans işlerini bulmanıza yardımcı oluyoruz.

Derleme ve Çeviri: Popüler Tarım

Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.