Bitkiler Karmaşık Kararlar Almada Bizden Daha İyiler

Bir beynin olmaması çok güzel.

0 493

Bitkilerin öğrenebileceğini ve karar alabileceğini biliyoruz ve şimdi güneş ışığına sınırlı erişim için rakiplerimizle yarışarak, bitkiler baskı altına alındığında karar verme sürecinde yeni bir fikre sahibiz.

Yeni bir araştırmaya göre flora arkadaşlarımız çevredeki olayları göz önüne alarak hayatta kalmanın en iyi yoluna karar vererek yakındaki komşularının büyüklüğüne ve gücüne tepki gösterebiliyorlar.

Bitkiler, uğraşmak zorunda oldukları şeylere dayanarak ya rakiplerini aşmaya çalışabilirler (çatışmacı dikey uzama) ya da düşük ışıkta hayatta kalma moduna girerler (gölge toleransı).

Almanya’daki Tübingen Üniversitesi‘nden araştırmacılar, bazı bitkiler yakın arkadaşlarından uzaklaşabiliyor (kaçınma davranışı).

Bitkiler Karmaşık Kararlar Almada Bizden Daha İyiler

Ekibin bir üyesi Michal Gruntman, “Bitkilerin ışık rekabetine olan bu üç alternatif yanıt, literatürde iyi belgelenmiştir” diyor.

“Çalışmamızda, bitkilerin bu tepkiler arasında seçim yapıp yapamayacaklarını ve rakiplerinin nispi büyüklük ve yoğunluklarıyla eşleştirip eşleştiremeyeceklerini öğrenmek istedik.”

Yetenek arayan insanlar için, destansı ve destansı olmayan projeleriniz için sıra dışı ve sıradan yeteneklerle doğrudan iletişim kuruyoruz. Projenin rolü veya büyüklüğü ne olursa olsun, ihtiyacınız olan kişiyi bulacaksınız https://mirandadavidsonstudios.com

Kısaca: evet yapabiliyorlar.

Araştırmacılar, Potentilla reptans (beşparmak otu) bitkisini bu konuda incelemek için kullandılar ve doğadaki farklı senaryoları taklit etmek üzere tasarlanmış çeşitli deneysel ortamlar kurdular.

Şeffaf yeşil filtrelerin dikey şeritleri, mevcut ışık miktarını kontrol etmek için kullanıldı. Bununla birlikte ışığın kırmızıdan uzaktaki kırmızı dalga boylarını düzenlemek için kullanıldı.

Bitkiler Karmaşık Kararlar Almada Bizden Daha İyiler
Potentilla reptans (Beşparmak otu)

Potentilla reptans (beşparmak otu), küçük, yoğun bitki örtüsü ile çevrelendiğini düşünerek kandırıldığı zaman dikey olarak büyümeye çalıştı; çevresindeki uzun boylu rakiplerini taklit ettiğinde, gölge toleransı moduna geçti.

Bu özel modda, bitkiler mümkün olduğunca çok ışık yakalamak için fotosentez hızlarını düşürerek ve yapraklarını daha ince ve daha geniş yaparlar.

Son olarak, bitki uzun süren, ancak seyrek olarak ekilen rakiplerle çevrili olduğunu tespit ettiğinde, sadece uzaklaşarak yeteri kadar büyümedi; bu, yanal kaçınma davranışlarının en üst düzeyde olduğu zaman kaydedildi.

Tüm bu çalışma, hayvanlar gibi bir beyin ve sinir sistemine sahip olmamalarına rağmen yaşam şanslarını en üst düzeyde tutmaya çalışmak için bitkilerin karar mekaniznalarının nasıl çalıştığını anlamımıza yardımcı oldu.

Bir bitkiyi izleyen herkes bitkinin büyüyeceğini ve ışığa doğru ilerleyeceğini bilir; ancak, diğer bitkilerin yaptıklarına da adapte olduklarını ve durum değiştikçe nispeten hızlı bir şekilde bunu yapabileceğini bilmemektedir.

Çalışmanın bir sonraki aşamasında şu sorulara cevap aranacak; bu, diğer kaynaklar için rekabet ve kök büyüme gibi faktörleri de etkileyebilir mi?

“Sonuçlarına göre farklı tepkiler arasında seçim yapma kabiliyeti, bitkiler farklı büyüklük, yaş veya yoğunlukta komşular altında tesadüfen büyüyebilen ve bu nedenle uygun stratejilerini seçebilecek heterojen ortamlarda özellikle önemli olabilir” diyor. Gruntman.

Bulgular Nature Communications‘da yayınlandı.

Abstract: Plants can plastically respond to light competition in three strategies, comprising vertical growth, which promotes competitive dominance; shade tolerance, which maximises performance under shade; or lateral growth, which offers avoidance of competition. Here, we test the hypothesis that plants can ‘choose’ between these responses, according to their abilities to competitively overcome their neighbours. We study this hypothesis in the clonal plant Potentilla reptans using an experimental setup that simulates both the height and density of neighbours, thus presenting plants with different light-competition scenarios. Potentilla reptans ramets exhibit the highest vertical growth under simulated short-dense neighbours, highest specific leaf area (leaf area/dry mass) under tall-dense neighbours, and tend to increase total stolon length under tall-sparse neighbours. These responses suggest shifts between ‘confrontational’ vertical growth, shade tolerance and lateral-avoidance, respectively, and provide evidence that plants adopt one of several alternative plastic responses in a way that optimally corresponds to prevailing light-competition scenarios.

Çeviri ve Derleme: Popüler Tarım

Kaynak: http://www.sciencealert.com/plants-smart-decisions-in-changing-conditions

Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.