Hızlı Yetiştirme Tekniği ile Daha Erken Hasat

2 2.976

Hızlı yetiştirme tekniği teknolojisi, savaş sonrası dönemin Yeşil Devrimini yansıtan bir gelişme ile karışımıza çıkıyor ve mahsul gelişimine yönelik küresel araştırmayı hızlandırmayı amaçlıyor.

Queensland Üniversitesi ile Sidney Üniversitesi’nden John Innes Center ekibi tarafından geliştirilen bitkilerde hızlı gelişim platformu, daha iyi performans gösteren ürünlerde araştırmayı hızlandırmak için gün boyu yoğun rejimler yaratmak için zenginleştirilmiş ışıklandırmalı bir cam ev ya da yapay bir ortam kullanıyor.

Ekip geliştirdikleri tekniği kullanarak sadece 8 hafta içinde buğday tohumlarını ekip, aynı tohumdan tohum almayı başardı. Deneme ve çalışmanın sonuçları Nature Plants dergisinde yayınlandı.

Bu, tam olarak her yıl 6 nesil buğday yetiştirmektir; şu anda yetiştiriciler ve araştırmacılar tarafından kullanılan hali hazırda kullanılan teknikler ile elde edilen sonuçlar karşılaştırıldığında, üç misli bir artış anlamına geliyor.

Hızlı Yetiştirme Tekniği ile Daha Erken Hasat

Makalenin baş yazarı olan Norwich’teki John Innes Center’dan Dr. Brande Wulff, hızın neden önemli olduğunu şöyle açıklıyor:

“Dünyada, daha verimli ve daha dayanıklı olan bitkilerin yetiştirilmesinde büyük bir zorlukla karşılaşıyoruz, daha kısa sürede daha iyi nesiller arasında geçiş yapabilmek, farklı ortamlar için en iyi kombinasyonları arayan genetik kombinasyonları daha hızlı üretip test etmemize olanak tanıyacak.”

Uzun yıllardır birçok temel ürünün iyileştirme hızı durdu ve bu da artan küresel nüfusa beslenme ve iklim değişikliğinin etkilerini ele alma arayışında önemli bir engele neden oldu.

Dr Wulff, hızlı üreme, 21. yüzyıl için küresel bir soruna karşı potansiyel yeni bir çözüm öneriyor diyor.

“İnsanlar bitkileri hızlı bir şekilde dönüştürebileceğini söylemiş olabilir ancak yetiştirilenler minik ve önemsiz görünüyorlar ve bunun için yalnızca birkaç tohum hazırlıyorlardı. Aslında yeni teknoloji daha iyi görünen ve standart koşulları kullananlardan daha sağlıklı bitkiler üretiyor. Meslektaşım sonuçları ilk gördüğünde inanmıyorum” dedi.

Heyecan verici atılım, etki açısından, ikinci dünya savaşından sonra yeşil devrimin bir parçası olarak sunulan mekik büyütme tekniklerinin yanında yer alma potansiyeline sahiptir.

Bu teknik, evde çalışmak üzere ölçeklendirebileceğiniz, standart bir camdan yapılmış tamamen kontrol edilebilen büyüme ortamlarını kullanıyor. Günde 22 saatlik yoğun rejimlerde fotosenteze yardımcı olmak için optimize edilmiş LED ışıkları kullanıyor.

LED ışıkları, uzun süredir yaygın kullanılan fakat daha fazla ısı üreten ve düşük kaliteli ışık yayması nedeniyle etkisiz olan sodyum buharlı lambalara kıyasla maliyeti önemli ölçüde düşürür.

Uluslararası ekip ayrıca hızlı yetiştirme tekniğinin günlük hayatımızda önemli yeri olan bazı gıdaların üretimini de kullanılabileceğini kanıtlıyor. Ekmeklik buğday, makarnalık buğday, arpa, bezelye ve nohut için yılda 6 kuşağa kadar ulaştılar; ve kanola için dört nesil (kolza tohumu türü. Bu, yaygın olarak kullanılan ticari yetiştirme tekniklerine kıyasla önemli bir artış.

Hızlı yetiştirme tekniği geleneksel tarla tabanlı tekniklerle birlikte çalıştırıldığında, bitkilerin genetik anlayışındaki ilerlemeleri sağlamak için önemli bir araç olabilir.

Queensland Üniversitesi’nden Dr Lee Hickey, “Bir platform olarak hızlı yetiştirme tekniği , sonuçta daha hızlı sonuç elde etmek için CRISPR gen düzenlemesi gibi bir çok teknolojiyle kombine edilebilir” diyor.

Çalışma, bitki patojen etkileşimleri, bitki şekli ve yapısı ve çiçeklenme zamanı gibi özelliklerin ayrıntılı olarak incelenebileceğini ve teknolojiyi kullanarak tekrarlandığını göstermektedir.

Daha Fazla Bilgi İçin; Journal Reference: Amy Watson, Sreya Ghosh, Matthew J. Williams, William S. Cuddy, James Simmonds, María-Dolores Rey, M. Asyraf Md Hatta, Alison Hinchliffe, Andrew Steed, Daniel Reynolds, Nikolai M. Adamski, Andy Breakspear, Andrey Korolev, Tracey Rayner, Laura E. Dixon, Adnan Riaz, William Martin, Merrill Ryan, David Edwards, Jacqueline Batley, Harsh Raman, Jeremy Carter, Christian Rogers, Claire Domoney, Graham Moore, Wendy Harwood, Paul Nicholson, Mark J. Dieters, Ian H. DeLacy, Ji Zhou, Cristobal Uauy, Scott A. Boden, Robert F. Park, Brande B. H. Wulff, Lee T. Hickey. Speed breeding is a powerful tool to accelerate crop research and breedingNature Plants, 2018; DOI: 10.1038/s41477-017-0083-8

Çeviri ve Derleme: Popüler Tarım

Kaynak: https://phys.org/news/2018-01-technology-global-quest-crop.html

 

Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.

2 Yorum
  1. Sezer yorumladı

    Küresel krize ve açlığa çözüm bulunmuş bir buluş gibi gözüküyor umarım en kısa zamanda dünyaya yayılır. Buluş çok ilgi çekici insanların dikkatini çekermi bilmem artık insanlar dikkatlerini teknolojiye sosyal medyaya bağımladı böyle buluşlar gerçekleşiyor kimse umursamıyor umursamak için herkesin bilgilenmesi gerekir bence…

    1. Alp yorumladı

      Sezer bey yorumunuz çok doğru size katılıyorum biraz olsun bu konulara ağırlık verilirse Türkiye de büyük bir gelişim söz konusu olurdu.

Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.