“Yapay Zeka” tarımda verimi artırmaya yardımcı olabilir mi?

Yapay zeka ve dron kullanımı tarımda verimi artırmaya yardımcı oluyor.
0 1.653

Yapay zeka (AI) ve dron kullanılarak, çiftçilere hastalık, sulama ve verim dahil olmak üzere mahsuller hakkında önemli bilgiler sağlayacak olan SeeTree adlı yeni bir hizmetin başlatıldığını duyurdu.

Açıklamaya göre, SeeTree “teknolojiyi meyve yetiştiriciliği alanına getirmeyi” amaçlıyor.

CEO ortak kurucusu Hachamov, İsrail’in Times gazetesine verdiği demeçte, şirketin karmaşık bir veri toplama sorunu çıkaran meyve ağaçlarına odaklandığını söyledi.

Fidanların dikiminden itibaren geçen verimsiz dönem, gençlik kısırlığı olarak adlandırılmaktadır. Bu süre meyve tür ve çeşidine göre 7-8 yıla kadar sürebilir. Dolayısıyla bu süreyi, hastalık gibi çeşitli faktörler daha da uzatabilir. Bu da üretici açısından ekonomik kayıp demektir.

“Derin kavrayışlar”, yüksek çözünürlüklü, çok boyutlu algılayıcı imgeleme teknolojisi ile donatılmış dronların yanı sıra, toprağa yerleştirilen sensörler ve ekipmanlarla sağlanacak.

Derinlemesine veri, meyve üreticilerine, bireysel ağaçlar ve ağaç kümeleriyle ilgili veriler sağlayabilecektir.

Bu sayede veriler çiftçilere neyi, nerede ve ne zaman yetişebileceklerini yardımcı olacak.

Başlangıçta geliştirilen teknoloji, Brezilya ve Kaliforniya’daki seçilen büyük çiftçilere ait pilot bölgelerde denendi.

"Yapay Zeka" (AI) verimi artırmaya yardımcı olabilir mi?
Yapay zeka ve dron kullanımı tarımda verimi artırmaya yardımcı oluyor.

Şimdiye kadar, sonuçlar umut verici ve SeeTree girişim sermayesi fonunda 15 milyon dolar (yaklaşık 13 milyon Euro) artış sağladı.

Şirket, ABD’de ve İsrail’de çalışan çiftçi ve araştırmacı olan Prof. Hovav Talpaz ile Silikon Vadisi’nden Ar-Ge ve istihbarat konusunda kapsamlı tecrübesi olan Guy Morgenstern ve Guy Morgenstern’de dahil olduğu üç kişi ile kuruldu.

"Yapay Zeka" (AI) verimi artırmaya yardımcı olabilir mi?
SeeTree kurucuları: soldan sağa: Barak Hachamov, İsrail Talpaz, Guy Morgenstern

Servisin sağladığı hizmetler

Servis, “üreticilere optimize edilmiş çiftçilik için makro ve mikro düzeyde ihtiyaç duyulan verileri sağlamak için yapay zeka, makine öğrenme teknolojisi ve agronomik zekanın bir kombinasyonunu” kullanıyor.

Gelecekte hassas tarımın piyasa değeri ne kadar olacak?

Küresel hassas tarım sektörünün 2025 yılına kadar 75 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Bu da yeni ve harika bir iş kolu meydana getiriyor.

Tarım sektörünün kendisi 10 trilyon dolara (8,5 trilyon avro) yakın bir piyasa değerine sahiptir ve dünya ekonomisinin büyük bir bölümünü temsil etmektedir. 2,5 milyardan fazla insan, geçimini tarımdan sağlamaktadır.

Ayrıca, küresel nüfus büyüdükçe – 2050 yılına kadar 10 milyar seviyeye çıkması bekleniyor – bu nedenle artan küresel gıda taleplerini karşılamak için yeni stratejiler gerekiyor.

Özellikle, tarımsal üretimin neredeyse yüzde 60 oranında artması gerekmektedir. Ek olarak, dünyadaki çiftçiler çevresel etkileri arttırmadan daha fazla gıda üretmeyi zorlaştıran çeşitli gıda üretimi zorluklarıyla karşı karşıyadır; Bu nedenle, hassas tarım yaklaşımları, 2050 yılına kadar dünyadaki tahmini 10 milyar nüfusu beslerken, iklim değişikliğini hafifletmek için de çok önemli bir girişim olarak görülmektedir.

Birçok çiftçi görsel değerlendirmelere ve sezgilere dayanarak önemli kararlar vermek zorundadır, ancak gittikçe artan bir şekilde yüksek teknolojili sensörlerden faydalanmaktadır.

Tarımsal Teknoloji sektörü geleceğin önemli mesleklerinden biri olacak!

Tarımsal Teknoloji sektörü, hızla büyüyor ve tarıma veri odaklı yaklaşımlar getirmeyi hedefliyor, ancak sektör bunu henüz sağlamadı.

Yapay zekanın (AI) ve büyük verilerin kullanılması, SeeTree gibi tarım şirketlerinde kural gibi benimsenmiş ve gelecekte küresel nüfusu etkileyecek gıda güvenliği sorunları gibi problemler için yenilikçi stratejilere doğru yol göstereceğe benziyor.

Girişim sermayesi, 2017 yılında tarım teknolojisi sektörüne 10,1 milyar dolar (8,6 milyar Euro) yükseldi. Tarımsal Teknoloji sektörüne getirilen bu yeni gelişme, yatırımcıların ve girişimcilerin nihayet tarımsal teknolojideki fırsatları uyandırdığının bir başka kanıtı olarak ortaya çıkmaktadır.

Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.