Ototrof ve Heterotrof Nedir? Tanım ve Örnekler

Ototrof ve Heterotrof Nedir? Tanım ve Örnekler
4 109.173

Ototrof ve Heterotrof Nedir? Tanım ve örnekler ile açıklamalı. Bir ototrof, inorganik maddeler kullanarak kendi yiyeceklerini üretebilen bir organizmadır. Buna karşılık, heterotroflar kendi besinlerini üretemeyen ve yaşamak için diğer organizmaların tüketimini gerektiren organizmalardır. Ototroflar, üretici olarak bilinen ekosistemin önemli parçalarıdır ve genellikle heterotroflar için besin kaynağıdır.

Önemli Çıkarımlar: Ototroflar
 • Ototroflar, fotosentez veya kemosentez olarak bilinen bir işlemle gıda üretmek için inorganik malzeme kullanır.
 • Ototrof örnekleri arasında bitkiler, algler, plankton ve bakteriler bulunur.
 • Besin zinciri, üreticiler, birincil tüketiciler, ikincil tüketiciler ve üçüncül tüketicilerden oluşur. Üreticiler veya ototroflar gıda zincirinin en düşük seviyesinde iken, tüketiciler veya heterotroflar daha yüksek seviyededir.

Ototrof Tanımı

Ototroflar, inorganik maddeler kullanarak kendi yiyeceklerini oluşturan organizmalardır. Bunu ışık, su ve karbondioksit kullanarak, fotosentez olarak bilinen bir işlemde veya kemosentez adı verilen bir yöntemle çeşitli kimyasallar kullanarak yapabilirler. Üreticiler olarak ototroflar herhangi bir ekosistemin temel yapı taşlarıdır. Gezegendeki diğer tüm yaşam türleri için gerekli olan besinleri üretirler.

Ototroflar Kendi Yiyeceklerini Nasıl Üretir?

Bitkiler en yaygın ototrof türleridir ve kendi yiyeceklerini üretmek için fotosentezi kullanırlar. Bitkiler hücrelerinde kloroplast adı verilen ve ışıktan besin üretmelerine izin veren özel bir organele sahiptir. Su ve karbondioksit ile kombinasyon halinde, bu organeller, enerji için kullanılan basit bir şeker olan glikozun yanı sıra bir yan ürün olarak oksijen üretir. Glikoz sadece üretim tesisi için beslenme sağlamakla kalmaz, aynı zamanda bu bitkilerin tüketicileri için bir enerji kaynağıdır. Fotosentez kullanan diğer ototrof örnekleri arasında algler, plankton ve bazı bakteri türleri bulunur.

Farklı bakteri türleri besin üretmek için kemosentezi kullanabilir. Kemosentez, ışığı su ve karbondioksit ile birlikte kullanmak yerine, karbondioksit ve enerji üretmek için oksijenle birlikte metan veya hidrojen sülfür gibi kimyasallar kullanır. Bu işlem oksidasyon olarak da bilinir. Bu ototroflar genellikle gıda üretimi için gerekli kimyasalları bulmak amacıyla aşırı ortamlarda bulunur. Bu ortamlar, hidrojen sülfür ve diğer gazları üretmek için suyu alttaki volkanik magma ile karıştıran deniz tabanındaki çatlaklar olan su altı hidrotermal deliklerini içerir.

Ototroflar ve Heterotroflar

Ototrof Nedir? Tanım ve Örnekler
Heterotrof ve ototrof vektör çizim. Bitkiler, bakteriler, algler, hayvanlar ve mantarlar için etiketli biyolojik bölünme şeması. VectorMine / Getty Images

Heterotroflar, kendi yiyeceklerini üretemedikleri için ototroflardan farklıdır. Heterotroflar, yaşam için gerekli besinleri oluşturmak için inorganik değil organik madde tüketimini gerektirir. Bu nedenle, ototroflar ve heterotroflar bir ekosistemde farklı roller oynarlar. Herhangi bir gıda zincirinde üreticiler veya ototroflar ve tüketiciler veya heterotroflar gereklidir. Heterotroflar arasında otçullar, etoburlar ve omnivorlar bulunur. Otçullar birincil bitki yiyenlerdir ve birincil tüketiciler olarak ototrof tüketirler. Etoburlar otoburları tüketir ve bu nedenle ikincil tüketiciler olabilir. Üçüncül tüketiciler, daha küçük ikincil tüketicileri yiyen etobur veya her yerde yaşayanlardır. Omnivorlar et ve bitki yiyenlerdir ve bu nedenle gıda için ototrofların yanı sıra diğer heterotrofları da kullanırlar.

Ototrof Örnekleri

Ototrofların ve besin zincirlerinin en basit örneği, çim veya küçük çalı gibi bitkileri içerir. Topraktan gelen su, karbondioksit ve ışık kullanarak, bu bitkiler kendi besinlerini sağlamak için fotosentez yaparlar. Tavşan gibi küçük memeliler, çevreleyen florayla beslenen birincil tüketicilerdir. Yılanlar tavşan yiyen ikincil tüketicilerdir ve kartallar gibi büyük av kuşları yılan tüketen üçüncül tüketicilerdir.

Fitoplankton, sucul ekosistemlerdeki başlıca ototroflardır. Bu ototroflar dünyadaki okyanuslarda yaşar ve besin ve oksijen üretmek için karbondioksit, ışık ve mineralleri kullanır. Zooplankton, fitoplanktonun birincil tüketicileridir ve daha küçük filtre balıkları, zooplanktonun ikincil tüketicileridir. Küçük yırtıcı balıklar bu ortamda üçüncül tüketicilerdir. Daha büyük yırtıcı balıklar veya denizde yaşayan memeliler, bu ekosistemde yırtıcı olan diğer üçüncül tüketicilerin diğer örnekleridir.

Yukarıda tarif edilen derin su bakterileri gibi kemosentez kullanan ototroflar, gıda zincirindeki ototrofların son bir örneğidir. Bu bakteriler, kükürt kullanılarak oksidasyondan besinler üretmek için jeotermal enerji kullanır. Diğer bakteri türleri simbiyoz yoluyla ototrofik bakterilerin birincil tüketicileri olarak işlev görebilir. Bu bakteriler, ototrofik bakterileri tüketmektense, vücutlarında tutarak ototrofik bakterilerden besinleri türetir ve karşılığında aşırı ortamdan koruma sağlar. Bu ekosistemdeki ikincil tüketiciler, bu simbiyotik bakterileri tüketen salyangoz ve midye içerir. Etoburlar, ahtapotlar gibi, salyangoz ve midye avlayan üçüncül tüketicilerdir.


Kaynak

National Geographic Society. “Autotroph.” National Geographic Society, 9 Oct. 2012, www.nationalgeographic.org/encyclopedia/autotroph/.

Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.

4 Yorum
 1. Ercüment yorumladı

  Levent bey sanırım koronavirüs üretkenliği artırdı. Bundan daha iyi anlatılamazdı sanırım, teşekkürler

  1. Levent KIRCA yorumladı

   Eksik olmayın. Koronavirüs nedeniyle olduğu kesin 🙂 Evde durdukça zamanı kalite geçirmek adına okuyor ve araştırıyorum. Sonuçlarını da burada sizlerle paylaşıyorum.

   1. Tarık Cüce yorumladı

    Siz de eksik olmayın. Sayenizde bizlerde okuyoruz. Siteyi facebook üzerinden keşfettim ve yazıları tek tek okumaya başladım.

    1. Levent KIRCA yorumladı

     Teşekkür ederim. Yazılarla ilgili önerilerinizi ve ilave notlarınızı bekliyorum.

Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.