Tarım İşçisi Robot “Sweeper”

Hasat Kolaylaşıyor mu?

Sweeper robotunun tek bir biber seçmesi 24 saniye sürüyor. Sweeper Robotu
1 1.569

Gelişmiş ülkelerde tarım işçisi kıtlığı gittikçe kötüye gidiyor. Geçen yıl California Çiftlik Bürosu Federasyonu tarafından yapılan bir ankete katılan 762 çiftçinin yüzde 55’i çalışan sıkıntısı yaşadığını söyledi. Bu nedenle araştırmacılar şimdi bu problemi “tarım işçisi robot”larla çözmeye çalışıyor.

Avrupa ve İsrail’den araştırmacılar bir serada olgun biber toplayabilen bir robot yaptılar. Sweeper adlı prototip, Horizon 2020 yenilik programının bir parçası olarak Avrupa Birliği tarafından desteklenmektedir.

Sweeper, işini yapmak için biberin rengini tanıyabilen üzerinde sensörler bulunan bir kamera kullanıyor. Bu sensörler, robotun tarımsal ürünü toplanmaya uygun olup olmadığına karar vermesine yardımcı olur. Eğer tarımsal ürün hasada gelmişse, Sweeper ürünü pençeleriyle yakalamadan önce sapı kesmek ve aşağıda bir toplama sepetine düşürmek için küçük bir ustura kullanır.

Robotun tek bir biberi seçmesi yani hasat etmesi yaklaşık 24 saniye sürüyor, ancak araştırmacılar robotun güvenlik nedenleriyle hareketlerini bilerek yavaşlattıklarını söylüyorlar. Sweeper aletinde ayrıca LED ışıklar bulunur, böylece günün saatinden bağımsız olarak yaklaşık günde 20 saat çalışabilir. Yine de, robot olgunlaşmış ürün toplamada sadece yüzde 61 doğrulukla mükemmel olmaktan uzak.

Sweeper, oradaki tek hasat robotu değil. Argobot, çilek toplayan bir makineyi test ediyor, Green Robot Machinery pamuk toplama robotuna sahip ve İsrail start-up MetroMotion domates toplama robotu üzerinde çalışıyor.

Market Research Engine’e göre, tarım robotları pazarının 2025’e kadar 75 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Sweeper’ın yaratıcıları, robotun yalnızca tarım işçiliği sıkıntısını önlemeye yardım etmekle kalmayıp gıda bozulmalarını da azaltacağını umuyor. Sweeper’ın hala bazı çalışmalara ihtiyacı olsa da, beş yıl içinde ticari bir sürümünün olmasını bekleniyor.

Kaynak: Popüler Tarım | Bilim

Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.

1 Yorum
  1. Rabia yorumladı

    Robot sweeper biraz daha geliştirilirse yani birkaç meyveyle sınırlı kalmayıp hasat ettiği tür sayısını arttırırsa hem ürün işlemede işçi sayısı düşecek hem de harcanan emek düşecektir. Bu iş veren kişi tarafından maddi manevi avantaj olsa da çalışan işçiler için işsizlik gibi bir sorunu da meydana getirebilir.

Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.