Bitki Sistematiği Nedir? Tarihçesi, Taksonları Nasıl İnceler?

0 3.918

Bitki sistematiği, geleneksel taksonomiyi içeren ve kapsayan bir bilimdir; bununla birlikte, asıl hedefi bitki yaşamının evrimsel tarihini yeniden inşa etmektir.

Morfolojik, anatomik, embriyolojik, kromozomal ve kimyasal veriler kullanarak bitkileri taksonomik gruplara ayırır. Bununla birlikte, bilim bitkilerin evrimleşmesini beklediği ve doğrudan evrimleştiğini belgelediği için düz taksonomiden farklıdır. Filogeni belirlemek (belirli bir grubun evrimsel tarihi) sistematiğin temel amacıdır.

Bitki Sistematiği için Sınıflandırma Sistemleri

Bitkileri sınıflandırma yaklaşımları arasında kladistik, fenetik ve filetikler bulunur.

Kladistik

Kladistik, bir bitkinin taksonomik bir grupta sınıflandırılması için arkasındaki evrim tarihine dayanır. Cladogramlar veya “aile ağaçları”, evrimsel iniş modelini temsil etmek için kullanılır. Harita, geçmişte ortak bir ataya dikkat çekecek ve hangi türlerin zamanla ortak olandan geliştiğini özetleyecektir. Bir sinapomorfi, iki veya daha fazla takson tarafından paylaşılan ve en son ortak atalarında bulunan, ancak önceki nesillerde bulunmayan bir özelliktir. Bir klodogram mutlak bir zaman ölçeği kullanıyorsa, buna filogram denir.

Fenetik

Fenetik, evrimsel verileri kullanmaz, bitkileri karakterize etmek için genel bir benzerlik kullanır. Benzer fizikselliğin evrimsel arka planını da yansıtabilmesine rağmen, fiziksel özelliklere veya özelliklere güvenilir. Taksonomi, Linnaeus tarafından ortaya konulduğu gibi, bir fenetik örneğidir.

Filetik

Phyletics’in diğer iki yaklaşımla doğrudan karşılaştırılması zordur, ancak yeni türlerin kademeli olarak ortaya çıktığını varsaydığı için en doğal yaklaşım olarak kabul edilebilir. Filotikler ataları ve torunları açıklığa kavuşturduğundan, kladistiklerle yakından bağlantılıdır.

Bitki Sistematiği Nedir? Tarihçesi, Taksonları Nasıl İnceler?

Bir bitki sistematiği bir bitki taksonunu nasıl inceler?

Bitki bilimcileri analiz edilecek bir takson seçebilir ve buna çalışma grubu veya iç grup diyebilirler. Bireysel birim taksonlara genellikle Operasyonel Taksonomik Birimler denir.

“Hayat ağacı” nı nasıl yaratırlar? Morfoloji (fiziksel görünüm ve özellikler) veya genotipleme (DNA analizi) kullanmak daha mı iyidir? Her birinin yararları ve dezavantajları vardır. Morfolojinin kullanımının, benzer ekosistemlerdeki ilişkisiz türlerin, çevrelerine uyum sağlamak için birbirlerine benzeyecek şekilde büyüyebileceğini hesaba katmaları gerekebilir (ya da tam tersi; farklı ekosistemlerde yaşayan ilgili türler farklı görünecek şekilde büyüyebilir).

Moleküler verilerle doğru bir tanımlamanın yapılması daha olasıdır ve bu günlerde DNA analizleri yapmak geçmişte olduğu kadar maliyetli değildir. Ancak, morfoloji dikkate alınmalıdır.

Bitki taksonlarını tanımlamak ve bölümlere ayırmak için özellikle yararlı olan birkaç bitki parçası vardır. Örneğin, polen (polen kaydı veya polen fosilleri yoluyla) tanımlama için mükemmeldir. Polen zamanla iyi korur ve genellikle belirli bitki gruplarına tanı koyar. Yapraklar ve çiçekler de sıklıkla kullanılır.

Bitki Sistematiği Çalışmalarının Tarihçesi

Theophrastus, Pedanius Dioscorides ve Pliny the Elder gibi erken botanikçiler, her biri kitaplarında birçok bitki türünü sınıflandırdığından, farkında olmadan bitki sistematiği bilimini çok iyi başlamış olabilirler. Bununla birlikte, Türlerin Kökeni’nin yayınlanmasıyla bilim üzerindeki ana etki Charles Darwin‘di. Filogeni ilk kullanan kişi olabilir ve son jeolojik zaman içinde tüm yüksek bitkilerin hızlı gelişimi “iğrenç bir gizem” olarak adlandırdı.

Bitki Sistematiği’nin İncelenmesi

Slovakya’nın Bratislava kentinde bulunan Uluslararası Bitki Taksonomisi Derneği, “botanik sistematiği ve biyolojik çeşitliliğin anlaşılması ve değeri açısından önemini teşvik etmeyi” hedeflemektedir. İki ayda bir sistemik bitki biyolojisine adanmış bir dergi yayınlıyorlar.

ABD’de, Chicago Üniversitesi Botanik Bahçesi’nde bir Bitki Sistematiği Laboratuvarı vardır. Bitki türleri hakkında araştırma veya restorasyon için tanımlamak amacıyla doğru bilgileri bir araya getirmeye çalışırlar. Korunmuş bitkileri kurum içinde tutar ve türlerin en son toplanması durumunda toplandıkları tarih çok önemlidir.

Ülkemizde de pek çok araştırıcı bu bilim dalı ile ilgilenmekte ve literatürü yeni bitkiler kazandırmaktadır.

Bitki Sistematçisi Olmak

Eğer matematik ve istatistikte iyiyseniz, çizimde iyiyseniz ve bitkileri seviyorsanız, çok iyi bir bitki sistematiği uzmanı olabilirsiniz. Aynı zamanda keskin analitik ve gözlemsel becerilere sahip olmanıza ve bitkilerin nasıl evrimleştiğine merak duymanıza yardımcı olur!

Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.