Pandemik Uyanış: İthal Gıdaya Güvenmeli miyiz?

0 713

Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 80’i ithal gıdaya güveniyor. 17 Nisan’da Nature Food’da yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, dünya nüfusunun çoğunluğu en azından bir dereceye kadar ithal gıdaya bağımlı ülkelerde yaşıyor (1). Bu, tedarik zincirleri bozulduğundan devam eden koronavirüs salgını sırasındaki güvenlik açıklarını artırabilir.

Küreselleşme gıda endüstrisinde devrim yarattı. Gerçekten de, merkezi gıda sistemleri, daha verimli mahsul üretimi, çeşitlendirilmiş diyetler ve başka türlü açlık duyan birçok kişi için besin maddelerini mümkün kılmıştır. Bununla birlikte, mevcut gıda tedarik zinciri ithal gıdalara karşı büyük bir bağımlılık yaratmıştır.

Finlandiya’daki Aalto Üniversitesi’nden araştırmacı ekibi, Columbia Üniversitesi, California Üniversitesi, Avustralya Ulusal Üniversitesi ve Göttningen Üniversitesi’nden araştırmacılarla işbirliği yaparak, dünyadaki insanların gıda taleplerini karşılayabilmeleri için gıda üretimi ve tüketimi arasındaki minimum mesafeyi modelledi.

Altı temel gıda ürününü incelediler: tahıllar (buğday, arpa, çavdar), pirinç, mısır, tropikal tahıllar (darı, sorgum), tropikal kökler (manyok) ve bakliyat. Analiz, küresel nüfusun sadece yüzde 27’sinin yaklaşık 100 kilometre yarıçapındaki tahıllara erişebildiğini gösterdi. Tropikal tahıllar, pirinç ve bakliyatlar için de benzer yüzdeler bulunmuş. Mısır ve tropikal kökler için ise değerler yüzde %11 – 22 arasında daha da düşüktü.

Çalışmanın yazarlarından Dr. Matti Kummu, “sonuçlar, yerel üretimin sadece mevcut üretim yöntemleri ve mevcut tüketim alışkanlıkları altında gıda talebini karşılayamadığını gösteriyor.

Küresel bir gıda krizine mi gidiyoruz?

Mevcut küresel sağlık krizi, koronavirüs’den daha ölümcül olabilir, karantina düzenlemeleri ve gıda tedarik zincirlerini bozan nakliye sorunları, ithal gıdaya oldukça bağımlı olan ülkelerde gıda güvenliğini kötüleştirebilecek birçok faktörden sadece birkaçıdır.

Bununla birlikte, gıda sürdürülebilirliği üzerindeki etki, ağırlıklı olarak en savunmasız olanlar tarafından hissedilecektir. BM Dünya Gıda Programı, sadece birkaç ay içinde onlarca ülkede birden fazla gıda kıtlığını görebileceğimiz konusunda uyardı.

Yerel gıda üretimi cevap mı?

Koronavirüs nedeniyle zincir tedarikinde yaşanan aksaklıklar, çiftlikten masaya olan sık sık büyük mesafelere ve yerel gıda üretiminin önemine kesinlikle odaklanmıştır. Artan yerli gıda üretimi neredeyse kesinlikle gıda israfını ve sera gazı emisyonlarını azaltacaktır, ancak aynı zamanda su kirliliği ve su kıtlığı olan bölgelerde kıtlık gibi kendi sorunları da beraberinde getirebilir.

Dahası, dünyanın pek çok yerindeki büyük işletmelerde mevsimlik işçilerin yarısından fazlasını oluşturan göçmen işçilerin eksikliği, en azından mevcut pandemi altında, büyük miktarlarda meyve ve sebzenin tarlalarda çürümesi anlamına gelebilir.

Kummu, “Devam eden COVID-19 salgını, kendi kendine yeterlilik ve yerel gıda üretiminin önemini vurguluyor” diyor. Ancak “hayvan yemi proteinleri, gübreler ve enerji gibi ithal tarımsal girdilere bağımlılığın risklerinin değerlendirilmesinin de önemli olacağını” da vurguluyor.

Baş yazar Pekka Kinnunen, “Yerel gıda arzı küresel krizlere karşı kırılganlığı azaltmaya yardımcı olabilir” diyor. Dahası, şunları açıklıyor: Sonuçlar, özellikle ileriye dönük olarak, hükumetin gıda egemenliklerini iyileştirmeleri için artan baskıya yol açacağını düşündüğü mevcut durum göz önüne alındığında, gıda sistemlerinin büyük resmini anlamamıza yardımcı oluyor.


Kaynak ve İleri Okuma

(1) Pekka Kinnunen, Joseph H. A. Guillaume, Maija Taka, Paolo D’Odorico, Stefan Siebert, Michael J. Puma, Mika Jalava & Matti Kummu. Local food crop production can fulfil demand for less than one-third of the population. Nature Food (2020). DOI: 10.1038 / s43016-020-0060-7

Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.