Anesteziye Cevap Veren Bitkiler Keşfedildi – Bu, Hayvan Testini Sona Erdirebilir

Kısaca

1 690

Araştırmacılar bitkilerin anesteziye insanlar ve hayvanlarla aynı şekilde tepki verdiğini keşfettiler. Bu, bitkilerin anestetik ilaç testi için hayvanlar yerine kullanılmasına izin verebilir.

ANESTETIK TESTLER

İlk kez 19. yüzyılda alkol gibi ham yöntemlere alternatif olarak kullanılan anestezi, dünyadaki tıbbi sistemlerin kritik bir parçası oldu. Halihazırda, anestetik hayvanlar üzerinde test edilir ve etik açıdan şüpheli ve etkisiz sonuçlar verebilir. Ancak yeni bir çalışma, bu ilaçları test ette şeklimizi sonsuza kadar değiştirebilir. Araştırmacılar son zamanlarda bitkilerin anesteziklere insanların ve hayvanların yaptığı gibi tepki verdiğini keşfettiler.

Bu araştırma ile, Mimosa yaprakları, bezelye sarmaşığı, sinekkapan bitkisi ve diğer etobur bitkiler üzerindeki etkileri araştırıldı. Sinekkapan bitkisi (Dionaea muscipula) anesteziklere maruz kaldığında, elektrik sinyalleri üretmeyi durdurdu; Tetik tüylerine dokunulduğunda bile, tuzakları açık kaldı. Benzer şekilde, bezelye sarmaşığının tüyleri aynı teste maruz kaldıklarında spiral bir şekil aldılar ve bitki tüm hareketini tamamen durdurdu. Bütün bu bitki türlerinde, anestetik, bitkinin hem özerk hem de dokunmaya dayalı hareketi kaybetmesine neden oldu.

Bu çalışma, anestezinin tam olarak canlıları ve işlevselliğini nasıl etkilediğini anlamamızı sağlamıştır. Pratik olarak konuşursak, bu, bilim insanlarını hayvan modelleri üzerindeki bitkilerdeki anestezi testine itebilir. Bu, daha uygun maliyetli, kontrol edilmesi daha kolay ve daha kolay erişilebilir olabilir.

BİTKİ DUYGULARI

Test edilen bitkilerdeki anestezinin etkilerini gözlemlemek ve ölçmek için araştırmacılar, üç ana aracı kullandı: anestezik ilerleme boyunca bitki organ hareketini yakalamak için bir tek lens refleks kamera, hücreler arasındaki materyal hareketini analiz etmek için konfokal mikroskopi ve Elektrik sinyallerini kaydetmek için elektrikli elektrot kullanıldı. Çalışmanın sonuçlar Annals of Botany‘da yayınlandı.

Çalışmadaki önemli noktalardan biri de kullanılan anesteziklerin yapısal benzerliklerinin bulunmaması, bitkilerin tepkilerinin tesadüfi ya da şartsız olmadığını göstermesidir. Çalışma daha çok, insanlar ve hayvanlar üzerinde çalışan anesteziklerin bitkilerde aynı etkilere sahip olduğunu gösterdi. Araştırmacılar, bu bulgu nedeniyle “Bitkiler, anestezi (sic) ile ilgili genel soruları incelemek ve insan anestezisi için uygun bir test sistemi olarak hizmet etmek için ideal model nesneler olarak ortaya çıkıyor” diye belirttiler.

Anesteziye Cevap Veren Bitkiler Keşfedildi - Bu, Hayvan Testini Sona Erdirebilir

Bir araştırmacı, normalde dokunulduğunda yapraklarını kapatan bitki olan Mimosa pudica üzerinde anestetik etkisini test ettiler. (Video Kredi: Yokawa ve ark.)

Bu anestezi anlayışımızda ve test yöntemlerinin ilerlemesinde büyük fark yaratabilir. Hayvan modelleri geleneksel olarak test için güvenilir ve tatmin edici görülürken, bu deneylerdeki belirgin kusurları gösteren, artan bir araştırma grubu bulunmaktadır.

Bu yeni bulgu, en azından büyüleyici ve en fazla, iyileştirilmiş test yöntemlerine açılabilecek olası bir kapı olarak dikkat çekiyor. Diğer bitki bazlı testlerin mümkün olup olmadığı henüz belirlenemedi, ancak bu çalışma çok somut olarak anestezinin hayvanlarda, insanlarda ve bitkilerde paralel etkilerini göstermektedir.

Kaynak: Popüler Tarım

Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.

1 Yorum
  1. Sezer yorumladı

    Belgesel güzeldi anestezi için hayvanların kullanılması yerine artık bitki kullanmak daha iyi olucak gibi görünüyor umarım kobay kullanımları hayvanlar değilde artık bitkiler üzerinde olur

Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.