Arı Sütünde Bulunan Gizli Molekül Yaraların Hızlı İyileşmesini Sağlıyor

0 1.329

Arı Sütünde Bulunan Gizli Molekül Yaraların Hızlı İyileşmesini Sağlıyor

Bal arıları böcek dünyasının küçük çalışkan süper kahramanlarıdır – sadece tarımsal ürünlerimizin tozlanmasına yardımcı olmakla kalmaz aynı zamanda bal ve balmumu gibi sayısız faydalı madde de üretirler.

Bal, binlerce yıldır antiseptik özellikleri nedeniyle ödüllendirildi. Ancak araştırmacılar, daha az bilinen ve balın kuzeni olan, arı sütünün yara iyileşmesini hızlandıran özel molekülleri olduğunu keşfettiler.

Arı sütü, işçi arılarının salgılanması ve tüm larvalarının, özellikle de kraliçe arıların beslenmesidir. Kraliçeler gelişmekte iken, temelde bu maddeler havuzda yüzmekte ve insanlar kraliçe larva üretimini teşvik ederek arı sütünü hasat edebileceklerini anladılar.

Süt beyazı, yapışkan madde birçok sağlıklı gıda mağazasında bulabileceğiniz arı türevi ürünlerden biridir, ancak faydalı bir gıda takviyesi olarak arı sütü için kanıt çok sınırlıdır.

Ancak, hem antiseptik hem de yara iyileşmesini desteklediğine dair bazı kanıtlar var ve bilim adamları bu durumun nedenini merak ediyorlar.

Arı Sütünde Bulunan Gizli Molekül Yaraların Hızlı İyileşmesini Sağlıyor

Slovak Bilimler Akademisi’nden araştırmacılar tarafından yönetilen bir ekip, nihayetinde bazı cilt hücrelerinin kendilerini yeniden organize etmesine ve bir yarayı kapatmasına yardımcı olan molekülü keşfetti.

Cilt hasar gördüğünde, iki ana hücre türünün harekete geçmesi gerekir. Bunlar, cildin hasarı onarmak için kullanabileceği yeni hücrelerin çoğalmasını hızlandıran moleküller üretmek için tetikleyen fibroblastlar ve keratinositlerdir.

Arı sütünde bulunan maddeler

Cilt hücrelerine yardımcı olan arı sütü molekülü, defensin-1 olarak adlandırılan bir peptit haline dönüşür. Bu madde, insanlar da dahil olmak üzere bitkilerde ve hayvanlarda bulunan küçük antimikrobiyal proteinlerin büyük bir sınıfına aittir.

Bu özel defensin-1 peptidi, hücre matrisinin deride yeniden yapılandırılmasında önemli bir rol oynayan MMP-9 adlı bir enzimin üretimini hızlandırır.

Ekip daha önce, yaranın hızlı iyileşmesinden sorumlu olduğunu düşündükleri farklı bir proteini araştırdı, ancak proteinin insan keratinositlerinde faydalı enzim üretimini hızlandırmadığı ortaya çıktı.

Arı Sütünde Bulunan Gizli Molekül Yaraların Hızlı İyileşmesini Sağlıyor

Araştırmacı, “Potansiyel olarak yara iyileşmesine katılan potansiyel bir aday, arı sütü ve balın her ikisinde de yüksek seviyelerde bulunan baskın bal arısı proteini olan MRJP1” olduğunu söylüyor.

Arı defensin-1’i, araştırmacılar bir petri kabındaki keratinositler üzerinde test ederken, MMP-9 üretimini önemli ölçüde arttırdığını gözlemlediler.

Ekip, “MRJP1’e benzer şekilde, defensin-1’in, hem arı sütü hem de balda nicel olarak yaygın fakat değişken bir faktör” olduğunu söylüyor.

Bu peptidi izole edip test ettikten sonra, araştırmacılar daha sonra gerçek yaralarda nasıl bir performans sergileyeceklerini araştırmaya başladılar. 20 fareye anestezi uyguladılar ve her birine sırtında dört yara oluşturdular.

Yaralardan biri, izole edilmiş bir defensin-1 merhem içeren arı sütü merhemi ile muamele edildi; diğeri ise bu merhemler için kullanılan nötr etkiye sahip jel ile muamele edildi ve sonuncusu kontrol olarak hiç bir şey uygulanmadan bırakıldı.

15 gün sonra tedavi edilen yaraların kontrollere karşı iyileşme hızında önemli bir fark olduğunu gözlemlediler. Kontroller üzerindeki yaralar hâlâ kısmen açıkken hem arı sütü hem de defensin-1 merhemleri yaraların kapanmasına yardımcı olmuştu.

Araştırmacılar, “Birlikte ele alındığında, histolojik analizler, defensin-1’in yanı sıra arı sütünün de yara yüzeyinin tamamen yeniden epitelyalizasyonunu ve alt derideki yara izi oluşumunu arttırdığını gösterdi.”

Arı Sütünde Bulunan Gizli Molekül Yaraların Hızlı İyileşmesini Sağlıyor

Ancak, arı sütü ve baldaki defensin-1 miktarı oldukça değişkendir, bu nedenle, tüm yara ve sıyrıklarda ki izleri gidermek için arı kovanı toplamamız gerektiği anlamına gelmez (özellikle de arı ürünleri gibi, Ayrıca bir alerjik reaksiyona neden olabilir).

Yine de, bu gerçekten de harika bir bulgudur. Arıların ürettiği tüm ürünlerde bulunan çok sayıda aktif bileşikle, her birini izole edebildiğimiz zaman, sağlık açısından insanlara faydalı olmaya daha da yakın olacağız.

İlgili Makale : http://dx.doi.org/10.1038/s41598-017-07494-0

Kaynak: Popüler Tarım

Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.