Bitki genomları, zıt iklimlere uyumun temelini ortaya koyuyor

Araştırmacılar, nispeten sınırlı genomik değişikliklerle - subtropikalden ılımaya kadar değişen çeşitli Japon iklimlerine uyum sağlayabilen Lotus japonicus bitkisini inceledi. Kredi bilgileri: Niels Sandal, Aarhus Üniversitesi
1 536

Gelecekte değişen bir iklimde mahsullerimizin verimli kalmasını nasıl sağlayabiliriz? Bitki genomları bize bu konuda yardımcı olabilir mi?

Gelecekle ilgili kaygılardan biri de şüphesiz şudur ki; değişen bir iklimde mahsullerimizin verimli kalmasını nasıl sağlayabiliriz? İklim koşulları enlemler ve topografyalar arasında hızla değişebileceğinden, bitkiler yeni bölgeleri kolonileştirirken benzer iklim adaptasyonu zorluklarıyla karşı karşıya kalmaktadır. Sorunun uygunluğuna rağmen, bitkilerin bu zorlukla nasıl başa çıktığı ve yerel iklim koşullarına nasıl uyum sağladığı konusunda çok sınırlı temel bilimsel kavrayış vardır. Danimarka, Japonya, Avusturya ve Almanya’dan araştırmacılar bu konuda yaptıkları araştırmaların sonuçlarını yayınladılar.

Araştırmacılar, nispeten sınırlı genomik değişikliklerle – subtropikalden ılımana kadar değişen çeşitli Japon iklimlerine uyum sağlayabilen Lotus japonicus bitkisini inceledi.

Bitki genomları, zıt iklimlere uyumun temelini ortaya koyuyor
Lotus japonicus bitkisine ait bir görüntü.

Saha deneyleri ve genom dizilimi kombinasyonu kullanılarak, araştırmacılar Japonya’da L. japonicus‘un kolonizasyon geçmişini çıkartabildiler ve genomdaki sırayla sıcak ve soğuk iklimlere adapte edilen bitki popülasyonlarının aşırı genetik farklılaşma gösterdiği alanları belirleyebildiler. Aynı zamanda, bu genomik bölgelerin bazılarının bitkilerin kış aylarında hayatta kalmasında ve çiçeklenme ile güçlü bir şekilde ilişkili olduğunu gösterdiler.

Bu alanda bir ilk

İlk kez araştırmacılar, bitki türlerinin yeni iklim koşullarına uyum sağlamasına izin veren, doğal seçime tepki olarak değişen belirli genomik bölgeleri belirlediler.

Profesör Mikkel Heide Schierup şöyle diyor: “Evrimsel biyolojinin en büyük sorunlarından biri, doğal seleksiyonun yeni ortamlara genetik adaptasyona nasıl yol açabileceğidir ve burada bunun doğrudan Lotus japonicus’ta bir örneğini gözlemledik.

Ve Doçent Stig Uggerhøj Andersen ekliyor: “Evet, zıt iklimlere yerel adaptasyon sırasında seçim altında olan, kışın hayatta kalma da dahil olmak üzere belirli özellikleri tanımlamamız büyüleyici. Aynı zamanda, spesifik genomik bölgelerde aşırı genetik seçim imzaları gözlemledik. Seçim imzaları ve belirli özellikler arasındaki bu bağlantı, yerel uyum sürecini anlamak için çok önemlidir.

iklim koşullarına uyum

Profesör Schierup ayrıca, “L. japonicus’un çok farklı iklimlere hızlı adaptasyonu, adaptasyonların altında yatan genetik varyasyonun bitki kolonizasyonundan önce mevcut olduğunu gösterir. Bu, daha hızlı adaptasyona izin vereceğinden, hızlı iklim değişikliği olan bir gezegendeki diğer bitki türleri için umut vericidir.” diyor.

Bu durumda, farklı iklimler kendi yerel ortamlarına uyarlanmış farklı bitki popülasyonları ile sonuçlanmıştır. Bu popülasyonlar korunmuş gibi görünmektedir, çünkü bazı genotipler sıcak iklimlerde bir avantajdır, ancak soğuk iklimlerde dezavantajdır, ya da tam tersidir.” diye sonlandırıyor Andersen.

Çeviri ve Derleme: Popüler Tarım | Bilim Haberleri


https://phys.org/news/2020-01-genomes-reveal-basis-contrasting-climates.html

Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.

1 Yorum
  1. Vatansever yorumladı

    Bu mekanizma tam manasıyla anlaşıldığı gün, “bitkilerin ekolojik istekleri” kavramı tarihe karışacak. Don zararı, kuraklık stresi gibi ekolojik faktörler ile mücadele çocuk oyuncağı haline gelebilir.

Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.