Bitkiler Komşularının Stresli Olduğunu Yer Altı İletişimiyle Öğreniyor

Komşu bitkiler arasındaki zemin etkileşimlerinin, hafif dokunuşlarla ve yer altı iletişimi üzerindeki etkileri ile grafiksel olarak gösterilmesi. Kredi: Elhakeem ve arkadaşları (2018)
0 750

Birbirine yakın büyüyen mısır fideleri, yakınlarındaki bitkilerin büyümesini etkileyen yeraltı sinyalleri gönderiyor; İsveç Tarım Bilimleri Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından 2 Mayıs 2018’de yayınlanan PLOS ONE açık erişim dergisinde yayınlanan makaleye göre;

Bitkiler, hareketsiz yaşam tarzlarını telafi etmek için karmaşık, kimyasal iletişim sistemleri geliştirdiler. Onların mesajlarının çoğu, yakın bitkilerin kökleri ile tespit edilen kökler tarafından salgılanan kimyasallar şeklini alırlar. Bu sekresyonlar, bitkilere komşularının akrabaları mı yoksa yabancılar mı olduğunu söyler ve onların büyümelerini buna göre yönlendirmelerine yardımcı olur.

Yerüstü etkileşimlerinin yer altı iletişim sistemini nasıl etkilediğini daha iyi anlamak için, bu çalışmanın yazarları, stres altındaki mısır fideleri kullandı ve daha sonra yakındaki bitkilerle büyüme değişimlerini gözlemlediler. Yakınındaki bir bitki yaprağının dokunuşunu simüle etmek için mısır yapraklarına fırça sürdüşer ve daha sonra fidelerin büyüme çözümlerinde kökler tarafından salgılanan kimyasalları belirlediler.Bu kimyasal maddeler bitkilerin besin ortamlarına aktarıldığında, kaynaklarını kontrol bitkilerine göre daha fazla yaprak ve daha az kök haline getirerek karşılık verdi.

Bitkiler Komşularının Stresli Olduğunu Yer Altı İletişimiyle Öğreniyor
Komşu bitkiler arasındaki zemin etkileşimlerinin, hafif dokunuşlarla ve yer altı iletişimi üzerindeki etkileri ile grafiksel olarak gösterilmesi. Kredi: Elhakeem ve arkadaşları (2018)

Yazarlar ayrıca, dokunmuş bitkiler ve rahatsız edilmemiş olan bitkilerden elde edilen büyüme çözeltilerindeki farklılıkları tespit edip edemediklerini görmek için yeni filizlenmiş mısır fidelerini de test etti. Fidenin birincil kökü, tercihen, iki çözüm arasında farklılaşabileceğini düşündüren, el değmemiş bitkilerden gelen çözümlere doğru büyümüştür.

Araştırmacılar, yer üstünde kısa rahatsızlıkların bile, yakındaki bitkilerin büyüme stratejilerini değiştirmesine neden olan yer altı iletişiminde değişikliklere yol açabileceğini gösterdi. Araştırmacılar, dokular üzerindeki etkilerin, deneyler sırasında etkilendikleri, örneğin dokundukları bitkiler üzerindeki etkilerinin ve komşularının deney sonuçlarını etkileme potansiyeline sahip olduğu gibi, bir deney sırasında bitkilere ne kadar dokunmadıklarını hesaba katmalıdır.

www.zagg.com/register

Araştırmanın sorumlu yazarı Velemir Ninkovic şöyle diyor: “Çalışmamız, bitkiler arasındaki yer üstü mekanik temasa bağlı olarak meydana gelen değişikliklerin, gelecekteki rakiplerin tahmin edilmesinde ipucu olarak hareket eden yer etkileşimlerini etkileyebileceğini gösterdi.

Derleme ve Çeviri: Popüler Tarım


Kaynaklar

Dahası İçin: Elhakeem A, Markovic D, Broberg A, Anten NPR, Ninkovic V (2018) Aboveground mechanical stimuli affect belowground plant-plant communication. PLoS ONE 13(5): e0195646. doi.org/10.1371/journal.pone.0195646
https://phys.org/news/2018-05-underground-neighbors-stressed.html#jCp
Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.