Devrim Kapıda: Robot Çiftçiler

0 1.248

Devrim Kapıda: Robot Çiftçiler; Robotlar yakında çiftliklerdeki armatürler olacak. Sığırların izlenmesinden, mahsullerde hastalık ve zararlıların kontrolüne, tarımsal kimyasalların dağıtılmasına kadar, yeni teknolojiler çiftlik işçiliği sıkıntısı, verim ve üretkenlik sorunlarının yanı sıra artan çevresel kaygıların bastırılmasına yönelik çözümler vaat ediyor.

Araştırma ve inovasyon müdürü Salah Sukkarieh “Çiftlikte daha fazla robot görmeye başlıyoruz, çiftlik görevlerini yapıyoruz ve sonunda yarı otomatik veya hatta tam otomatik çiftlikler görüyorsunuz.

Bilgi işlem gücünde ileriye doğru büyük bir atılıma işaret eden Sukkarieh, çiftçilerin karar verme konusunda ikilemde kalmadan, tek bir bitki, ağaç, meyve bahçesi ya da hayvanın sorunlarını çözecek kritik kararlar alabileceğini söyledi.

Robot çiftçiler hiper-spektral ve çok spektral görüntüler ve kızılötesi, termal ve lazer verileri toplayan aletler ile donatılmıştır. Bu bilgi daha sonra robotun performansını artıran makine öğrenimi algoritmalarına gönderilir.. Hassas nozullar gibi diğer aletler, pestisitlerin ve gübrelerin uygulanması için belirli bitkileri hedeflemelerine ve kimyasal kullanımı önemli ölçüde azaltmalarına olanak tanır. Güneş panelleri ile güçlendirilmiş, RIPPA gibi robotlar günlerce çalışabilmektedir.

Aşağıdaki fotoğraf galerisi, tarımda kullanılmak üzere geliştirilen robotik alandaki heyecan verici gelişmeleri gösteriyor, farklı robotların yeteneklerine ve şu anda çiftçilere sağlayabildiği bilgilere dayanıyor. Halen, robotlar gelişmekte olan ülkelerdeki küçük çiftlikler için hayal olarak görünüyor. Ancak, dünyanın en büyük robot araştırma enstitülerinden biri olan ACFR, teknolojinin özellikle 3D baskıdaki gelişmeler sayesinde giderek daha uygun hale geleceğini ümit ediyor.

Devrim Kapıda: Robot Çiftçiler
Güneş enerjisi ile çalışan bir elektrik robotu olan RIPPA, sahada uzun saatler boyunca tasarlanmıştır. Bir sebze çiftliğinde en iyisi, bitki sağlığı ve büyümesini izlemek ve zararlıları taramak için sensörlerin bir koleksiyonuna sahiptir. Mekanik ayıklama, hassas püskürtme, toprak örnekleme ve yabancı nesne çıkarma için robotik alt sistemler topluluğu taşır.
Devrim Kapıda: Robot Çiftçiler
ACFR’lerin hedeflerinden biri uzun süreler boyunca çalışabilen robotlar inşa etmektir. Bu denemede, RIPPA, bir sonraki sabah durmadan önce saat 05: 30’dan başlayarak 22 saat koştu. Güneş doğduğunda, piller yeniden şarj edildi ve robot çalışmaya geri döndü.
Devrim Kapıda: Robot Çiftçiler
Burada Karides adlı robot, sığırların mevcudiyetine nasıl tepki vereceğini görmek için konuşlandırıldı. Fotoğrafın gösterdiği gibi, inekler, karidesin tarlalarını paylaştığını düşünmüyordu ve çiftçinin onları yakından izlemesi sağlandı. Gelecekte, robot aynı zamanda mera kalitesini sağlıklı bir sürü için ve ineklerin kaliteli süt üretmesi için ön koşulu da ölçecek.
Devrim Kapıda: Robot Çiftçiler
Robot ağacın nerede olduğunu bildiğinde, araştırmacılar daha üst düzey görevler için diğer makine öğrenimi algoritmalarını uygulayabilirler. Bu, ağacın belirli özelliklerini saptamayı içerir – bu durumda gerçek meyve. Robot ayrıca çiçekleri tespit edip sayabiliyor. Böylesi doğru rakamlar, çiftçilerin verimi büyük bir güvenle öngörebilmelerini sağlar.
Devrim Kapıda: Robot Çiftçiler
Fotoğraf, belirli ağaç özelliklerinin algılanması için sensörler içeren robotların kullanıldığı, ağaç kırpma programının bir parçası olarak bir ACFR robotu tarafından çekildi. Robot, ağaç sıraları arasında yukarı ve aşağı hareket ettikçe, gemideki bir lidar sensörü, her ağacın sınırlarını çizen verileri toplamasına izin verir.
Devrim Kapıda: Robot Çiftçiler
Bu drone, sucul yabani otların tespitine adanmış bir dizi projede görevlendirildi. Bu fotoğrafta, Güney Amerika’dan gelen ancak Avustralya, Tayland ve ABD’de su yollarını tıkayan bir istilacı su bitkisi olan timsah yabani otları arıyor.
Devrim Kapıda: Robot Çiftçiler
Bu SwagBot, büyükbaş hayvan çiftlikleri üzerinde çalışmaya ve dalgalı ve zorlu arazi ile uğraşmak üzere tasarlandı. Robot üzerindeki sensörler, hayvanların sağlığını gözlemlemeye ve sürünün hareketlerini takip etmeye, büyükbaş hayvan üreticilerinin hayvanlarına uzaktan bakmalarını sağlamaya adanmıştı.
Devrim Kapıda: Robot Çiftçiler
RIPPA toprak nem probu ile donatılmıştır. Satırlar boyunca ilerlerken, toprak probunu toprağa iterek ve ölçümü kaydederek sadece nemi ölçmeyi seçebilir. Hareket, bir bitki sağlıksız veya stresli göründüğünde robota söyleyen RIPPA sensörleri tarafından tetiklenebilir.
Devrim Kapıda: Robot Çiftçiler
Robotların çiftliklerde kabul edilebilir hale gelmesi için, yetiştiricileri desteklemek için bir dizi görev yapmaları gerekiyor. Bu görüntüde, bir römork çekme SwagBot görülmektedir. Çiftçiler, robotun hayvan yemlerini, örneğin, kolaylıkla taşınıp götürecekleri bir yer seçebilir.

Derleme ve Çeviri: Popüler Tarım


Kaynak: https://www.scidev.net/global/farming/multimedia/age-robots-farming-tech.html

Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.