Doğru Bitkileri Kullanarak İç Mekan Kirliliğini Azaltabilir ve Enerji Tasarrufu Sağlayabilirsiniz

Bitkiler toksinleri emer ve iç mekan hava kalitesini artırabilir. Kredi: © Photographee.eu / Fotolia
0 1.559

Sanayileşmiş ülkelerdeki insanlar günlük yaşamlarının % 80’inden fazlasını, hava geçirmez iç mekanlarda harcamaktadır. Bu yapılar, ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme için daha az enerji gerektirir, ancak karbon monoksit, ozon ve uçucu organik bileşikler de dahil olmak üzere partikül madde ve potansiyel olarak zehirli gazlar, mobilya, boya, halı gibi kaynaklardan insan sağlığına zararlı olabilir. Bitkiler toksinleri emer ve iç mekan hava kalitesini geliştirir, ancak ofis ya da ev için hangi bitkinin daha doğru olduğu konusunda çok az şey bilinir.

Trends in Plant Science yayınlanan bir derlemede, İtalya Ulusal Araştırma Konseyi – Sürdürülebilir Bitki Koruma Enstitüsü’nün bir bitki fizyoloğu olan Frederico Brilli ve meslektaşları, bitki fizyolojisi hakkında daha iyi bilgi sahibi olmanın yanı sıra Sensör Kontrollü Hava Temizleme Teknolojileri ile iç mekan hava kalitesini uygun maliyetli ve sürdürülebilir bir şekilde geliştirebilir.

Tellhco.com to take hollister survey for $10 discount

Bitkiler çeşitli mekanizmalarla hava kalitesini artırırlar: karbon dioksiti emer ve fotosentez yoluyla oksijeni serbest bırakırlar, su buharını mikroskobik yaprak gözeneklerinden (stoma) geçirerek nemi arttırırlar ve yaprakların dış yüzeyleri üzerinde ve bitki kök-toprak sisteminde kirleticileri pasif olarak emebilirler. Ancak bitkiler genellikle hava temizleme yetenekleri için değil, az bakım gerektiren görünümleri ve süs amaçlı iç mekan kullanımı için seçilir. Brilli, “Çoğumuz için bitkiler sadece dekoratif bir unsur, estetik bir şey, ama onlar da başka bir şey” diyor.

Doğru Bitkileri Kullanarak İç Mekan Kirliliğini Azaltabilir ve Enerji Tasarrufu Sağlayabilirsiniz
Çeşitli Hava Ortamlarında Hava Kalitesini ve İnsan Refahını Artırmak İçin Yeni Hava Temizleme Teknolojileri ile Kombine Edilen Bilgisayarlı Kendi Kendine Yeterli Biyosistemlerin Kullanımı. Alt panel, kapalı uçucu organik bileşikler (VOC’ler) ve bitki yaprakları arasındaki etkileşime potansiyel olarak dahil olan çeşitli işlemlerin detaylarını sağlar. Mikrograf, Kimball’un Biyoloji Sayfaları © John W. Kimball’dan değiştirildi.

www.zagg.com/register

Farklı bitki türlerinin iç mekan hava kalitesi üzerindeki etkilerini ölçmek için şaşırtıcı derecede az sayıda araştırma yapılmıştır. NASA, bu konu hakkında 1980’lerde öncü çalışmalar yaptı, ancak basit bir deneysel yaklaşıma güvendiler; Daha sofistike, modern araştırma yöntemleri ve modelleme çalışmaları henüz yapılmamıştır. İç mekan ortamlarında, morfolojisi (diğer bir deyişle yaprak şekli ve boyutu), anatomisi ve fizyolojisi (yani, CO2 asimilasyon oranı) dahil, en yüksek performanslı bitki türlerinin özelliklerini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Brilli’ye göre, bu tür çalışmalar, “kapalı alandaki bitki kullanımını, metrekare başına kaç tane bitki ile hava kirliliğini belirli bir seviyeye indirmemiz gerektiği konusunda” nasıl optimize edeceğini gösterebilir.

Kroger Feedback Survey to win online Kroger Offers

Bitki mikrobiyolojisini anlamak için de araştırmalara ihtiyaç vardır: hem toprakta hem de yaprak yüzeylerinde bitkiler ile yaşayan mikroorganizmaların (bakteri ve mantar) popülasyonları bizler için önemlidir. Bu mikrobiyom, havadaki kirleticilerin uzaklaştırılmasına katkı sağlar, ancak kirletici maddelerin uzaklaştırılması için farklı mikrobik türlerin katkısı şu anda bilinmemektedir. Bazı mikrobiyomlar, alerjileri ve akciğer iltihap problemlerini tetiklemek de dahil olmak üzere, insan sağlığı üzerinde olumsuz etkilere sahip olabilir, bu nedenle bunların nasıl tanımlanıp önleneceğini bilmek önemli olacaktır.

Brilli ve meslektaşları, modern ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme sistemlerinin yerini alan tesisleri öngörmüyorlar, ancak akıllı sensör ağları ve diğer bilgisayarlı teknolojilere sahip tesislerin entegre edilmesinin bu hava temizlemeyi daha uygun maliyetli ve sürdürülebilir hale getirebileceğini savunuyorlar. Brilli diyor ki, “bitki fizyologları iç mekandaki bitkileri geliştirmek için mimarlarla çalışmalı.

Çeviri ve Derleme: Popüler Tarım

Daha Fazla Bilgi İçin: Federico Brilli, Silvano Fares, Andrea Ghirardo, Pieter de Visser, Vicent Calatayud, Amalia Muñoz, Isabella Annesi-Maesano, Federico Sebastiani, Alessandro Alivernini, Vincenzo Varriale, Flavio Menghini. Plants for Sustainable Improvement of Indoor Air Quality. Trends in Plant Science, 2018; DOI: 10.1016/j.tplants.2018.03.004

Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.