Bitkiler Stres Altında Ultrasonik Sesler Yayıyor

Bitkiler Stres Altında Ultrasonik Sesler Yayıyor
0 1.345

Bitkiler Ses Çıkarıyor mu? İsrail Tel-Aviv Üniversitesi’ndeki bir biyolog ekibi, stresli bitkilerin insan kulağı tarafından algılanamayan ultrasonik tıklamalar kullanarak – birçok hayvana benzer şekilde ses çıkardığını ve bu seslerin bitkinin fizyolojik durumu hakkında bilgi taşıdığını keşfetti.

stres-altindaki-bitkiler-ultrasonik-ses-cikariyor
Stresli domates (Solanum lycopersicum) bitkileri uzaktan tespit edilebilir ve bilgilendirici havadaki sesler çıkarır. Görüntü: V. Wald.

Tel-Aviv Üniversitesi Bitki Bilimleri ve Gıda Güvenliği Fakültesinden Profesör Lilach Hadany ve meslektaşları, “Bitkiler strese cevap olarak fenotiplerinde önemli değişiklikler gösteriyor. Bunlar hem renk hem de şekil açısından stressiz bitkilerden görsel olarak farklılık gösteriyor” dedi.

Ayrıca bitkiler kuraklığa ve otobur saldırısına maruz kaldıklarında uçucu organik bileşikler de yaymaktadırlar. Bu bileşikler, komşu bitkileri de etkileyebilir ve bu durum bitkilerde direnç artışı sağlar.

Toplamda, bitkilerin diğer organizmaların bazen cevap verebileceği görsel, kimyasal ve dokunsal ipuçları ürettikleri gösterilmiştir. Bununla birlikte, bitkilerin havadan gelen sesleri yayma kabiliyeti yeterince araştırılmamıştır.

Deneyin Yapılışı

Akustik olarak izole edilmiş bir kutu içerisinde her bitkinin iki mikrofonla aynı anda kaydedildiği bir kayıt sistemi kurdular.

Arka plan gürültüsünün daha zayıf olduğu ultrasonik ses aralığına (20-150 kHz) odaklandılar.

Ekip, kuraklık stresi, sapın kesilmesi gibi farklı stres koşulları altında domates (Solanum lycopersicum) ve tütün (Nicotiana tabacum) bitkilerini inceledi.

Stresli domates (Solanum lycopersicum) bitkileri uzaktan tespit edilebilir ve bilgilendirici havadaki sesler çıkarır. Görüntü: V. Wald.
Stresli domates (Solanum lycopersicum) bitkileri uzaktan tespit edilebilir ve bilgilendirici havadaki sesler çıkarır. Görüntü: V. Wald.

Bitkiler ses çıkarıyor mu?

Kuraklık stresi altındaki bitkilerin yaydığı seslerin sayısı, sırasıyla domates ve tütün için saat başına yaklaşık 35 ve 11 idi ve kesilmiş domates ve tütün bitkileri, saat başına yaklaşık 25 ve 15 ses verdi.

Buna karşılık, tüm kontrol gruplarından bitkilerin yaydığı seslerin sayısı saatte birden daha düşüktü.

Bilim adamları, “araştırma ilk defa, stresli bitkilerin hem akustik odalarda hem de seralarda uzaktan kaydedilebilecek havadan çıkan sesler yaydığını gösteriyor” dedi.

65 dBSPL (dB ses basıncı seviyesi) ultrasonik sesleri domates ve tütün bitkilerinden 4 inç (10 cm) uzakta tuttuk, bu seslerin bazı organizmalar tarafından birkaç feet mesafeye kadar tespit edilebileceğini gördük.

Profesör Hadany ve ortak yazarlar ayrıca, bitki sesleri ile genel sesler arasında ayrım yapabilen ve sadece yayılan seslere dayalı kuru, kesik veya sağlam bitkilerin durumunu belirleyebilen makine öğrenme modelleri geliştirdiler.

Sonuçlarımız, hayvanların, insanların ve hatta diğer bitkilerin bile bitkinin durumu hakkında bilgi edinmek için bitki tarafından yayılan sesleri kullanabileceğini gösteriyor” dedi.

Genel olarak bitki biyoakustik ve özellikle bitkilerde ses emisyonu üzerine daha fazla araştırma yapılması, bitkileri ve çevre ile etkileşimlerini anlamak için yeni yollar açabilir ve bunun da tarım üzerinde önemli bir etkisi olabilir.

Araştırmacılar bulgularını biorXiv.org ön baskı sunucusunda yayınladılar.

Çeviri ve Derleme: Popüler Tarım | Bilim Haberleri

_____

İleri Okuma: I. Khait ve diğ. Bitkiler, stres altında, bilgilendirici havadaki sesler yayarlar. biorXiv; doi: 10.1101/507590

Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.