Bu Bitkilerden Uzak Durun: Günümüzdeki En Tehlikeli 5 Bitki

0 1.543

En Tehlikeli 5 Bitki; Dünya, cennetten çıkmış gibi görünen mükemmel ağaçlarla çevrili ve her bir köşede, dokunup koklayabileceğiniz güzel çiçekler var. Üzgünüz ama kötü bir haberimiz var, bu bitkilerin hepsi göründükleri kadar masum değil. Dünya, coğrafik ve ekolojik olarak oldukça karmaşık bir yer. Hayat denilen gizemli olgunun bazen hiç beklenmedik tehlikelerle iç içe olmasından dolayı göründükleri kadar masum olmayan bitkiler de var.

Bu durum, oldukça etkili zehirler içeren yeni bitkiler keşfedildiği zaman dikkat çekti. Bu katil bitkiler, neredeyse daha önce görülmemiş seviyede bir ölümcüllüğe sahipler.  Artık sizi öldürebilecek olan şey sadece, meyvelerin tadına bakmak ya da çiçek yaprakları toplamak değil.

Çoğumuz “En tehlikeli organizma nedir?” sorusunu düşününce ilk etapta bitkileri aklımızdan bile geçirmeyiz. Ancak bu konuda Reddit’te oldukça çekişmeli bir muhabbet döndü ve merakımızı bir nebze de olsa giderdi. Platforma “Reddit’in botanikçileri, dünyanın en korkunç bitkileri hangileridir?” sorusu soruldu ve ortaya aşağıdaki en tehlikeli 5 bitki çıktı.

Sadece bu zehirli bitkilere yaklaşmak bile ölüme sebep olabiliyor. Bu dehşet verici açıklamalarla birlikte, size asla yapmayacağınız şeyleri yaptırabilen olağandışı nerotoksik (sinirler üzerinde zehir etkisi yapan) etkilere sahip bir bitki olan Dev Tavşancılotu’nun potansiyel görüş değiştirme özelliğini ve İncil’de geçen kanla dolu su efsanelerinin sebebini de ele alacağız. Aşağıdaki listede, tehlikesiz gibi görünen, kumsalların ve yaprakların arasında bekleyen tehlikeli bitkiler ve özellikleri yer alıyor.

Burada zehirli sarmaşıklardan ya da etobur bitkilerden bahsetmeyeceğiz. Bu bitkilerden bazıları sizi gerçekten öldürebilir. Gelin nasıl olduğunu hep birlikte öğrenelim:

5. Kurtboğan (Aconitum napellus):

Bu Bitkilerden Uzak Durun: Günümüzdeki En Tehlikeli 5 Bitki

Çok güzel ve zararsız görünüyor, öyle değil mi? Ancak kurtboğan çiçeğinin her yanı zehirlidir. Antik çağlardaki insanlar onları ok uçlarında kurtları öldürmek için kullanırlardı. Adı da zaten her şeyi açıklamıyor mu?

BBC’ye 2014 yılında ABD’deki bir çiftçi bu bitkiden yedi ve hayatını kaybetti. En hafif etkileri arasında ishal, kusma ve baş dönmesi yer alıyor.

4. Dev Tavşancılotu (Heracleum mantegazzianum):

Bu Bitkilerden Uzak Durun: Günümüzdeki En Tehlikeli 5 Bitki

Dev bitki insan derisinde döküntülere, kabarcıklara, kalıcı yara izlerine ve hatta göze bulaştığında körlüğe neden olabilir. 10 metreye kadar uzayabilen bitki, toksik seviyesi nedeniyle en zararlı otlar listeleniyor.

Best Dental Clinic In Dubai For Computer Guided Surgery

3. Kukla Gözü (Actaea pachypoda):

Bu Bitkilerden Uzak Durun: Günümüzdeki En Tehlikeli 5 Bitki

Bu bitkinin meyveleri, ürpertici göz bebeklerine benziyor. Hatta ABD’de ve birkaç ülkede adı “bebeğin gözleri” olarak geçiyor. Ortak isimlerinden biri de “Bebeğin Gözleri” dir. Birçok hayvanın bu bitkiden kaçındığı söyleniyor.

Uzun Lohusa Otu (Aristolochia clematitis):

Bu Bitkilerden Uzak Durun: Günümüzdeki En Tehlikeli 5 Bitki

Lohusa otu böbrek yetmezliğine neden olmasına rağmen, alternatif tıpta yaygın olarak kullanılır. ABD Gıda ve İlaç İdaresi, tüketicileri bu yan etkisi nedeniyle söz konusu alternatif ilaçları bırakmaları konusunda uyarıyor. Bitkinin köklerindeki asit toksik olduğu için, insan bünyesine son derece zararlı.

Manşınel – Sahil Elması (Hippomane mancinella):

Bu Bitkilerden Uzak Durun: Günümüzdeki En Tehlikeli 5 Bitki

Bu bitki iki Amerika kıtasında da yetişiyor ve başka coğrafyalarda gözükmüyor. İspanyolca’da “ölüm ağacı” olarak da biliniyor, çünkü küçük elmalarını yerseniz yaşamak için pek şansınız kalmıyor. Meyvenin özü ise ağrılı kabarcıklara ve geçici körüğe neden oluyor. Temel anlamda tüm bölümleri insan bünyesine zararlı olduğu için en tehlikeli 5 bitki arasında liderliği alıyor.

Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.