Tehlike Geliyor: 1 Trilyon Ton Ağırlığında Buz Dağı Koptu!

0 735

Larsen C sahanlığından kopan buz dağı, son yıllarda gördüğümüz en büyük buz dağlarından birisi.

Küresel ısınmanın bir parçası olarak Güney Kutbu’nda 4 İstanbul büyüklüğünde buzdağı koptu. Larsen C Buz sahanlığında uzun süreden beri var olan çatlak daha fazla dayanamadı ve yaklaşık 6.600 kilometrekare büyüklüğünde bir buzdağı yarattı. Toplam ağırlığının 1 trilyon ton olduğu düşünülen buz dağının, uydu görüntülerine göre son derece yavaş hareket ettiği gözlemlendi.

Kopması Bekleniyordu

Uzmanlar yaklaşık 10 yıldan beri bu çatlağı takip ediyorlardı. Yakın zamanda kopmasını beklediklerini belirten araştırmacılar, buz dağının dünyanın en büyük 10 buz dağından birisi olduğunu söylediler, yine de bundan daha büyükleri mevcut. Bilinen en büyük buz dağı, 2000 yılında Ross Buz sahanlığından kopan 11 kilometrekarelik B-15 isimli buz dağıydı.

Deniz Seviyesini Yükseltebilir

Güney Geargia civarındaki sağ kıta sahanlığına doğru ilerlemesi beklenen buz dağının dünya ticaret yolunu etkilemesi beklenmiyor, ancak yine de sürekli olarak kontrol altında tutulacak. Bu büyüklükte bir buz dağının kolay kolay erime yaşamamasından dolayı deniz seviyesini artırması beklenmese de bu buz dağından oluşacak kopmalar zamanla buzulun erimesini ve denize karışarak su seviyesinin yükselmesini sağlayabilir.

Larsen C ve buna eşlik eden buzul nihayet çökerse veya çöktüğünde, bazı bilim insanları deniz seviyelerinin 10 cm’ye kadar yükselebileceğini düşünüyor.

Ancak, Güney Kutbu buzulu uzmanları, böylesi bir kaybın son derece ihtimal dışı olduğunu ve çoğunlukla doğal süreçler sebebiyle gerçekleşeceğini söylüyorlar.

Scripps Okyanusbilim Kurumu’nda Güney Kutbu buzulu üzerinde çalışma yapan bir buzulbilimci olan Helen Amanda Fricker, geçen ay The Guardian gazetesinde şöyle yazmıştı: “Bunun gibi geniş parçalanma olayları, onyıllar, yüzyıllar, binyıllar boyunca oluşan sağlıklı bir buz katmanında görülen normal süreçlerdir; bu devirler, bir insanın veya uydunun ömründen çok daha uzundur.”

“Çok büyük kayıp gibi görünen bir şey, Güney Kutbu’nun bu bölümü için yalnızca sıradan bir ev temizliğidir.”

Ancak Fricker, büyük oranda insan faaliyetlerinin yönlendirdiği iklim değişikliği hakkında boşvermememiz gerektiği konusunda uyarıyor.

“Güney Kutbu buz sahanlıkları genel olarak hızlanmış bir incelme yaşıyor ve buz katmanları Güney Kutbu’nun kilit bölümlerinde kayboluyor,” diyor. “Kayıpların devam etmesi, yakın zaman sonra geri döndürülemez azalmaya yol açabilir.”

Kaynak: http://www.webtekno.com/tehlike-canlari-caliyor-antarktika-dan-1-trilyon-ton-agirliginda-buz-dagi-koptu-h31127.html

Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.