CRISPR ile beş yıl içinde genetiği düzenlenmiş gıdaları yiyeceğiz

CRISPR ile beş yıl içinde genetiği düzenlenmiş gıdaları yiyeceğiz
1 766

CRISPR’ın ortak mucitlerinden biri olan Jennifer Doudna, “Gelecek beş yılda, CRISPR’ın insanların günlük yaşamlarına etkileri konusunda göreceğimiz en derin şeyin tarım sektöründe olacağını düşünüyorum. CRISPR, mahsulleri açlıktan şişmanlığa kadar olan sorunları hafifletmeye yardımcı olma potansiyeline sahiptir.” dedi.

CRISPR’in Bitkileri

CRISPR’ın ortak mucitlerinden biri olan Jennifer Doudna, güçlü gen düzenleme aracı crispr için ana akımı etkileyen ilk uygulamanın hastalıkları tedavi etmek ya da yeniden tasarlanmış bebek yaratmakla ilgisi olmayacağını söylüyor.

Doudna göre, gelecek beş yılda, CRISPR’ın insanların günlük yaşamlarına etkileri konusunda göreceğimiz en derin şeyin tarım sektöründe olacak. “CRISPR ürünü mahsuller, açlıktan şişmanlığa kadar pek çok sorunu hafifletmeye yardımcı olma potansiyeline sahiptir.”

GDO Demek Değil!

Bunu ilk başta belirtmek gerek: Genetiği düzenlenmiş ürünler, tartışmalı genetiği değiştirilmiş organizmalardan (GDO’lar) çok farklıdır.

Genetik modifikasyon, farklı organizmalardan gelen genlerin karıştırılmasını ve eşleştirilmesini içerir – örneğin, pestisite dayanıklı bir bakteriden DNA’nın soya fasulyesi tohumlarına eklenmesi gibi. Gen düzenlemesi ise, bir organizmanın genomunda doğal bir mutasyonla meydana gelebilecek değişiklikler yapılmasını içerir.

İkisi arasındaki ayrım öyle derin ki, ABD Tarım Bakanlığı Mart 2018’de, genetik olarak düzenlenmiş mahsulleri herhangi bir ek düzenlemeye tabi tutamayacağını açıkladı. Bu şu demek ABD’li düzenleyiciler CRISPR  mahsullerinin pazarlanmasına izin verecek.

Tarım sekreteri Sonny Perdue yaptığı açıklamada, “USDA bu yaklaşımla, risk olmadığında yeniliğe izin vermeye çalışıyor.” Dedi. Crispr gibi genom düzenleme araçları, “çiftçilere USDA’da yapmak istediklerimizi yapmalarına yardımcı olacak: doğru yap ve herkesi besle” dedi.

CRISPR’e Örnekler

Mahsullere faydalı özellikler vermek için CRISPR kullanan birkaç araştırmacı örneği gördük; daha yüksek bir mahsul verimi sağlamak için domates bitkilerini, kızarmayı önlemek için mantarları ve trans yağ üretimini önlemek için soya fasulyelerini düzenlediler.

Bu üç örnek tek başına CRISPR’in bize daha uzun süren ve şu anda sahip olduğumuzdan daha sağlıklı yiyecek verme potansiyelini göstermektedir. Eğer Doudna haklıysa, süper yiyeceklerin ve diğerlerinin çok geçmeden yemek tabağımıza girdiklerini görebiliriz.

Çeviri ve Derleme: Popüler Tarım | Bilim Haberleri


Kaynak

  • https://futurism.com/crispr-co-inventor-gene-edited-food

  • https://www.businessinsider.com/first-crispr-food-5-years-berkeley-scientist-inventor-2019-4

Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.

1 Yorum
  1. Yeliz yorumladı

    Bu duruma sevinmeli miyiz yoksa üzülmeli mi?
    Neden her şey tarımda deneniyor. Sözüm ona dünyada açlık sorununu çözmek için GDO savumucuları var ancak açlık sorunu büyüyerek devam ediyor. Şimdi de crispr çıktı. Umarım bu da GDO gibi olmaz. Elbette bunlarla da sınırlo değil. Su kıylığı problemi için sürekli proje üretiliyor ancak su kıtlı da şiddetini artırarark devam ediyor. Bir taraftan hala elektriği ve bilgisayarı olmayan ülkelerden bahsediliyor, diğer taraftan uzun ömürlü batarya ve dünyayı saracak internet ağından. Artık inanmak istemiyorum!

Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.