Kuraklığa Dayanıklı Bitkiler Sırlarını Yapraklarında Taşıyor Olabilir!

USC ve Texas A&M Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, Teksas'ta kurak alanlarda buğdayın az sulamayla yetiştiğini ve bitkilerin kendilerini kalın yaprak mumuyla kuraklığa karşı koruduklarını söyledi. Kredi: Xiuwei Liu, Texas A&M Üniversitesi
0 3.213

Yeni bir araştırmaya göre, çiftçilere kurak bölgelerde veya kuraklık süresince ürün yetiştirmek için gerekli çözüm; kendilerini daha kalın bir yaprak mumu tabakasıyla koruyan bitki yetiştirmeye bağlı olabilir.

USC‘de iklim değişikliği bağlamında yaprak mumu eğitimi alan bilim insanı Sarah Feakins, geçenlerde Texas A&M University’deki araştırmacılar ile kuraklığa dayanıklı bitkiler araştırmak ve geliştirmek için bir araya geldi.

drrozedentalclinic.com

Ekip, maya bazlı ekmek ve benzeri ürünler için hasat edilen kış buğdayından yapılan testler sırasında, Teksas’ın yüksek ve kurak bölgelerindeki çeşitlerin yapraklarında kendilerini kuraklığı karşı korumak için koruyucu mum ürettiklerini tespit etti.

Sonuçlara bakıldığında bilim insanları, kurak iklimlerde hayatta kalan bitkilerin balmumu konsantrasyonlarının daha yüksek olduğunu belirttiler.

Feakins, “Su tasarrufu yenilikçiliğe bağlıdır ve bu durumda bu önemli gıda ürünü olan buğday bitkilerinin kuraklığa tolerans göstermesine ve kötü koşullarda bile yüksek verimli olmasına olanak tanıyan özellikleri belirlenmesine yönelik bir çözüm bulmayı umuyoruz” dedi.

Çalışma, 14 Ağustos tarihli Organik Jeokimya (Organic Geochemistry) dergisinde yayınlandı.

Kuru ya da Düzenlenmiş Nemli Koşullar

Feakins, “tüm bitkiler, yapraklarındaki suyun uzaklaştırılmasında, kendilerini böceklerden, zararlı element ve güneş ışınlarından korumak için balmumu üretirler” diyerek şunları ekliyor; Ayrıca bu son çalışmanın uzmanlığını tarımsal üretim üzerine ilk kez uyguladığını belirtti. ABD Tarım Bakanlığı’nın Ekonomik Araştırma Servisi’ne göre, Birleşik Devletler şu anda dünyanın en büyük buğday ihracatçısı. Kış buğdayı, ekmek ürünleri ve malzemeleri, örneğin çok amaçlı un gibi yetiştirilir.

Araştırmacı, Teksas’ın iki ayrı bölgesinde kış buğdayının test parsellerini geliştirdi: Amarillo’nun yüksek ovaları ve Uvalde Kış Bahçesi olarak bilinen bir tarım alanı.

Her bölgede, bilim insanları, düzenli sulama yapılan kış buğdayının 10 çeşidi ile yüzde 13 ila 25 oranında daha az sulamanın yapıldığı 10 çeşidi farklı parsellerde yetiştirdi. Ekip kuraklığın toleransını ölçmek için tüm parsellerin yaprak mumunu birbiriyle karşılaştırdı.

Winter Garden’da parselinde sulamanın yüzde 25’ini alması beklenirken, beklenenden daha yüksek yağış nedeniyle yüzde 13’ünü alamadı.

Ancak en kurak alan Amarillo’da yüzde 25 daha az su ile yetiştirilen benzer bir arsa, diğer tüm ekinlerden yaprakları üzerinde yüzde 50 daha fazla parafin üretti ve bu da bitkilerin kurak koşulları tolere etmesini sağladı.

Feakins, “Daha yüksek ve kurak bir yerde güçlü bir etki görüyoruz” dedi. “Bitkilerin çevreye uyum sağladıklarını ve yapraklarını daha iyi korumak için, azaltılmış sulamaya iyi yanıt verdiklerini görüyoruz” diye ekledi.

Feakins, “Bu çalışma, kuraklığa daha fazla dayanıklı bitki türlerini yetiştirmek için yapılan bir çaba, ısınan dünyamızda mevcut suyun azalmasıyla, kuraklığa dayanıklı bitkiler için daha fazla talep olacaktır” dedi.

Daha Fazla Bilgi İçin: Xiuwei Liu et al, Experimental study of leaf wax n -alkane response in winter wheat cultivars to drought conditions, Organic Geochemistry (2017). DOI: 10.1016/j.orggeochem.2017.07.020

Kaynak: Popüler Tarım

Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.