Bitki Hormonları İnsan ve Bağırsak Mikroplarını Nasıl Etkiliyor?

Bitki hormonlarının aracılık ettiği insan-bitki-mikrop etkileşimlerinin bir diyagramı. Credi: Chanclud ve Lacombe
0 952

Bir salata kasesinde fazla miktarda vitamin ve mineral bulunur. Ancak bir bitki bünyesinde doğal olarak sentezlenen bitki hormonları, bitkilerin büyümesine, yaşlanmasına ve su alımını yönetmek için ürettikleri hormon kalıntılarını da içerir.

Son zamanlarda, bilim adamları, bağırsak mikroplarımızın ve hücrelerinin bu hormonlara cevap verebileceğini ve hatta kendi moleküllerini üretebildiğini bildirmiştir. 22 Ağustos tarihli Trends in Plant Science dergisinde yayınlanan bir makalede, Fransa’daki araştırmacılar, bitki hormonlarının insan sağlığını nasıl etkileyebileceğini araştırdı.

Fransa Merkez Ulusal Birliği’nin baş yazarı Benoît Lacombe Recherche Scientifique “Bağırsak mikrobiyotasının insan hastalıklarına karıştığını biliyoruz ve bu mikroplar insanları etkileyen bitki hormonlarını biyosentezleyebiliyor, bu yüzden bitkiler açısından hayvan-mikrop etkileşimlerini araştırmak mantıklı” diyor. flyttfirma stockholm

Örneğin, bağırsak mikrobu ve beslenme faktörleri inflamatuvar barsak hastalığına ve benzeri sıkıntılara bağlı, ancak kesin mekanizmalar bilinmiyor. Bitkinin kuraklık durumuna karşı bir uyarıcı olarak sentezlenen bitki hormonu olan absisik asit (ABA) vücuttaki iltihaplanmayı/enfeksiyonu kötüleştirebilirken, bir başka hormon grubu olan gibberelik asitler (GAs) iltihabı azaltır.

Araştırmacılar bu nedenle, bu hormonlarının bağırsak mikropları tarafından sentezlenmesinin, enflamatuar hastalıklar üzerindeki karmaşık ve çelişkili etkilerinden sorumlu olabileceğini düşünüyorlar. Ayrıca, GA açısından zengin olan tahıl ve ıspanak gibi  ürünler ile yapılan diyetlerin iltihaplı hastalıklarla mücadele için kullanılabileceğini de ekliyorlar.

Bitki hormonunun insan sağlığına etkisinin bir başka örneği, ABA’nın artmış glikoz alımının uyarılmasıdır.

Best Barber In Dubai For Massage

Bu nedenle, araştırmacılar, ABA açısından zengin meyve ve sebzelerin özellikle de kayısı, elmaların, havuçların ve tatlı patateslerin gibi bitkisel ürünlerin tüketilmesinin şeker hastalığının hafifletilmesine yardımcı olabileceğini belirtti.

Bir başka bitki hormonu olan indol asetik asit (IAA), fotodinamik terapide yüksek enerjili uyarılmış boyalara maruz kaldıklarında kanser hücrelerini öldürür.

Araştırmacılar, kanserli hücreleri yok etmek için umut verici şekilde hücre döngüsünü değiştirdikleri göz önüne alındığında, IAA da dahil olmak üzere bazı bitki hormonlarının anti-tümör etkisi için daha fazla çalışılması gerektiğini belirtti.

Araştırmacılar, bitkileri sağlıklı ve güçlü tutan hormonların insanlar için de çeşitli benzer sonuçlara neden olduklarını, moleküler şekillerde benzerliklerin mantıklı bir sebep olduğunu söylüyor.

En muhtemel açıklama, bitki hormonlarının yapısal olarak insanlar da dahil olmak üzere hayvanlardaki bazı metabolitlerle ilişkili olduğudur” sözleriyle Lacombe, “örneğin, ağrı ve iltihabı durdurmak için aspirin kullanıyor – aspirin molekülünün işlevi çoğu bitkide bulunan salisilik asit ile çok benzer.

Araştırmacılar, mikrobiyal faaliyetin kaynağı olan bitki hormonlarını oluşturmak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu ve bitki hormonlarının beslenme konusunda bildiğimiz ezberi bozduğunu ve bu konuda düşündüklerimizi yeniden daha dikkatli düşünüleceğini söylüyorlar.

Lacombe, “Meyve, sebze ve tahılların besleyici kalitesini, yağlar ve lifler gibi geniş sınıflandırmalar yerine bitki hormonlarını dikkate alarak değerlendirmenin farklı bir yolundan söz ediyoruz” diye belirtiyor.

www.drrozedentalclinic.com

Makalede bahsedilen bitki hormonları, bitki bünyesinde doğal olarak sentezlenen hormonlardır.

Daha Fazla Bilgi İçin: Trends in Plant Science, Chanclud and Lacombe: “Plant hormones: Key players in gut microbiota and human diseases?” http://www.cell.com/trends/plant-science/abstract/S1360-1385(17)30153-X DOI: 10.1016/j.tplants.2017.07.003

Kaynak ve Çeviri: Popüler Tarım

Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.